• تاریخ خبر : یکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۳:۲۳

نظرات مسافرین بهترین معیارانتخاب هتل


در عصر فرارقابتی امروز، هیچ سازمان یا شرکتی نیست که بدون توجه بـه نیازهـا و خواسـته هـا ی مشـتریان و جلـب رضایت آنها بتواند به موفقیت دست یابـد. تحقیقـات اخیـر نشان می دهد که کیفیت خدمات بر جلب رضـایت و وفاداری مشتریان و فروش موفق یک کالا یا خدمت بیشترتاثیر مستقیم دارد؛ شـاید بـه همین دلیل است کـه طـی دهـه اخیـر توجـه بسـیاری از مدیران و پژوهشگران به کیفیت خدمات و شیوه های اندازه گیری و پایش آن معطوف شده است؛امروز هیچ سـازمانی بدون توجه بـه نیازهـا و خواسـته هـا ی مشـتریان و جلـب رضایت آنها نمی توانـد بـه موفقیـت دسـت یابـد. صنعت گردشگری و هتلداری که صنعتی خدماتی است رضایتمندی مشتریان تاثیری شگرف تر در تبلیغ و جذب مشتری دارد.و امروزه در این صنعت برگشت سرمایه بدون رضایت مندی مشتریان سخت حاصل می شود.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دسترس قرار گرفتن استفاده از ابزار های ارتباطاتی، بسیاری از سامانه های برتر هتلداری دنیا به نظرسنجی درباره خدمات مختلفی که ارائه می شود می پردازند،و با اعلام همگان آن نظرسنجی ها مخاطبان زیادی را در سراسر جهان نسبت به نحوه وچگونگی ارانه آن خدمات مطلع می کنند.
نمونه واضح این خدمات سامانه های رزرو آنلاین و معرفی هتل ها در سراسر دنیا از جمله سامانه تریپ ادوایزر است که به معرفی و امتیاز دهی به هتل ها می پردازند.
در ایران هم مدتی است بعضی از سامانه های فعال در ارائه خدمات هتل، به معرفی میزان رضایتمندی مشتریان از هتل های کشور و معرفی آنها به عنوان هتل های برتر پرداخته اند. اما این سامانه ها تا کجا و با چه سبک و سیاقی می توانند فعالیت کنند؟!
تقی حسین زاده، دبیر جامعه گردشگری الکترونیکی ایران در گفت و گو با آناهید نیوز در این باره توضیح داد:در تمام دنیا بسیار متداول است که سامانه ها و سایت های معتبر نظرات مشتریان را اعلام می کنند و این باعث افتخار هر هتل است و آن را برچسب می کنند و می گویند مثلا خدمات هتل من و درصد رضایتمندی هتل من را در سایتی همانند تریپ ادوایزر مشاهده کنید.

ثبت نظرات از دو جهت مهم و قابل توجه است: ۱- آگاهی رسانی به هتل ها در رابطه با کیفیت ارائه خدمات و میزان رضایت مندی میهمان سابق و اطلاع رسانی  به میهمانان آتی برای اقامت های پیش رو.

او ادامه داد:از طرفی دیگر هم سامانه های غیر مجاز هم ممکن است اطلاعات غلطی را ارائه بدهند یا اینکه بخواهندهتل ها را درجه بندی کنند. درجه بندی هتل ها وظیفه سامانه ها نیست و تمام دنیا این وظیفه بر عهده نهاد حکومتی است.
او افزود:اما اینکه سامانه ها با نظرسنجی به اعلام نظرات بپردازند،اساسا کار درستی است.مردم نظراتشان را در سامانه ها و سایت ها اعلام می کنند و آن سامانه هم چه به صورت خصوصی و رسمی نظرات را برای ارتقا کیفیت خدمات هتل ها نظرات را منعکس می کند.
حسین زاده در باره فعالیت این سامانه ها و درجه بندی بعضی هتل ها بوسیله بعضی از این سامانه ها در ایران گفت: البته اینکه بعضی از این سامانه ها به درجه بندی هتل ها می پردازند کار اشتباهی است. اما؛ اینکه خدمات ارائه شده هتل ه توسط مردم و با ابزار های مرسوم و با شیوه متدواولی که در دنیا انجام می شود و آن نظرسنجی است، سنجیده شود،کار صحیحی است منتها باید روش اصلاح شود. درفرم نظرسنجی هر هتل عملکردهای مختلف مثل پاکیزگی و کیفیت غذا، عملکرد کارکنان، امکانات هتل، موقعیت مکانی و … مورد ارزیابی قرار می گیرد و میهمانان از ۱ تا ۵ به هتل مربوطه امتیاز می دهند.

میهمانان می توانند تنها با کد پیگیری خود اقدام به ثبت نظر در سایت نمایند به همین جهت نظرات کاملا توسط افراد حقیقی بدون هیچگونه دستکاری و جهت گیری به صورت کاملا واقعی و قابل استناد بر روی سایت ثبت می شود و مورد تایید تمام هتل ها و میهمانان است
دبیر جامعه گردشگری الکترونیکی ایران افزود: اینکه باید مردم رضایتمندی شان را اعلام کنند واقعیتی است که در دنیا مرسوم شده است و هتل ها بر اساس نظرات مردم شناخته می شوند.بهترین ارزیاب کیفی هتل ها استفاده کنندگان از آن خدمات هستند و این در دنیا طی دهه گذشته مورد توجه قرار گرفته و نظرات مردم در بسیاری از موارد باعث ارتقا هتل ها شده است و باعث توجه بیشتر گردشگران نسبت به ارائه خدمات در هتل معرفی شده است و به هتلی کیفیت، غذا، سرویس و… را بالاتر می برد بیشتر توجه کنند و نظرات مردم نسبت به نظرات دولتی و صنفی بیشتر مورد توجه قرار گرفته.
او بیان کرد: نباید این مسئله را مورد توجه قرار داد که بعضی از سامانه های غیر مجاز تخلفاتی می کنندو دخالتی در بعضی موارد انجام بدهند اما اصل کار صحیح است و به همین دلیل در ایران بسیاری از هتل ها سعی می کنند در تریپ ادوایزر و سامانه های بزرگ دنیا رتبه خود را بالا ببرند.
هیچ گاه متولی دولتی و تشکل صنفی نمی تواند معیار دقیقی برای مصرف کننده باشد و در حال حاضر مصرف کننده برای هتل ، رستوران و مراکز تفریحی و پذیرایی نظرات مردم در دنیا است.
دبیر جامعه گردشگری الکترونیکی ایران گفت: بهترین مرجع و مطمعن ترین مرجع نظرات مردم است و اگر ما بتوانیم این مسئله را سامان بدهیم و از آن حمایت کنیم. تارقابت منطقی به وجو د بیاید، برده ایم.بسیاری از مدیران هتل های ایرانی هم اگر بخواهنددر هر کجای ایران هتلی را رزرو کنند، نخست نظرات و کامنت های مردم را بررسی می کنند نه درجه ای که در تابلو هتل درج شده است و این مسئله متداول است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."