• تاریخ خبر : سه شنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۵
  • ساعت ۰۸:۰۶

موزه ی پول ؛ سفرکردن به اقتصاد ایران


تا به حال شده با خودتان فکر کنید که اولین پول ها به چه شکلی بوده اند، با سفری کوتاه به موزه ی پول واقع در پارک ارم میتوانید جواب سوال خودتان را بگیرید. در موزه ی پول میتوانید با انواع و اقسام پول در ایران و شکل گیری آن از ابتدا تا معاصر آشنا شد.

آناهید نیوز ـ در ابتدا برای رفتن به موزه باید به مترو رفته و در ایستگاه اکباتان ، ارم سبز از قطار پیاده و به سمت موزه که داخل محوطه ی پارک ارم قرار دارد بروید .
به محض ورود به محیط موزه درختان زیبا شما را مجذوب خود می کند ، چیز عجیب تر از آن ها دو مجسمه  قرار گرفته در ابتدای سر در موزه است که شکلی شبیه به شیر دارد.

سپس به محض ورود به ساختمان موزه بنری زیبا از یک اسکناس بزرگ در جلوی در قرار دارد که شما میتوانید سر خود را در آن کرده و نقش شخصیت چاپ شده در اسکناس را ایفا کنید. اولین سکه ها هم از جنس الکتورم و نوعی آلیاژ قدیمی هستند که میتوان گفت اکثرا ضربی اند.

img_0578

پس از کمی جلو رفتن در موزه به در ورودی داخلی میرسید در طول مسیر اسکناس های معاصر شما را همراهی میکنند تا به سالن اصلی برسید ، پس از رفتن به این سالن چیزی که شما را شوکه میکند دیدن اولین پول هاست که به شکل صدف و یا اشکال دیگری مثل دستبند بوده اند ، موسئولین موزه نیز با رویی خوش شما را همراهی میکنند، و در طول موزه به شما توضیحات لازم را میدهند .

 

img_0594

 

بعد از توضیحات ، ممکن است سکه هایی را ببینید که تا به حال در عمرتان هم ندیده اید سکه هایی از دوره های مختلف ایران حتی دوره ی اشکانیان که سکه های آن ها کمتر دیده شده است.در ضمن تاریخچه ی هر کدام از سکه ها در پشت آن ها بر روی نماسشگر نمایش داده میشود ،کمتر موزه ای در ایران به این شکل کار کرده است.

img_0588
پس از گشتن در این قسمت به قسمن اسکناس های قجری میروید و خاطرات شما از فیلم های مشروطه و اتفاقات مربوط به آن زنده میشود ، بعد از این قفسه ها چیزی که شما را مجذوب خود میکند و حتی میتوان گفت گل سر سبد موزه  کوچک ترین سکه ی این موزه است که ابعادی به اندازه ی نخود دارد و در یک پایه به شکل دست نگهداری میشود، حتی بر روی آن صورت یک پادشاه نیز ضرب شده است. تا دیر نشده است توشه ی نیم روزه ی خود را بردارید و به این موزه سفری کوتاه کنید و از تاریخ ایران و اقتصاد آن لذت ببرید.

img_0598

 

 

img_0593

 

 

img_0602

 

 

img_0633

 

 

img_0632

 

 

img_0615

 

 

img_0629

 

گزارش و عکس: آروین آبادی


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."