• تاریخ خبر : شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۸:۵۴

فاز دوم حفاظت و مرمت اضطراری دیوار شرقی شهر تاریخی میبد آغاز شد


عملیات اجرایی حفاظت، مرمت و استحکام بخشی دیوار شرقی شهر تاریخی میبد درحالی توسط پایگاه پژوهشی میبد به پایان رسید که مطالعه و مرمت اضطراری دیوار شهر تاریخی میبد در سمت شرقی شارستان و کهندژ تاریخی، نارین قلعه با اعتباری بالغ بر ۵/۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از خرداد ماه سال جاری آغاز شد. این عملیات مرمتی تا نیمه پاییز ادامه خواهد داشت.

آناهید نیوز- دیوار شرقی شهر تاریخی میبد یکی از بخش های با اهمیت و منحصر به فرد شارستان قدیم است که در طول سال های گذشته دچار فرسودگی و آسیب های فراوانی شده بود. این بخش از دیوار شهر به علت فاصله از نارین قلعه، کهن دژ تاریخی شهر و هم جواری با خندق آن کمتر مورد توجه و پژوهش قرار گرفته است.

 

 

دیواره شرقی شهر تاریخی میبد5.8.97

 

«ساشا ریاحی مقدم» مدیر پایگاه پژوهشی میراث فرهنگی شهر تاریخی میبد با اعلام این خبر گفت: پایگاه پژوهشی شهر تاریخی میبد مطالعه، مستندسازی و مرمت دیوار شرقی شهر تاریخی میبد را از سال ۱۳۹۶ در دستور کار قرار داد و عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۹۷ آغاز شد.

او گفت: در فاز اول بخش هایی از دیوار رفع خطر و استحکام بخشی شد و فضاهای وابسته به حصار مورد مرمت قرار گرفت. در فاز دوم نیز با توجه به ضرورت تداوم عملیات حفاظت و مرمت بخش های دیگری از نیم برج های تخریب شده و لایه های فرسوده دیوار و پایه های مجاور باغات مرمت و بازسازی شد.

به گفته مدیر پایگاه پژوهشی میبد، این دیوار تاریخی از مصالح متفاوت که همگی برپایه خاک است تشکیل شده و در عملیات مرمت و استحکام بخشی آن نیز به طور کامل از مصالح خشت و گلی استفاده شده است. قابل ذکر است در حین آواربرداری و استحکام بخشی نیم برج تخریب شده این دیوار، آثار و نشانه های یک کتیبه گچی متعلق به دوران اولیه اسلامی کشف شد که به احتمال زیاد در هنگام مرمت های دوران گذشته به همراه آوار و نخاله های بنای تاریخی دیگری در نزدیکی حصار مورد استفاده قرار گرفته است.

ریاحی افزود: آن طور که مشخص است بقایای کتیبه گچی مربوط به قرون اولیه اسلامی بدست آمده قطعاً مربوط به این بخش از حصار و برج نیست.
گفتنی است، حصار شارستان میبد همانند دیگر شهرهای کهن ایرانی، به وسیله ی برج و باروهایی ستبر و محکم، محدود و محصور شده است. این حصار به طور کامل از چینه، خشت و گل ساخته شده و تماما با شیب و تپوگرافی زمین تلفیق شده است؛ به طوری که بخش های زیادی از پی و پایه باروی شهر را بستر سخت و رسی زمین تشکیل داده است. با اینکه برج و باروهای شهر بر اساس نقشه ی متداول عصر ساسانی پی ریزی شده اما در جریان عمل از موقعیت های طبیعی زمین و ساخت و سازهای پیشین نیز سود جسته اند. کالبد ناموزون شهر را بر عرصه ای ساختند که اولا دفاع از آن میسر باشد و بر اساس تجربه های تاریخی، از سیل های ویرانگر مصون مانده است و از تل های سخت رسی در جنوب میبد به عنوان شالوده ی دیوار اصلی شهر نیک بهره مند شده اند.  احداث دیوار شهر از حصارهای پیرامون نارین قلعه آغاز شده و این قسمت چون ارگ شهر را در بر می گرفته است، استوارترین بخش باروی شهر است. بر پایه ی مطالعات میدانی صورت گرفته، حصار جبهه جنوبی شهر به دلیل ناامن بودن و هجوم بیشتر از این منطقه به شهر و نیز حفاظت بهتر از دژ نارین قلعه، دارای دو حصار بوده که امروزه اطلاعات زیادی از آن در دست نیست. بخش شرقی حصار شهر تاریخی میبد در محدوده ی خندق شرقی نارین قلعه به طول حدودی ۱۰۰ متر قرار داشته که در ساخت آن از بلوک های بزرگ چینه ای و خشت استفاده شده است.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."