• تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۹:۳۵

مدیرگردشگری منطقه آزاد ماکو خبرداد:ارائه۱۰ طرح گردشگری در محور رند


مدیرگردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو از ارائه ۱۰ طرح گردشگری برای محور گردشگری رند در همایش فرصت های سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو خبرداد.

آناهید نیوز- مهدی عبدالله زاده گفت: در کنار طرح هایی که داشتیم سه  محور را مشخص کردیم که در فاز اول و در سه ساله اول مطالعات آنها برای جذب سرمایه گذار انجام شده است.یکی از این سه محور ، محور رند بود که با سه محور دیگر هزار هکتار می شود .

 

 

روستای رند

 

او در گفت و گو با خبرنگار آناهید نیوز در ادامه گفت:خوشبختانه مطالعات هر سه محور از  سال ۹۶ شروع شد که همان سال هم تمام شد ولی تا الان این مطالعات مصوب نشده است،چرا که در کارگروه ماده ۸ باید نحوه استفاده از زمین های ملی در مناطق ازاد مشخص و مصوب شود که تاکنون نشده است.

او توضیح داد: با توجه به این شرایط اگر سرمایه گذاری برای این محور پروژه ای بیارد، حتما موافقت خواهیم کرد.

عبدالله زاده ادامه داد:کل طرح ما مسیر سه کیلومتری دره است با پروژه های مختلف در ۹ سایت و ایستگاه مختلف. که هر ایستگاه کاربری مختلفی دارد. یک ایستگاه، ایستگاه کمپ های موقت و دیگری ورزش های دیگر مثل جامپینگ و صخره نوردی  متناسب با سایتی که در دره قرار داردو قسمت هایی برای هتل هایی که  برای همان دره طراحی شده است .قرار است کل طراحی در سایت بدون دخالت در محور باشدیعنی بار گذاری که مثلا برای جامپینگ در نظرگرفته شده یک سازه ای روی دیواره نصب شده است ودخالت آنچنانی نداریم و می خواهیم محور جابه جایی سبک باشد و ماشین حرکت نکند و در رودخانه قرار است که پل های معلق  نصب بشود . تمامی این طرح ها ، در همایش فرصت های سرمایه گذاری بیش از ۵۶ طرح گردشگری معرفی کردیم که بیش از ۱۰ طرح آن مربوط به محور رند است . مطرح شده است .

مدیرگردشگری منطقه آزاد ماکو  افزود: داخل اراضی کشاورزی ما هیچ اجازه ای به دخالت نمی دهیم ،اراضی کشاورزی باید حفظ شود و نمی خواهیم که اراضی کشاورزی را برای تغییر کاربری برای محورهایمان درخواست بدهند ما مخالف هستیم.

عبدالله زاده درباره محور گردشگری و روستای هدف گردشگری رند بیان کرد: محور رند قبل از اینکه ماکو منطقه آزاد شود جز روستای های هدف بوده است.اگر اینطور به نظر می آید که هیج کاری برای این محور انجام نداده ایم این است که نمی خواستیم کاری انجام دهیم که اسباب دوباره کاری فراهم بشود هیچ زیر ساختی در منطقه برای این طرح ها وجود ندارد، آب و برق و… را ندارد و این روند را طولانی تر می کند.

وی ادامه داد: پروژه ای که برای دره در نظر گرفته ایم هم جذب سرمایه اش بالاتر است و هم جذب مسافرش و در کنار آن سایتی که ما در اینجا داریم بسیار مهمتر این سایت های داخل روستا است.

او توضیح داد:برای احیا بازارچه و آسیاب های بادی روستا چندین بار پیشنهاد داده ایم ولی ظاهرا همیشه از بخش دولتی انتظار خریداری و احیا دارند اما کل تمرکز ما باتوجه به اینکه حجم سرمایه گذاری و هم قدرت جذب آن بیشتر باشد طراحی محور را انجام داده ایم.

مدیرگردشگری منطقه آزاد ماکو بیان کرد: متاسفانه تفاوت نگرش در خانه های بوم گردی در این منطقه وجود دارد و بسیاری ها می خواهند مجوز ویلا سازی را بگیرند

یادآورمی شود، روستا و منطقه گردشگری رند در ۱۵ کیلومتری منطقه آزاد ماکو قرار دارد. این روستا به دلیل قرار گرفتن در دامنه های کوه و داشتن آبشار و چشمه و پتانسیل های گردشگری مورد توجه قرار گرفته است.

در طی سالهای حکمرانی اورارتوها روستای رند بعنوان منطقه ای سوق الجیشی نقشی مهم در حفظ قلمرو آنان داشته است چنانکه پتروفسکی در کتاب تاریخ اورارتو و در ذکر قلعه های آنان از قلعه ای بنام رنت نام می برد قلعه ای که به قول او در نه کیلومتری ماکو واقع شده است قلعه ای که اینک جز خرابه های پی های آن چیزی از آن برجای نمانده است و تنها رد پای پدران اورارتویی ما را در این سرزمین به یادگار نهاده است.

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."