• تاریخ خبر : سه شنبه ۰۳ مرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۰:۲۲

ماجراجویی در قلب رودخانه هراز / گردشگری خیس، نفس ها را تازه می کند


شاید رمان معروف “هاکلبری فین” اثر “مارک تواین”را خوانده باشید یا فیلم انیمیشینی که از روی این کتاب ساخته شده است و اواخر دهه ۷۰ از تلویزیون نمایش داده می شد ، را دیده باشید؟! داستان این کتاب و به طبع فیلم آن زندگی نوجوانی را به تصویر می کشد که همراه با دوست برده سیاه پوست خود به نام “تام ” سوار بر کلکی که خود ساخته اند، می شوند و تمام عرض رودخانه می سی سی پی را با این کلک طی می کنند و با حوادث و ماجراهایی در این سفر روبرو می شوند.

 آناهید نیوز شادی کابیانی - از زمانی که این کتاب را خواندم ؛دلم می خواست ،تجربه قایق سواری با کلک را در رودخانه تجربه کنم، چون فکر می کردم بسیار هیجان انگیز است چرا که از اتفاق هایی که در پیش رو داری، هیچ نمی دانی، اما؛ چون کشور مان ایران، کشور بی آبی است و در این سال های اخیر با خشکسالی های پی در پی بسیاری از رودخانه ها و تالاب ها خشک یا کم آب شده اند، از این رو انجام چنین تجربه ای را بعید می دانستم. اما ؛چند سالی است که ورزشی آبی که از آن به عنوان گردشگری خیس یا گردشگری ماجراجویانه یاد می کنندجای خودش را درمیان جویندگان تجربه های جدید باز کرده است.

 

 

1

 

رفتینگ یعنی کلک سواری یا قایقرانی در رودخانه خروشان که از سالیان دراز در دنیا و مخصوصا کشورمان رونق داشته است. کلک‌ها یا قایق‌های رفتینگ اولیه ساده‌ترین شکل حمل‌ونقل انسان در آب بوده‌اند و از آنها برای کوچ و جابه‌جایی، شکار یا حمل بار استفاده می‌شده است. در زمان‌های قدیم برای ساختن کلک‌ها تنه و شاخه درختان یا نی‌ها را به هم می‌بستند. کلک‌های امروزی از محفظه‌های لاستیکی بادی مجزا از هم تشکیل شده است (لاستیکی چند لایه،بسیار بادوام با قابلیت انعطاف زیاد).

امروزه رفتینگ یا کلک‌‌سواری به یکی از لذت‌بخش‌ترین فعالیت‌های تفریحی-ورزشی برای خانواده‌ها و جوان‌ها بدل شده است.
در یکی از تعطیلات آخر هفته تابستان ، روزی که گرمای هوا به شدت توان را از همه ربوده بود، بایک گروه حرفه ای رفتینگ عازم جاده هراز و رفتینگ در رودخانه هراز شدم، تا به قول کیانوش محرابی، کارشناس و عضو تیم ملی رفتینگ ایران ، گردشگری خیس را به کلکیسون تجربه هایم بیافزایم، تجربه رفتتینگ را داشتم ولی نه در شمال ایران بامنظره های بی بدلیش.
گروه ما را هفت راهنما که همگی از قهرمانان رشته قایقرانی بودند، همراهی می کردند، سه قایق بودیم و در هر قایق ۶ تن نشسته بودیم و ۲ نفر با قایق های یک نفره که نقش امداد و نجات را بر عهده داشتند، همراهی می کردند، جلیقه ، کلاه و پارو به تعداد، میان گروه تقسیم شد.
ابتدا آموزش و توضیحاتی را سرپرست گروه که کیانوش محرابی بود به اعضا داد . خوبی این آموزش ها یا خوبی رفتینگ این است که مبتدی ها هم می توانند از آن استفاده کنند و نیاز به داشتن تخصص های خاص نیست. فقط باید اهل تجربه، لذت، ریسک و ماجراجو باشیدتا آخر هفته یک روز تابستانیتان را متفاوت کنید.
سوار قایق ها یا رفت ها شدیم، هیجان در میان نگاه همه اعضای گروه بود. نمی دانستیم که ایاخطرناک است؟ آیا لذت خواهیم برد؟ آیا خسته خواهیم شد ؟ آیا به داخل آب می افتیم؟ آیا صدمه می بینیم؟ چه منظرهایی می بینیم؟ و . و. جواب سوال های زیادی که در روی آب رودخانه و سوار بر رفت ها به آن می رسیدیم.
آب رودخانه هراز در ابتدا آرام بود، عمقش متفاوت بود و کف آن پوشیده از سنگ های ریز و درشت.

