• تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۸:۴۹

شب نشینی با آسمان کویر و اقامت در چادری لوکس


شاید برای افراد جامعه شهری اقامت در کویر آنهم کلوت های شهداد با داستان هایی که از جن و پری ،ادم  کوتوله ها و ادم  بزرگ های  این منطقه  و سرما و گرمای آن شنیده اند غیر قابل باور باشد. وقتی بسیاری از  گردشگران داخلی و خارجی  رویای شبمانی در شهداد را رویا می دانیم؛ اکو لوژی در فاصله ۳۰ کیلومتری کلوت های شهداد، با۱۴ چادرکه دارای امکانات یک هتل ۴ ستاره لوکس است؛در  قلب یک نخلستان شاد و سرسبزو تفریحاتی چون آفرود و موتورهای باگی و چهار چرخ  و ATV, UTV رویای بیاماندنی در کویر مرکزی ایران را برای شما رقم می زنند که تمامی انرژی های منفی از ذهن و جسم شما بیرون می رود.

آناهید نیوز-شادی کابیانی اکولوژ ستاره کویرلوت ؛به تازگی به جمع اقامتگاه های کشور پیوسته است و توانسته است نقش موثری در زیرساخت های گردشگری کند./p>

54DB071A-96B3-4B81-A90D-B4B609EA16CB

کویر لوت به عنوان نخستین اثر طبیعی ثبت شده ایران در جهان  با وسعت بیش از یک کیلومتر و ۸۰ هزار متر مربع ؛ حضور کلوت های شهداد در این منطقه که وسعت آن با بسیاری از کشور های اروپایی برابری می کند؛ وجودگود ترین نقطه فلات ایران ؛حضور منطقه گندم بریان به عنوان گرمترین منطقه ثبت شده جهان توسط ناسا، حضور بلندترین تپه های شنی در منطقه ریگ یلان و وجود گلدان های کویری نبکاها با ارتفاع ۱۰ متر و… از جمله پتانسیل ها و جاذبه های این منطقه بود که کویر لوت را در چهلمین نشست یونسکو به تمامی جهانیان هدیه کرد.

اما؛  نبود زیر ساخت های گردشگری  تا این زمان نتوانسته است بسیاری از گردشگران ماجراجو و طالبان هوای گرم و خشک را بیش از پیش به سوی خود جذب کند.

A7AED574-0F09-4EB3-B2DF-72CABC73821D

اما؛ به تازگی  یعنی از شهریور ماه  در ۳۴ کیلومتری کلوت های شهداد  ودر روستایی به نام ملک اباد اکو لوژی کویری با امکانات یک هتل ۴ ستاره و با حمایت های مالی یک شرکت هواپیمایی تاسیس و راه اندازی شده است که توانسته است نقش تاثیر گذاری در مهاجرت معکوس به منطقه شهداد  و همچنین تامین زیرساخت های کویری داشته باشد.

اکبر رشیدی مقدم مدیر گردشگری شرکت عمران مهر شهداد و اکولوژ لوت درباره داستان ساخت این اکولوژ می گوید: منطقه شهداد و کرمان به دلیل پتاسیل های گردشگری در رتبه بالا قرار دارد اما  نبود یک زیر ساخت مناسب مانع از این می شد که از این پتانسیل ها به خوبی استفاده کرد.

او ادامه داد:استاندار پیشین کرمان ابتکاری به خرج داد و به لحاظ اینکه بتواند بخش هایی از استان را از لحاظ اقتصادی  فعال کند درراستای اقتصاد مقاومتی استان را به ۸ بخش قسمت کرد و از شرکت هایی که توانمند بودند مانند مس سرچشمه، گل گهر و.. دعوت کرد که هر کدام در بخشی سرمایه گذاری کنند.

و زوم شهداد محول شد به هواپیمایی ماهان . هواپیمایی ماهان با قابلیتی که در صنعت هوانوردی که در کشور و دنیا دارد می تواند کاری را در رتبه جهانی انجام بدهد.با مشاوره هایی که گرفته شد از جمله اشخاصی هماند پرفسور اشمیت یکی از طراحان برجسته آلمان . به این نتیجه رسیدیم که با توجه به اینکه در یک منطقه خشک قرار گرفته ایم و عاری از هرگونه پوشش گیاهی. فضایی را برای اسکان واقامت و مجتمع گردشگری احداث کنند .

اودرباره این اکو لوژ که سعی شده است با ساختار کویر و طبیعت هماهنگ باشد گفت: محیط خریداری شده ۹۶ هکتار است و بخشی از آن هم نخلستان ۹ هکتاری است؛ابادی ملک اباد در ۱۸ کیلومتری شهداد  که این ابادی را خریداری شده که در حدود ۴۴ خانوار  و بیش از ۹۰ نفر ساکن ان هستند.

