• تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۱:۲۶

مسافران گرجستان مدارک کافی سفر را همراه داشته باشند


همزمان با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گرجستان و همچنین زمزمه های پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا و از سوی دیگر با تفکرات و سیاست های ضد مهاجرتی «سالومه زورابیشویلی» ـ رییس‌جمهور جدید گرجستان ـ اخبار ضد و نقیضی درباره ورود مسافران و گردشگران ایرانی به گرجستان شنیده شد.اما؛ بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی به فروش تور و بلیت سفر به گرجستان مبادرت می ورزند.

آناهید نیوز- اما، داستان دیپورت شدن تعدادی از مسافرهای ایرانی از آن جا شروع شد، که بسیاری  از آنها مدارک لازم را برای اقامت در گرجستان نداشتند.

 

 

گرجستان

 

گردشگران ایرانی می توانند بدون ویزا وارد گرجستان شوند اما تنها تا ۴۵ روز اجازه اقامت در این کشور را دارند بنابراین اگر می خواهند بیشتر از این مدت بمانند باید نسبت به تمدید زمان اقامت خود اقدام کنند.

سوءسابقه برای افرادی که قبلا در کشور گرجستان ایجاد مشکل کرده اند، از جمله مواردی است که می تواند برای ورود دوباره آنها به این کشور ایجاد مسئله کند.

نداشتن ارز کافی برای گردش در شهرهای گرجستان نیز از مهمترین دلایلی است که موجب خواهد شد گردشگران این کشور سرگردان شده و دولت گرجستان نیز از ورود آنها جلوگیری کند.

اگر بنا به هر علتی مامور گذرنامه متوجه شود که فرد مورد نظر قصد ندارد دوباره به کشورش برگردد حتما ورود او را باطل خواهد کرد.

هفته پیش بهرام قاسمی-سخنگوی وزارت امور خارجه در نشستی از دیپورت ۲۰۰ تبعه ایرانی از گرجستان در هفته‌های اخیر اطلاع داد و در توضیح دلایل آن گفت: گویی برخی از این افراد از داشتن مدارک اولیه برای ورود به این کشور محروم بوده‌اند و تصور می‌کنم برخی از آژانس‌های مسافربری که صلاحیت لازم را ندارند، با گرفتن مبالغی از این شهروندان برای عزیمت آنها به گرجستان اقدام کرده‌اند، ولی با توجه به این‌که مدارک لازم را نداشته‌اند، این شهروندان دچار مشکل شده‌اند. ما به شهروندان ایرانی توصیه می‌کنیم هنگام سفر به این کشور دقت کنند، تمام مدارک لازم را همراه داشته و مراقب باشند فریب برخی از آژانس‌هایی که صلاحیت لازم را ندارند، نخورند.

این دیپلمات ارشد ایرانی افزود: برخی دیگر از شهروندان ایرانی که دیپورت شده‌اند، مدارک کافی و لازم را داشته‌اند، این‌که چرا به آن‌ها اجازه ورود به گرجستان داده نشده است، مشخص نیست. ما در این خصوص گله‌مندیم و در حال پیگیری که ببینیم علت این موضوع چه بوده، مذاکراتی را با طرف گرجی آغاز کرده‌ایم تا علت مساله مشخص شود.

قاسمی با اشاره به مذاکرات سفارت ایران در تفلیس با دولت گرجستان برای پیگیری این موضوع، ‌ گفت: گزارش‌هایی را دریافت کرده‌ایم که افرادی علی‌رغم داشتن مدارک، مواد مخدر به همراه داشته‌اند که این موضوع نیز در حال پیگیری است و سفارت ما وظیفه دارد که پیگیری‌های لازم در مورد این موضوعات انجام دهد.

مرتضی قربانی-دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی ایران به مسافران گرجستان توصیه کرد: با توجه به شرایط خاص گرجستان توصیه می‌شود مسافران حتما مدارک کامل و معتبر همراه داشته باشند. ورود به گرجستان بدون ویزاست اما این دلیل نمی‌شود که مسافران با بلیت یک‌طرفه اجازه‌ ورود به این کشور را دریافت کنند. بنابراین لازم است علاوه بر گذرنامه‌ معتبر، بلیت دوطرفه با تاریخ برگشت مشخص، برگه رزرو هتل و بیمه‌نامه را همراه داشته باشند.

 

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."