• تاریخ خبر : دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۱:۱۳

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان خبرداد:ثبت ۶ اثر تاریخی غیر منقول در فهرست میراث ملی


محمد جهانشاهی گفت: در جلسه کمیته عالی ثبت آثار غیر منقول کشور، تعداد شش اثر ارزشمند از آثار تاریخی استان سمنان، واجد ارزش ثبت در فهرست میراث ملی شناخته شد.

آناهید نیوز- مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان در گفت و گو با خبرنگار آناهید نیوز با بیان این مطلب افزود: از این تعداد یک اثر در شاهرود، یک اثر در سمنان، دو اثر در سرخه، یک اثر در گرمسار و یک اثر در آرادان قرار دارند.

 

 

سمنان

 

عضوشورای اداری استانداری سمنان بااشاره به آثار و بناهای تاریخی استان سمنان گفت: آثار نو ثبت شده در فهرست میراث ملی از این استان شامل «خانه میر آخورلی» با معماری خاص دوران قاجار است که این عمارت از جمله خانه‌های تاریخی بزرگ روستایی از توابع گرمسار است و در سنوات گذشته توسط مالک به اداره‌کل میراث فرهنگی هبه شده بود.

این مقام مسوول بیان کرد: «خانه معتمدی» واقع در ورودی جاده مواصلاتی روستای علی‌آباد آرادان است که با بهره‌گیری از عناصر معماری دوران پهلوی و آجر نماهای برجسته از جمله آثار منحصر به‌فرد منطقه به‌شمار می‌رود و پس از پیگیری‌های مستمر با همکاری شهرداری آرادان از سوی مالک به این اداره کل هدیه شد.

مدیرکل میراث فرهنگی وگردشگری سمنان اضافه کرد: «حمام خوریان» شاهرود با ویژگی‌های خاص مربوط به دوران قاجار، دیگر اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی است که پلان‌ معماری این حمام به‌صورت کامل باقی مانده و خطوط معماری آن در برداشت‌ها و مستندنگاری انجام شده، استخراج شده است.

این مقام مسوول، همچنین، دیگر آثار و بناهای تاریخی استان سمنان را بسیار ارزشمند توصیف کردو خاطرنشان کرد؛ «خانه ملاحسین هراتی»، از علما و اندیشمندان قرن ۱۲ هجری شمسی و از مفاخر دینی و الهیات زمان خود در شهر سمنان در فهرست میراث ملی، ثبت شد

جهانشاهی تصریح کرد: این خانه به‌عنوان میراث معنوی و غیر منقول مادی به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی وگردشگری افزود: «خانه عزیزی» با وجود المان‌ها و عناصر معماری قاجار واقع در شهر سرخه از جمله بناهای باقی مانده از مواریث معماری و تزینات این دوره خاص در شهر سرخه نیز ثبت ملی شد.

این مقام مسوول ،با بیان اینکه «قلعه تاریخی جهان‌آباد» که از معدود قلعه‌های دفاعی و مسکونی (حایز دو کاربری) است و در روستای جهان‌آباد شهرستان سرخه واقع شده نیز ثبت ملی شد، افزود: این قلعه از وسعت قابل توجه و فضاهای پر پیچ و خم قلاع دوران صفوی برخوردار است

عضوشورای اداری استانداری مازندران  گفت: تعداد ۲۰ عنوان پرونده آثار ناملموس از آداب، رسوم، فرهنگ‌ها و مواریث سنتی و اصیل استان سمنان نیز گردآوری شده و برای بررسی به کمیته  ثبت آثار در سطح ملی ارسال شده است.

استان سمنان دارای یک هزار اثر تاریخی شناسایی شده و حدود ۸۰۰ اثر ثبت شده در فهرست میراث ملی است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."