 

 

2

 

از میان شالیزارها ی برنج رد شدیم، پرندگان و گنجشک ها که با نزدیک شدن قایق ها به پرواز در می آمدند ؛ مه ای که با پیشروی ما ،به انتهای رودخانه بیشتر می شد و سبزی از جنگل های شمال ایران در پشت و روبروی چشمانمان، خیر کننده و تماشایی بود.
صدای خروشان آب بیشتر و بیشتر می شدو همچون موج های سهمیگن دریا که به ساحل برخود می کند ،به قایق می خورد و با راهنمایی “کاپیتان”(لقبی که اعضای قایقمان برای سرگروه گذاشته بودند) قایق ها کنترل می شد که به راه خود ادامه دهد
گاهی آب به داخل قایق ها می آمد و شادی مان را دو چندان می کرد.گاهی به دلیل عمق کم، رودخانه به گل می نشستیم و با هل و فشارقایقی دیگر به راه خود ادامه می دادیم.
گاهی از زیر پل چوبی و کابل های برق رد می شدیم و برای جلوگیری از برخورد در کف قایق می نشستیم و گاهی پارو های خود را با هوا می گرفتیم.
و گاهی پارس چند سگ حواسمان را به سوی دیگر رودخانه می کشاند و شکر پروردگار از اینکه عمق رودخانه زیاد است،تا سگی به سویمان حمله ور نشود.
در میان راه به جنگلی هدایت شدیم و باز صحنه هایی از کتاب ماجراهای هاکلبری فین که در میانه جنگلی در رودخانه می سی سی پی چادر زده بودند، برایم تداعی شد، اما؛ لذت جنگل ایران با پوشش گیاهی بی بدلیش، تا تصور کردن جنگلی در می سی سی پی در کجا.
ظاهرا گروهایی که به این جنگل سر می زنند، خوب می دانند که زباله و ظروف یکبار مصرف چه عوارض مخربی برای محیط زیست دارد؛ چرا که بطری آبی در آن جا زننده نبود ولی گویا در بالا دست ها، چادرنشینان رودخانه از این عوارض بی خبرند که بطری های نوشابه و آب خود را به جریان رودخانه سپرده اند که در میان راه رودخانه جمع شوند و زشت و نا زیبا کنند، زیبایی رودخانه را.
بوی هیزم مست کننده بود و اگر در کنارش چای هیزمی هم نوش جان می کردیم،توصیفی وصف ناشدنی بود. اما ؛افسوس که وقت ما کم و آتش مخرب جنگل است. پس این تجربه را به پایان رفتینگ ارجاع دادیم.
دوباره سوار قایق شدیم؛ به سکوت طبیعت گوش فر داده و صدای جریان آب آرامش بی‌وصفی می‌دهد. ناگهان صدای امواج خروشان که در فاصله‌ای نه چندان دور انتظار مارا می کشید.
هیجان سراپای وجودمان را می‌گیرد و برای رویارو شدن با امواج متلاطم آماده می‌شویم، جای خود را درقایق محکم می‌کنیم، به آرامی‌ وارد امواج شده، ولی در یک چشم به‌هم زدن تکان‌های شدیدی به قایق وارد می‌شود، از همه طرف به رویتان آب ریخته می‌شود و برای لحظاتی نمی‌توانید دوستان خود و محیط اطراف را به‌طور واضح ببینید و صدای یکدیگر را به‌صورت منقطع می‌شنوید. لحظاتی شورانگیز را با تمام وجودتان حس می‌کنید.
کیانوش محرابی، سرپرست مرکز طبیعت گردی مارکوپولو می گوید: در ایران رودخانه‌های بسیاری دارای قابلیت رفتینگ هستندبیشتر این رودخانه‌ها نظیر خراسان، بختیاری، ‌آب سیروان، ‌زاب، دز، زاینده‌رود، ‌کارون و… در منطقه زاگرس واقع شده‌اند.

