• تاریخ خبر : دوشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۴
  • ساعت ۱۲:۰۴

معروف ترین برج های کج شده جهان


معروف ترین برج های کج شده جهان:

دنیای مهندسی امروز، دنیای عجایب است؛ ساختارهای عجیب و شگفت انگیزی که در نقاط مختلف جهان به وفور دیده می شوند. از میان این عجایب معماری، بناها یا برج هایی هستند که ظاهرا در تضاد کامل با اصول پذیرفته شده و مسلم پنداشته قرار دارند؛ بناهایی کج که به دلیل شکل و نوع معماری شان قابل توجه هستند.

آناهید نیوز_ معروف ترین بنای کج شده جهان، برج پیزا در ایتالیاست، اما نمونه های متعدد دیگری از این موارد را می توان در دیگر ساختمان ها یا بناهای شناخته شده جهان دید. بعضی از این ساختارها عمدا و براساس طرح اولیه به صورت کج ساخته می شوند؛ مانند برج پارک المپیک (Olympic Park’s Tower) در شهر مونترال کانادا که با ۱۶۵ متر ارتفاع و ۴۵ درجه انحراف نسبت به سطح زمین، بلندترین برج کج شده جهان است.
از دیگر نمونه ها، می توان برج های دوقلو دروازه اروپا (Puerta de Europa) را نام برد که در سال ۱۹۹۶ با ۱۱۴ متر ارتفاع در شهر مادرید اسپانیا تکمیل شدند؛ نخستین برج های دوقلوی کج جهان که هرکدام ۱۵ درجه انحراف دارند. برج دروازه پایتخت (Capital Gate) در ابوظبی نیز به دلیل ویژگی های خاص معماری اش، در سال ۲۰۱۰ به عنوان «حد عالی برج کج ساخت دست بشر» در رکوردهای جهانی گینس ثبت شد. این برج ۳۵ طبقه ای، ۱۶۰ متر ارتفاع دارد و ۱۸ درجه به سمت غرب منحرف شده است.

اما برخی از ساختارها بدون قصد قبلی و به مرور زمان کج می شوند و ظاهری باورنکردنی به خود می گیرند. بعضی از آنها باکمک فناوری های امروزی پایدار شده اند و برخی همچنان در حال انحراف هستند. این ساختارها در اثر عوامل طبیعی چون زلزله، بستر نرم یا محاسبات اشتباه سازنده کج شده اند. در صورتی که یک سازه روی زمینی نرم ساخته شود، ساختمان دچار نشست نامتقارن می شود که این موضوع در مورد ساختمان های بلند بیشتر محسوس است.
در ادامه با برخی از مشهورترین بناهای کج شده جهان آشنا می شویم.

 

برج کلیسای سورهاسن، آلمان

 

134b71a8add172e0d9872a84da1d7320

 

معبد پاگودایوآنیان، چین

 

Six-Harmonies-Pagoda-1

 

برج ترونی، لهستان

 

torre_de_hercules_by_eross_666-d4z4j10

 

برج نوینسک، روسیه

 

dG9wd2FyLnJ1L3VwbG9hZHMvcG9zdHMvMjAxMy0wNC90aHVtYnMvMTM2NTA0NDg5OV8zLmpwZz9fX2lkPTMxNDkz

 

برج پیزا، ایتالیا

 

pisa-tower

 

برج زاراگوزا، اسپانیا

 

20915043391_1f0f889a6d_c

 

برج های کج شده بولونیا، ایتالیا

 

The-Two-Towers-of-Bologna-AspirantSG

 

برج کلیسای قدیمی دلفت، هلند

 

97962791814103432


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."