• تاریخ خبر : دوشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۴
  • ساعت ۰۹:۵۳

سکوت قشم را در اجرام آسمانی اش حس کنید


زندگی و هیاهوی شهری، جایی برای سکوت باقی نمی گذارد،از جامعه شهری هم که بگذریم،دیگر روستا ها هم با ورود تکنولوژی وماشین های صنعتی و کشاورزی آرامش را از خود ربوده اند. اما در میان این همه هیاهو برای هیچ، مکان هایی هستند که سکوت محض حکم فرماست وآن دره ستاره ها در قشم است.
آناهید نیوز- در نزدیکی روستای برکه خلف در عارضه زمین شناسی وجود دارد که به عقیده مردم محلی ستاره از آسمان افتاده بر زمین و اشکال آسمانی را در این مکان به وجودآورده است.به همین دلیل به این منطقه مردم بومی قشم «ستاره افتاده یا استاره کفته» نیز می گویند از زیباترین جلوه های فرسایش در جزیره پهناور قشم است اهالی معتقدند پس از فرو افتادن ستاره ای در این محل و بر اثر ضربه ای سهمگین، خاک از زمین بالا آمده و به هر شکلی که بوده خشک شده و چنین اشکالی پدید آمده است.
برخی از اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است اما تاکنون صحت چنین چیزی به اثبات نرسیده است.

 

 

قشم3

 

 

به دلیل شکل ویژه این دره و انواع حجم ها و پدیده های فرسایش موجود در آن وزش بادهای تند و گردش هوا در لابه لای ستون ها و حفره های موجود در دره تولید صدا می کند و به دلیل این صداها ست که اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است و بنا براین از ورود به آب در شب خودداری می کنند.

بر اساس یک افسانه قدیمی جزیره نشینان، دره ستاره ها را شب هنگام محل آمد و شد ارواح و اجنه می دانند که این باور از نظر علمی هنوز اثبات نشده است.
ویژگی ها و دیدنی های دره ستاره ها سبب شد این دره به عنوان بخشی از ژئو پارک جزیره قشم جزو آثار طبیعی در سازمان یونسکو به ثبت برسد. ژئو پارک قشم با آثار زیبای طبیعی و تاریخی تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه است.
زیبایی دره ستاره ها در شب های مهتابی در لحظاتی که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها در نزدیکی زمین احساس می شوند،دو چندان است. در گوشه و کنار ستون ها و دره ستاره ها راه های تنگ، باریک و گاه پهن و وسیع وجود دارد که با نظم خاص خود چشم هر بیننده ای را خیره می کند.

 

 

قشم4

 

 

تقابل دوعامل طبیعی، باد و خاک و باران و فرسایش باعث به وجودآمدن این اجرام آسمانی شده است که تاریخ زمین شناسی قدمت آن را به بیش از ۲ میلیون سال اعلام می کند.

شب های دره ستاره ها بسیار زیباست چرا که فکر می کنید فاصله ای بین زمان و آسمان نیست، گویا در آسمان سیر می کنید.به راحتی دست دراز می کنید و ستاره می چینید ودر سکوت آن می توانید انرژی کسب کنید که برای مدت هازندگی در جامعه شهری کافی باشد.
از تهران به قشم پرواز مستقیم وجود دارد همچنین می توانید با رفتن به بندرعباس با کشتی های مسافربری کوچک یا لنج ها به قشم بروید و از سفر به روی آب های نیلگون خلیج فارس هم لذت ببرید.
آژانس های معتبری در هستند که تورهای قشم را به صورت ۳ تا ۴ روزه برگزار می کنند شما می توانید با ثبت نام در این تورها از دیگر مکان های قشم از جمله غارهای خربس، بازار های خرید، ساحل قشم و غواصی در آن ، جنگل های حرا و… بازدید کنید.

 

 

قشم8

 

 

در هنگا م بازدید از قشم به جامعه محلی احترام بگذارید و بدون اجازه به منزل آنها وارد نشوید
از صنایع دستی و دست ساز های بومی منطقه خرید کنید
می توانید با جوامع محلی عکس بگیرد وآن را به عنوان خاطره ای خوب تا ابد حفظ کنید بدون اینکه به طبیعت و میراث فرهنگی و طبیعی منطقه خسارتی وارد کنید
مواظب طبیعت و دوستدار طبیعت باشید چون قرار است آیندگان هم از این مکان ها بازدید کنند.

 

 

قشم6

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."