 

 

3

 

او ادامه می دهد:رودخانه‌های دیگری در منطقه البرز و در نزدیکی تهران دارای این قابلیت هستندشامل سفید رود، ‌کرج، جاجرود و… که در فصل پرآبی مناسب چنین فعالیتی هستند. سفرهای رفتینگ می‌توانند از چند کیلومتر تا چندصد کیلومتر اجرا شوند.
محرابی توصیف می کند، رفتینگ یا قایقرانی در رودخانه وحشی سابقه هفت هزار ساله در ایران دارد و حتی عشایر ما در سال های نه چندان دور از رفتینگ استفاده می کردند و گاهی شاخ و برگ در درختان را روی هم می بستند ولی رفتینگ به شکل امروزی به مدت ۶۰ سال است که کسترش پیدا کرده است. ابتدا در کشور هایی همچون آمریکا و کانادا شروع شد و بعد هم در استرالیا و کشور های اروپایی به اوج رسید و امروزه هم به شکل حرفه ای در شاخه ورزشی و گردشگری ماجراجویانه در حال فعالیت است.
او درباره پشتیبان اصلی رفتینگ می گوید: بانی اصلی رفتینگ ، فدراسیون جهانی رفتینگ است و در ایران هم انجمن مسئولیت این رشته را برعهده دارد و در گردشگری هم متولی آن سازمان میراث فرهنگب و گردشگری و از طرف ورزشی هم فدراسیون قایقرانی است.

عضو هیات مدیره فدراسیون رفتینگ جهانی در توضیح اینکه چه رودخانه هایی در ایران قابلیت قایق سواری دارد؛توضیح می دهد: ایران کشور پر آبی نیست و در منطقه البرز، رودخانه هراز می توان آن را انجام داد، ولی در منطقه زاگرس رودخانه های خوب و مناسبی برای قایقرانی وجود دارد.
او ادامه می دهد: هنر این رشته ، سواری گرفتن از آب است؛ همانند سوار کاری.قایقران های حرفه ای با تعداد پاروی کمتری قایقشان را هدایت می کنند. باید دانش این رشته را بلد باشیم و بدانیم که در چه نقاطی از رودخانه عمق و شیب آب کم و زیاد است؛ که بتوانید قایقتان را هدایت کنید. اگر چه ممکن است که این رشته، رشته سنگینی باشد ولی اگر مناسب و اصولی آن را انجام دهیم خستگی و آسیب آن کمتر است.
محرابی درباره اینکه این رشته چرا زیر مجموعه گردشگری ماجراجویانه قرار گرفته است، توضیح می دهد: وقتی شما فعالیت گردشگری را در طبیعت انجام می هید ما به آن فعالیت ماجرا جویانه می گوییم. بعضی از این رشته ها سبک است و هر کسی می تواند آن را انجام دهد و بعضی از شاخه ها سنگین است و نیاز به تخصص و مهارت دارد. رفتینگ خوشبختانه برای کودکان هم در رودخانه های کم عمق قابل اجرا است.

سرپرست مرکز طبیعت گردی مارکوپولوتوضیح می دهد: در مدتی که بر روی قایق هستید به هیچ عنوان کلاه ایمنی را از سر بیرون نیاورید، چرا که در این سفر ماجراجویانه باید تا زمانی که در قایق هستید همیشه آمادگی کامل داشته باشید. بند کلاهتان را شل نبندید این موضوع با حفظ جانتان رابطه تنگاتنگی دارد.
در میانه راه شاید بتوانید کمی با پارو آب بازی کنید پس حواستان باشد پارویتان را در آب رها نکنید، پیدا کردنش کار سختی است.
یاد آور می شود؛ رفتینگ با رعایت اصول ایمنی و حضور مربیان و قهرمانان بین المللی در رودخانه هراز به ابتکار کیانوش محرابی در سال های گذشته آغاز شده و امسال نیز مرکز طبیعت گردی مارکوپولو تورهای متنوعی برای آن مقصد زیبا و رفتینگ تدارک دیده است ؛علاقه مندان به این سفر رویایی می توانند با شماره ۰۲۱۸۸۵۰۳۵۶۴اطلاعات بیشتری را کسب کنند.

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."