1C93DADC-00AA-460C-AC08-C40C898A37AE

این ابادی دو بخش داشت که یک بخش آن خرده مالک و بخش دیگر عمده مالک بود . بخش عمده مالک آن خریداری شد و بخش خرده مالک با رضایت مردم  سهم آنها تفکیک و خریداری  شد.

بخشی از این زمین ها کشاورزی است و بخشی دیگر نخلستان ؛ چون در سال های اخیر و با وجود کم آبی ها به آن نرسیده بودند و روبه ویرانی بود و هیچ گونه بهره برداری هم از خرمای آن نمی شد ودر نخستین اقدام ما نخلستان را احیا کردیم.

او درباره توانمند کردن جامعه محلی گفت: ما  برای توانمند سازی جامعه محلی ۲ تا برنامه داریم و از اهالی محل اگر تخصصی داشته باشند،استفاده می کنیم و  آنها را آموزش می دهیم  و بعد از منطقه شهداد؛از منطقه شهداد برای گرفتن نیرو خارج نمی شویم البته با آموزش.

 

مدیر این اکولوژ در ادامه بیان کرد: توسعه این منطقه در ۲ فاز است و فاز اول کمپ با  چادر که از هلند آوردیم شروع شده است ؛ ۳ برای  چادر که رسپشن و کافی شاپ و رستوران است.ساختمان دومی را در نزدیکی این کمپ احداث کرده ایم که از آن به عنوان مهمانسرا یاد می کنیم که شامل ۴ واحد اقامتی ، رستوران و کترینگ مرکزی است در کنار این موارد برای ورزش های بیابانی  پیست موتورهای باگی و چهار چرخ  و ATV, UTV را ایجاد که مورد استفاده است

در کنار آن پیست جشنواره  بیابانی ایجاد کردیم که در آن جشنواره پرواز هایی برای پارگرایدر و پاراموتور ایجاد کرده ایم که مورد استقبال است همچنین ۳ بالن ۸ نفره را سفارش داده ایم  وقصد داریم  بالن سواری را در منطقه کویر لوت راه اندازی کنیم.

رشیدی اضافه کرد: در کنار آن بخش کشاورزی داریم که دران  گیاهان اندمیک  همانند خار شتر، گز و ارمک و.. را کشت خواهیم کرد و بخش دیگر برای را برای تکثیر حیواناتی هچون آهو و گور خر که برای گردشگران جاذبه خاص خودش را دارد؛اختصاص داده ایم.

در کنار همه اینها برای اینکه منابع ملی لوت را حفظ کنیم. جشن های هوایی  را برگزار کرده ایم و با هواپیماهای سبک که مخصوص گردشگری است با دریچه های بزرگ و کابین که فعال کنیم و در آینده چند فروند از این هواپیما ها را در منطقه کرمان مستقر می کنیم و کاری را انجام می دهیم که  گردشگری که می آید در یک بازه زمانی ۲ ساعته بتواند حداقل جاذبه ها را  که ۲ ماه زمان نیاز دارد  ببنید.

او درباره مهمانان اکولوژ لوت گفت: در این  فاصله زمانی کوتاه از اغاز فعالیتمان  حداقل  ۵۰۰ تن گردشگر  داشتیم که خوشبختانه از هر ۵ قاره دنیا بودند و آنچه برای ما مهم است از هر گردشگری وارد می شود می خواهیم که اگر راهنمایی و نقطه نظری دارند را بگویند

3E42B57E-36CB-4462-9ABF-B3A796FBC861

رشیدی  توضیح می دهد:برای همه آنها غیر قابل باور بوده است در منطقه ای خشک و کویری و زیرساخت های قابل توجهی ندارد، توانسته ایم زیر ساختی را در این گرید به وجود بیاوریم که گردشگران حرفه ای بیاند.

او درباره مهاجرت معکوس مردم این منطقه و اشتغالزایی جامعه محلی توضیح داد:در یکسال گذشته  ۱۵ درصد نسبت به جمیعت سال قبل مهاجرت معکوس داشته اند که عمدتا جوان بوند.

ما برای اشتغالزایی جامعه محلی ۲ تا روش داریم ؛مستقیم و دیگری غیر مستقیم.

که با توجه به توان و گسترش که در سال اینده داریم، نیروهای ما افزایش پیدا می کند اما بیشترین تاکید ما در غیر مستقیم است ما محصولات محلی، غذای ارگانیک، صنایع دستی  را توجه می کنیم و در همه این زمینه ها ما سعی می کنیم با جامعه محلی هماهنگ باشیم و زمینه های آموزش و کمک برای راه اندازی تحقیق می کنیم.

هزینه یک شب اقامت  چه قدراست؟

رشیدی گفت: هر چادر دو تخته با صبحانه ۴۳۰ هزار تومان است.استفاده ازموتورهای atv/utv هر سانس ۱۵ دقیقه ای سی هزار تومان است.

آفرود کوی هم نرخ های  متفاوتی دارد و بستگی به درخواست مسافردارد.استفاده از امکانات ،سرگرمی ها و تفریحات منوط به اقامت در اکولوژ نیست


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."