• تاریخ خبر : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵
  • ساعت ۰۷:۵۲

فهرست غذای رستوران ها پربار ترشد/ اضافه شدن ۳۲ نوع غذای ایرانی


معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، دستیابی به ۳۲ منوی غذای ایرانی و ورود به لیست غذای رستوران هارا یکی از دستاوردهای جشنواره های منطقه ای سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری عنوان کرد.

آناهید نیوز-مرتضی رحمانی موحد در مراسم آیینی آخرین ایستگاه جشنواره سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری منطقه ۸ کشور ضمن معرفی برترین سرآشپزهای استان های هرمزگان، بوشهر و خوزستان و منطقه آزاد اروند گفت: دستیابی به ۳۲ منوی غذای ایرانی از مهمترین دستاوردهای این جشنواره در هشت منطقه کشور بوده است و بی شک این تلاش ها زمینه ساز توانمندی و ارتقا فرهنگ و اقتصاد میهن عزیزمان ایران از طریق توسعه صنعت گردشگری خواهد شد.

 

 

%d8%b3%d9%81%d8%b1%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c

 

وی افزود: امسال برای نخستین بار هشت جشنواره سفر ایرانی به طور سلسله وار از اردیبهشت ماه در مناطق مختلف کشور برگزار شد که در حال حاضر آخرین جشنواره در منطقه ۸ کشور به میزبانی خوزستان در حال اجراست.
وی ضمن تشریح روند طرح ایده تا اجرای جشنواره‌ سفره‌ ایرانی، فرهنگ گردشگری در مناطق هشتگانه کشور افزود: طی این هشت جشنواره ۳۱ استان کشور تمام ظرفیت های خود را در زمینه سفره های مختلف و غذاهای سنتی به نمایش گذاشتند ضمن آنکه آشپزهای مختلف در رقابت با یکدیگر، ظرفیت های غذا به عنوان جاذبه های گردشگری مناطق مختلف را معرفی و به مردم شناساندند.
وی اظهار کرد: خوشبختانه آن هدفی که ما برای ایجاد یک حرکت، انگیزه و تلاش در جبهه فعالان سفره ایرانی از بابت برگزاری این جشنواره ها داشتیم، اتفاق افتاد و با جشنواره هشتم کامل شد.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: این جشنواره‌ موتوری است که همه بخش‌های صنعت گردشگری از جمله تورهای گردشگری، هتل‌ها و رستوران‌ها را به حرکت درمی‌آورد.
وی با تاکید بر اینکه در جشنواره‌ سفره‌ ایرانی، فرهنگ گردشگری خط فرهنگی دنبال شده است بیان کرد: مسائل فرهنگی در این سری جشنواره خیلی خوب دیده شده و مطالعات بسیاری در این حوزه صورت گرفته است.
رحمانی موحد با اشاره به دستاوردهای جشنواره‌ سفره ایرانی فرهنگ گردشگری گفت: نتیجه‌ برگزاری جشنواره‌ی سفره‌ ایرانی، فرهنگ گردشگری در مناطق هشتگانه کشور، دستیابی به ۳۱ منوی غذای سنتی و محلی در استان‌های مختلف بوده است.
وی خاطرنشان کرد: در جشنواره‌ ملی که سال ۹۶ برگزار می‌شود، از میان ۳۱ آشپز استان‌های مختلف، ۳ آشپز برتر ایران معرفی خواهند شد.
رحمانی موحد با بیان اینکه در آینده نزدیک جشنواره ملی سفره ایرانی، فرهنگ گردشگری را برگزار می کنیم، تصریح کرد: به طور سالانه حدود ۳۰۰ میلیارد دلار هزینه کرد گردشگر از محل تغذیه است و اگر بتوانیم سفره ایرانی را در همه کشورمان آن قدر برجسته کنیم که مورد شناسایی و آشنایی گردشگرهای بین المللی و حتی داخلی باشد می توانیم سهم خوبی از این هزینه کرد را در داخل کشور داشته باشیم.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور گفت: وقتی یک فرد شمالی با تنوع غذایی در خوزستان آشنا شود و یا به عکس این خود سفر و رفت و آمد را ایجاد می کند و جاذبه را بر روی سفره می گذارد.
رحمانی موحد با اشاره به حضور همه اقشار جامعه اعم از پیر و کودک و زن و مرد کنار هم و بر سر سفره افزود: وقتی جاذبه های غذایی مناطق مختلف بر روی سفره آمد، همگی ضمن آشنایی با آن غذا از آن تناول می کنند و این سفره می تواند تمام گردشگران ما را از هر قشری دور خود جمع کند.
گفتنی است ،در این نشست نقاط قوت و ضعف برگزاری جشنواره‌ سفره‌ ایرانی، فرهنگ گردشگری توسط معاونان گردشگری استان‌های میزبان در مناطق هشتگانه‌ کشور بررسی شد.

در آیین پایانی این جشنواره که با حضور معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور، مدیرکل منطقه آزاد اروند، استاندار خوزستان، مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان و دیگر مقامات کشوری و استانی برگزار شد، سرآشپزهای برتر استانهای شرکت کننده در جشنواره معرفی و تجلیل شدند.
مرتضی رحمانی موحد معاون گردشگری کشور نیز در این مراسم به دستاوردهای این جشنواره اشاره کرد و گفت: دستیابی به ۳۲ منوی غذای ایرانی از مهمترین دستاوردهای این جشنواره در هشت منطقه کشور بود.
وی از همت های بلند فعالان حوزه گردشگری در برپایی این سری جشنواره ها قدردانی کرد و اظهار امیدواری کرد که این تلاشها زمینه ساز توانمندی و ارتقا فرهنگ و اقتصاد میهن عزیزمان ایران شود.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از تبدیل جشنواره‌ی سفره‌ی ایرانی، فرهنگ گردشگری به یک برند دائمی خبر داد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."