• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۲:۵۰

فصل اول مرمت آب انبار سیوجان به اتمام رسید


معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی از پایان فصل اول مرمت آب انبار سیوجان خبر داد.

آناهید نیوز- آب انبارسیوجان در داخل روستای سیوجان در فاصله ۲۰ کیلومتری غرب بیرجند،ازتوابع شهرستان خوسف واقع شده است.

 

 

آب انبار سیوجان

 

«علی شریعتی منش» معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی با اعلام این خبر گفت: آب انبار سیوجان یکی از بناهای ارزشمند روستای سیوجان در نزدیکی شهرستان خوسف است. این بنای تاریخی که قدمت آن به اواخر دوره صفویه و اوایل قاجار برمی‌گردد در ساال ۹۶ ـ۹۷ از محل اعتبارات استانی بازسازی و مرمت شد.

معاون میراث فرهنگی خراسان جنوبی همچنین افزود:پوشش آب انبار سیوجان در سالهای گذشته تخریب شده بود که مرمت آن براساس شواهد و الگوی موجود مورد بازسازی قرار گرفت.

به گفته وی، این بنای تاریخی یکی ازعناصر مهم معماری در روستای سیوجان محسوب می شود.

گفتنی است؛ آب‌انبار به عنوان یکی از واحدها وعناصر مهم معماری در هر محله مسکونی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. در مناطق کویری و بیابانی که کمبود ریزشهای جوی و نبود رودخانه‌ها و یا نهر‌های دائمی، در فصول خشک تأمین آب را با مشکل مواجه می‌کرده که ساخت آب‌انبار یکی از راههای ذخیره آب در فصول بارندگی جهت استفاده در فصول خشک است. اجزاء مهم معماری آب‌انبارها شامل سردر ورودی، پلکان، پاشیر، مخزن و پوشش مخزن است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."