• تاریخ خبر : شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۰۹:۰۱

معاون گردشگری در گفت و گو با آناهید نیوز خبرداد: تصویب قانون نظام جامع گردشگری


معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از تصویب قانون جامع نظام گردشگری با هدف تسهیل فعالیت در حوزه گردشگری و کاهش قوانین دست و پا و گیر در این حوزه خبرداد

آناهید نیوز- میرهادی قره سید رومیانی در گفت و گو با خبرنگار آناهید نیوز با بیان این مطلب گفت: در حوزه گردشگری اقدامات ما باید در چهار چوب قوانین و مقررات باشد. شما به عنوان سرمایه گزار بخش خصوصی یا یک گردشگر می خواهید ببینید که حقوق گردشگری چیست؟ چه قوانینی در حوزه گردشگری کشور وجود دارد؟ با قوانین پراکنده مواجه می شوید که گذارد شما تصمیم بگیرید.

 

 

قانون

 

او ادامه داد:ما در حوزه گردشگری متاسفانه با ۳۲ آیین نامه، دستور العمل، مصوبه در حقیقت مواجه هستیم که نیازمند قوانین بالا دستی هستند، آیین نامه که زیر شاخه قانونی نباشد نمی تواند پایدار باشد، با یک شکایت شاکی در دیوان عدالت، این تنزل پیدا می کند و شکننده است.
رومیانی بیان کرد: ما به تصویب قانون جامع نظام گردشگری هستم، که این چه کار می کند، ما تاسیسات گردشگری را آمدیم از یک شبکه سازمان یافته به نام قانون نظام صنفی جدا کردیم، این کابل اصلی را به جایی وصل نکردیم، این نیازمند قانون جامع حوزه گردشگری است که اقدامات خود را داریم انجام می دهیم که این حوزه به زودی دارای یک قانون جامع بشود که قوانین مزاحم و مقررات دست و پاگیر از بین برود و بتوانیم با این قانون جامع این حوزه را مدیریت بکنیم.
او در توضیح اینکه چه زمانی رابرای اجرایی شدن این قانون در نظر گرفته است گفت: طرح اسیب شناسی این قانون مطرح شده است و برای ریاست سازمان ارسال خواهد شد و ظرف سه ماه آینده اگ در دولت تمام بشود،برای تصویب به مراجع دیگر خواعیم فرستاد و پس از آن اجرای خواهد شد.

معاون گردشگری در بخش دیگری از صحبت های خود به الویت های کاری خود اشاره و از توجه به بخش خصوصی به عنوان بازوی اصلی سازمان میراث فرهنگی یاد کرد و گفت:دو محور اساسی ما در اصلاح ساختاری توسعه گردشگری باید انجام بدهیم، تا به ان اهدافی که مد نظرمان است برسیم.
او افزود: افکار عمومی باید به این نکته برسد که سازمان میراث فرهنگی یک سازمان سلبی با ایجاد محدودیت و ممنوعیت نیست، بلکه سازمان میراث فرهنگی به دنبال ایجاد حمایت و تسهیلات لازم برای بخش خصوصی و گردشگران است.شما ببینید در حوزه بهره برداری، من در بخش هتلینگ سرمایه گزاری می کنم، من باید بدانم که ظرف چه بازه زمانی می توانم تسهیلاتم را بگیرم، ظرف چه بازه زمانی می توانم مجوز بهره برداری بگیرم، ۳ ماه باید دوندگی کنم تا یک مجوز ۶ ماهه بگیرم وقتی هم مجوز میگرم آن ۶ ماه هم تمام شده است.
رومیانی بیان کرد:این مدت هارا باید کوتاه کنیم و برگردیم به اصل این که سازمان ما یک سازمان نظارت محور است و مدیریت می کند توسعه گردشگری را که رشد همگونی داشته باشد.برای این کار نیازمند اصلاح ساختاری در حوزه قوانین، هستیم چون در تقویم ما قوانین بالا دستی در حوزه گردشگری به صورت تعریف شده نداریم.

 

 

مراسم تودیع و معارفه معاون گردشگری (19)

 

معاون گردشگری توضیح داد: در دولت یازدهم درحقیقت اقدامات اساسی درحوزه گردشگری شد که توسعه آن را می بینید اما این لازم بود، ولی کافی نیست.

او گفت:سیمرغ طلایی توسعه گردشگری با بال و پر بخش خصوصی می تواند اوج بگیرد، وقتی بخش خصوصی حذف بشود، ما که اعمال تصدی را انجام نمی دهیم در سازمان، دولت صرفا اعمال حاکمیتی را انجام می دهد، نظارت دارد و تسهیل کننده آن است نه تصدی گر. ما باید به نقش تصدی گری باید توجه کنیم، لذا به خاطر همین هم ظرف این چند روزه یک اتاق مشارکت در بخش خصوصی در معاونت گردشگری را بیاندازیم ، که همه جوامع بیایند و نظرات خود را به صورت شفاف بیان کنند.
رومیانی در توضیح اینکه چه گروه هایی عضو اتاق مشارکت خواهند بود، گفت:گروه های شناسنامه دار تعریف شده عضو این اتاق خواهند بود در قالب ضوابط به عنوان بخش خصوصی می توانند فعالیت کنند.
بخش خصوصی به عنوان کار ما موانع و معضلات شناسایی می شود، راه برد ما در توسعه گردشگری معلوم می شود،
ما امروز برنامه های خودمان را در معاونت گردشگری ارائه کردیم، یک اکشن پلن دادیم و استراتژی هایی که است، ۱۶ استراتژی را در این حوزه دیدیم و اقدامات اساسی را و موازین گردشگری را با این که تهران و شهر های میراثی ما که صاحب تاریخ و جاذبه های گردشگری هستند و اولویت دارند سعی کردیم رویداد های بین المللی را هم در شهرستان ها انجام بدهیم، که امسال ۱۱ نمایشگاه بین المللی گردشگری را در تبریز برگزار خواهیم کرد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."