• تاریخ خبر : پنجشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۴
  • ساعت ۰۹:۰۱

سی‌لند کوچک‎ترین کشور دنیا


فکر می کنید این ؛ عکس چیه؟؟؟ ؛ جزیزه ساخته دست آدم؟ ؛ یک ساختمان بتونی وسط دریا؟ ؛ یک سکوی نفتی؟ یا … سکوی نظامی؟ ؛ فرودگاه دریایی؟ و….. نه هیچ کدام از این موارد نیست اینجا سی‌لند sealand کوچک‎ترین کشور دنیا آنهم به مساحت نهصد و سی متر مربع است.

 

11902_935

 

چندی پیش این کشور در سطح جهان خبرساز شده بود چرا که شاهزاده مایکل، فرمانروای «سی‌لند»، از یک آژانس املاک اسپانیایی( آژانس املاک «اینمونارانخا») که در معاملات جزایر تخصص دارد خواسته است سی‌لند را برایش بفروشد. این آژانس، ۷۵ میلیون یورو ( حدودی ۳۰۰ میلیارد تومان؛ قیمت برخی خانه‎های بالاشهر همین تهران خودمون!!!!) برای این سرزمین قیمت گذاشته است.

سی لند دارای تاریخ پرفرازو نشیب است؛ جنگ؛ صلح و حتی کودتا!!؛ البته سرزمین نامیدن سی‌لند نیازمند اندکی مسامحه است، زیرا این کشور که خود را «مستقل» می‌داند و دارای پرچم، پاسپورت، تمبر، پول و سرود ملی است، در واقع ساخته دست بشر است و «زمین» و «خاک» ندارد. اما اصل داستان چیست خیلی جالب و خواندنی است. در ادامه با تاریخ به وجود آمدن کوچک‎ترین کشور دنیا؛ روند استقلال و موضوعاتی دیگر در مورد آن را باهم مرور می‎کنیم تا بهتر با آن آشنا شویم!!! مثلا اینکه در آمد کوچک‎ترین کشور دنیا کجاست.

با تاریخ سی‌لند sealand آشنا شویم

سی‌لند در واقع سکویی نظامی برای استقرار ضدهوایی است که در جریان جنگ جهانی دوم توسط ارتش بریتانیا در فاصله هفت مایلی ساحل جنوب شرقی انگلستان در آب‌های دریای شمال ساخته شد تا با حمله بمب‌افکن‌های آلمان نازی به این کشور مقابله کند.این سکو پس از جنگ به حال متروکه در آمد تا حدود چهل سال پیش که سرگردی بازنشسته به نام «پدی روی بیتس» آن را تصرف کرد و با خانواده‌اش در آن مستقر شد.

 

rsz_article-2216596-0027f72200000258-358_634x414

 

شاهزاده‌نشین سی‌لند
او سکو را «شاهزاده‌نشین سی‌لند» نامید، اعلام استقلال کرد و با عنوان «پرنس روی» به حکومت بر کوچک‎ترین کشور «مستقل» جهان پرداخت.شاهزاده‌نشین او که حدود ۹۳۰ متر مربع وسعت دارد، از دو برج به هم پیوسته تشکیل شده است که تنها با هلی‌کوپتر و قایق می‌توان به آن رفت و آمد کرد. سی‌لند یک ژنراتور تولید برق و ۱۶ اطاق شامل اقامتگاه و تعدادی دفاتر اداری و یک کلیسای کوچک دارد.

 

kucuk-ulkenin-ses-getiren-darbesi-listelist_batch

 

تاریخ شاهزاده‌نشین سی‌لند
بریتانیا، استقلال سی‌لند را به رسمیت نمی‌شناسد. این سکوی نظامی هنگامی که به اشغال روی بیتس در آمد خارج از محدوده ۳ مایلی آب‌های ساحلی بریتانیا بود، اما از سال ۱۹۸۷ که لندن محدوده آب‌های ساحلی خود را تا ۱۲ مایلی افزایش داد، در داخل این محدوده قرار گرفته است.با این حال دولت بریتانیا حتی الامکان از اظهارنظر درباره موقعیت حقوقی سی‌لند خودداری می‎کند.
پرنس روی از سال ۱۹۹۹ حکومت را به پسرش پرنس مایکل واگذار کرده است و خود دوران کهنسالی را در اسپانیا می‌گذراند.

 

dunyanin-en-kucuk-ulkesi-687275

 

جنگ و صلح
پرنس مایکل، نایب‌السلطنه کنونی سی‌لند، هنگامی که پدرش آنجا را تصرف کرد ۱۴ ساله بود. او هر دو «جنگی» را که تاریخ سی‌لند به خود دیده به یاد می‌آورد.
نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا یک بار تلاش کرد خانواده بیتس را از روی این سکوی نظامی اخراج کند، اما آنها مقاومت کردند و با شلیک تیرهای هوایی، سربازان انگلیسی را از «مرز»های خود دور کردند.
یک بار هم صدراعظم آلمانی سی‌لند (که منصوب پرنس روی بود) تلاش کرد با کمک بازرگانان هلندی که برای مذاکرات تجاری آمده بودند، کودتا کند و سی‌لند را در غیاب «پرنس روی» که به بریتانیا رفته بود تصرف کردند، اما او با مردان مسلح خود بازگشت و سرزمینش را دوباره تصاحب کرد.

در آمد کوچک‎ترین کشور دنیا از کجاست

آنچه ممکن است این سکوی دورافتاده را برای مشتریان احتمالی جذاب کند موقعیت ویژه حقوقی و اقتصادی آن است.
سی‌لند همواره فعالیت‌های اقتصادی غیر عادی داشته است. این سکو در حال حاضر مرکز فعالیت یک شرکت اینترنتی است و با توجه به استقلال حقوقی که دارد می‌تواند به مرکزی برای قمار اینترنتی تبدیل شود که در بسیاری کشورها از جمله آمریکا با محدودیتهای شدیدی روبروست.
سی‌لند در عین حال از حوزه قوانین مالیاتی تمام کشورهای جهان خارج است و این می‌تواند برای برخی فعالان دنیای تجارت موقعیتی یگانه ایجاد کند.

 

images

 

Sealand1972PrincessJoanDol

imk18

HeliFlag

 

منبع : همشهری


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."