• تاریخ خبر : دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۹:۴۰

مالیات ارزش افزوده در گردشگری ترجیحی می شود/ ورودی ها صفر محاسبه می شوند


از زمان اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده،به ‌دلیل تحمیل هزینه بیشتر بر مصرف‌کننده و گران‌ترشدن نرخ تمام‌شده خدمات،مانع جدی در افزایش تولیدات داخلی و.. انتقادهای زیادی به این تصمیم وارد شد؛ فعالان بخش‌ گردشگری نیز ازجمله معترضان جدی قانون مالیات بر ارزش افزوده بودند. آنها معتقد هستند که این مالیات منجر به گران‌ترشدن سفر می‌شود، چرا که مصرف کننده این خدمات در طول سفر مجبور به پرداخت چند باره این مالیات است.پس از این کش و قوس ها و اعتراض های پی در پی در تمامی بخش ها ،دولت تصمیم به رفع اشکالات این نوع مالیات گرفت.

آناهید نیوز- شادی کابیانی. لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده که اوایل سال ۹۶ از طرف دولت به مجلس ارائه شد؛ پس از بحث های کارشناسی در کمیسیون اقتصادی مجلس قرار است به زودی در صحن مطرح شود، و براساس گفته عضو کمیسون اقتصادی اشکالات این لایحه در ۳۰ محور مطرح شده است. این لایحه خبرهای خوبی برای گردشگری به همراه دارد و قرار است با تصویب در مجلس به صورت ترجیحی اعمال شود.

 

 

مالیات

 

محمد محب خدایی در گفت و گو با آناهید نیوز با اعلام اینکه مالیات ارزش افزوده واحدهای گردشگری به صورت ترجیحی اعمال می شود،بیان کرد: مالیات ارزش افزوده مشمول تمام خدمات و کالاها می‌شود، مگر آنکه در قانون استثناهایی برای آن قائل شده باشند، مثل معافیتی که مشمول کالاهای صادراتی شده است.

منظور از ترجیحی شدن یعنی اینکه نرخ  مالیات مراکز اقامتی به ۳ درصد کاهش یابد.

او اضافه کرد: در لایحه قانون ارزش افزوده با تلاش هایی که صورت گرفت ثابت شد که گردشگری صادرات معکوس است و ارز آوری دارد از این رو برای دفاتر خدمات مسافرتی که در زمینه تورهای ورودی فعال هستند، ارزش افزوده صفر محاسبه می شود.

معاون گردشگری توضیح داد: این مشوق فقط برای تورهای ورودی، به عنوان صادرات معکوس را مشمول می شود و گردشگری داخلی را در بر نمی‌گیرد، چون صادرات نیست و از طریق آن، ارزی به کشور وارد نمی‌شود.

خدایی هدف اصلی از اجرای این لایحه را در بخش گردشگری کمک به افزایش ماندگاری گردشگر در مراکز و تاسیسات گردشگری عنوان کرد.

معاون گردشگری گفت: میزان پرداختی مالیات ارزش افزوده برای هتل ها را در لایحه جدید ۳درصد عنوان کرد.

ابراهیم پورفرج، رئیس جامعه تورگردانان ایران با تایید اعمال صفر درصدی مالیات بر ارزش افزوده برای تورهای ورودی تاکید کرد:ما به دنبال اجرای این طرح بودیم و از این بابت بسیار خرسندیم.

محمود شکری- رئیس کمیته امور مالیاتی و عضو کمیسیون اقتصادی  مجلس شورای اسلامی در گفتگو با آناهید نیوز توضیح داد: لایحه جدید مالیات ارزش افزوده موارد کارشناسی آن درکمیسیون اقتصادی به پایان رسیده است و در نوبت ارائه به صحن قرار دارد وقرار است که تا پایان خردادماه درصحن علنی مجلس برای تصویب مطرح شود.

او ادامه داد: در پی اعتراض فعالان گردشگری درباره فشار و گرانی که مالیات بر ارزش افزوده به نرخ تمام شده سفر تحمیل کرده،به دنبال ارائه راهکاری برای حذف یا کاهش مالیات ارزش افزوده در بخش گردشگری بودیم.

طبق قانون، کالاهای صادراتی غیرنفتی از پرداخت این مالیات، معافند. ما نیز باید اثبات کنیم گردشگری، صادرات معکوس است و اگر پولی از طریق ارزآوری انجام می شود، یعنی صادرات صورت گرفته، بنابراین باید مشمول این قانون شود.

شکری بیان کرد:طرح کاهش مالیات بر ارزش افزوده از ۹ به ۳ درصد فعلا در کمیسیون اقتصادی مجلس مصوب شده و تنها مشمول هتل‌های یک تا سه ستاره می‌شود و تمام هتل‌ها را در برنمی‌گیرد.

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."