• تاریخ خبر : شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۵۶

شایعه طلا در خمره های شهرری به خاک و شیشه ختم شد/ کاووش در منطقه باستانی ری


درآذر ماه بودکه شایعه کشف دو خمره بزرگ طلا در شهرری تمامی حواس ها را معطوف به این منطقه کرد و دورود های بسیاری را  روانه صاحب یک مالک در شهرری کرد.

آناهید نیوز- در شهرری خیابان محبتی، نبش خیابان زحمتکش، درجریان گودبرداری یک ساختمان برای احداث یک ساختمان ۹ طبقه ، ۲ خمره بزرگ پیدا شد و زمزمه ها برای تغییر تاریخ ری رقم خورد.

 

 

شهرری5

 

در چند روز گذشته خبرنگاران تخصصی حوزه میراث فرهنگی به همراه مدیران و کارشناسان اداره میراث فرهنگی استان تهران از این محل بازدید و در جریان کاووش های انجام شده قرار گرفتند.

دو خمره کشف شده سبب پیدا شدن سازه دیگری شد که هنوز کاووش برای پاسخگویی به اینکه این مکان چه بوده است ادامه دارد.

۲ خمره بزرگ شکسته شده پر از خاک و شیشه های شکسته بود و شایعه سازان و فرصت طلبان را خاموش کرد.

 

 

شهرری3

 

محسن سعادتی سرپرست این هیات باستان شناسی درباره کشفیات خود به خبرنگاران این طور توضیح داد: در این منطقه دو کوزه به صورت اتفاقی کشف شده است که داخل زمین دفن شده بودند تا افراد بتوانند راحت تر به آن دسترسی پیدا کنند کاربرد کوزه ها را نمی دانیم چیست اما درون آنها خرده شیشه و شیشه های رنگی بوده است که چون این سازه احتمالا متعلق به دوره سلجوقی بوده مورد عجیبی نیست. من اولین بار است که خرده شیشه آن هم به صورت پراکنده پیدا می کنم ما خاک کوزه ها را سرند کردیم و چیز زیادی به دست نیاوردیم.

 

 

شهرری2

 

وی گفت: خمره ها شکسته اند و یکی از آنها ترک بزرگی دارد دورش را با مصالح گچی نگه داشته ایم تا دچار تخریب بیشتر نشود. این خمره بسیار سنگین است و باید خاک درون آن خالی شود.

سعادتی بیان کرد: سفال سالم، پی سوز، گلدان، خرمهره و کوزه نیز پیدا شده است ولی به خاطر شکاف بافت بیشتر آنها شکسته ولی قابل مرمت هستند. در برخی از جاها نیز استخوان حیوانات پیدا شده که احتمال می دهیم برای سگ یا گاو بوده باشد.

وی ادامه داد: در بخش های دیگری از این منطقه سازه هایی کشف شده که فضای معماری حمام گونه بوده است ولی هنوز به مطالعه بیشتر نیاز دارد.

 

 

شهر ری

 

 

سعادتی بیان کرد: در هر کجای شهرری می توان آثاری از سفال و … به دست آورد همچنین اطراف این محدوده ساختمان های بزرگی ساخته شده است که ممکن است هنگام پی ریزی به مواردی هم برخورد کرده باشند گستردگی این منطقه معلوم نیست.

یک هفته دیگر و پس از پایان کار تیم باستان شناسی، این زمین به مالک سپرده می شود همچنین باید معاونت میراث فرهنگی تصمیم بگیرد که اینجا سایت باستانی شود یا خیر. اما؛ سعادتی این نظر را دارد که چون  آثار شاخصی پیدا نشده است؛ می توان از آن یک سایت مجازی تهیه کرد و به مالک نیز گفت هنگام شمع گذاری به این فضای معماری دست نزند.

از این به بعد باستان شناسان باید به مطالعه آثار به دست آمده از این منطقه بپردازند تا به سوالاتشان پاسخ داده شود.

 

 

شهرری4

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."