• تاریخ خبر : سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۲:۵۶

عرضه غذای کشک بنفش در سیاه چادرهای عشایر بشرویه


جاذبه های گردشگری این روزها از هتل ها و مراکز اقامتی چند ستاره به سیاه چادرهایی کشیده شده که در دل کویر و مناطق بکر طبیعت برپا می شوند. بازار تازه ای که توریست داخلی و خارجی ندارد و بسیاری از گردشگران به دلیل تماشای یک بنای تاریخی دست به سفر نمی زنند بلکه تلاش می کنند در سفر با فرهنگ های متنوع ایران زمین آشنا شوند.

آناهید نیوز- گردشگران خارجی بسیاری هستند که پیش از سفر به ایران، به دنبال نقاط بکر می گردند و گاهی سر از جاهایی درمی آورند که برای گردشگران داخلی نیز عجیب است. عشایر و زندگی عشایری حالا جاذبه های فرهنگی گردشگری محسوب می شوند.کمپ های عشایری در مسیرهای مختلف اعم از کوهستان و کویر پذیرای گردشگران و طبیعتگردان هستند.

 

 

عشایر

 

یازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران و صنایع وابسته نیز فرصت مغتنمیبود برای شناساندن این فرهنگ غنی ایرانی. استان خراسان جنوبی یکی از استان های فعال در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران بود که با برپایی سیاه چادرهایی میزبان بسیاری از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی و جمعیت کثیری از بازدیدکننده ها بود گروه سیاه چادر و استراحتگاه عشایری خراسان جنوبی بشرویه تنها نماینده سیاه چادر عشایری و تنها نماینده اداره کل میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی است. این گروه با محصولات محلی بشرویه از جمله لبنیات محلی (که بیش از همه محصولات مورد توجه قرار گرفت، انواع نان محلی، آش، را به بازدیدکنندگان ارائه کردند.

مدیر امور عشایر شهرستان بشرویه خراسان جنوبی با بیان این مطلب به خبرنگار آناهید نیوز گفت: عشایر شهرستان بشرویه، علاوه بر برپایی سیاه چادرها در چهار زمینه گردشگری و بومگردی، غذاهای سنتی، تهیه محصولات لبنی، صنایع دستی و معرفی آئین های بومی فعالیت می کنند.

 

 

کشک بنفش

 

مصطفی مرادی، با بیان اینکه غذای محلی یکی از ارکان مهم گردشگری به شمار می رود افزود: محصولات غذایی و محلی در این دوره از نمایشگاه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت و برای اولین بار غذای کشک بنفش در سیاه چادرهای عشایر بشرویه عرضه شد.

وی به تاثیر بومگردی بر اقتصاد خانوارها اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه قابلیت های بومگردی و گردشگری کم نظیر عشایر خراسان جنوبی به نمایش گذاشته شد که بیانگر زندگی عشایری و سرفصل های تغذیه، فرآوری دام، فرآورده های لبنی، فرآورده های پروتئینی، صنایع دستی، پوشش، موسیقی و مراسم آئینی بود.

مدیر امور عشایر شهرستان بشرویه خراسان جنوبی با اشاره به هدف از شرکت در یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری گفت: این نمایشگاه فرصت بسیار مناسبی برای فعالان صنعت گردشگری و بومگردی بود تا از این طریق علاوه بر آشنایی با دانش روز این صنعت، زمینه معرفی و شناسایی منطقه بشرویه و همچنین جذب گردشگر را داشته باشند.

کمپ های گردشگری عشایری درکنار جاذبه ای که برای گردشگران دارد، می تواند به محلی برای درآمدزایی آنها تبدیل شود. زندگی سخت عشایری باعث شده که هر ساله تعداد زیادی از ساکنان عشایر به شهرستان ها و شهرهای دیگر کوچ کنند اما این کمپ ها می تواند فرصتی برای احیای فرهنگ و سنت و آئین این مرز و بوم باشد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."