• تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۱:۰۰

نواده گوهر سلطان زندگی را به «عشین» بازگرداند


گوهرسلطان یک قرن پیش در زمانی که مردسالاری حرف اول را می زد و یاغی ها و راهزنان یکه تازان منطقه بودند، کدخدای ده بود و چنان ابهت و مدیریتی داشت که هیچ راهزنی جرات نزدیک شدن به عشینرا نداشت.

آناهیدنیوز_ اما دستبرد زمانه به عشین و گوهرسلطان هم رسید. گوهرسلطان جان به آفریدگار خودسپرد و کم کم رونق از روستا پرکشید. هر چند افسانه رویایی عشین همچنان در خاطر نوادگان گوهرسلطان جولان می داد و هر زمان که ممکن بود و شرایط مهیا می شد سری به روستا می زدند. اما ۴ دهه خالی بودن روستا از سکنه کم کم آن را به سوی نابودی می برد.

مژگان باقری، نواده  برادرگوهر سلطان این وضع را تاب نمی آورد مخصوصا هنگامی که می بیند قلعه و حمام تاریخی روستا در حال نابود شدن است. پس به سراغ سازمان میراث فرهنگی می رود و تقاضای کمک می کند. اما مسؤولان میراث فرهنگی می گویند چون این آثار ثبت تاریخی نشده است نمی توانند هزینه کنند و از آن محافظت کنند.

اما او دست از تلاش نمی کشد خود آستین بالا می زند، پرونده را تکمیل می کند و سرانجام در سال ۱۳۹۳ آن رابه ثبت تاریخی می رساند.

عشین  یا اشین روستایی است متشکل از خانه هایی که روی یک تپه و حول محور یک قلعه قرار گرفته اند. این روستا در ۵۰ کیلومتری شمال غرب انارک در شهرستان نایین و استان اصفهان قرار گرفته است و ۲۵۰ کیلومتر از مرکز استان فاصله دارد.

قدمت قلعه عشین را به دوره اسلامی نسبت داده اند اما کارشناسان معتقدند نشانه هایی از دوره ساسانی در آن دیده می شود و احتمالا در دوره سلجوقی بازسازی شده و با معماری اسلامی پوشانده شده است.

باقری مجری طرح مرمت و حفاظت عشین به پند کارشناسان گوش داده و تنها راه جلوگیری از نابودی روستا و قلعه تاریخیش را در گردشگری می بیند. بنابراین دست به کار شده چند خانه را بازسازی کرده و راه گردشگران را به روستا باز می کند.

حالا عشینروستایی است در دل طبیعت که هیچ بهره ای از فناوری های روز و حتی و آب لوله کشی و برق ندارد. اما دوباره دارد رونق را تجربه می کند. اهالی به روستا رفت و آمد پیدا کرده اند و عشین۲۵ نفر ظرفیت مهمان نوازی دارد.هزینه هر شب اقامت در این روستای بکر به همراه صبحانه، نهار و شام ۱۱۵ هزار تومان است.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

یک فکر در “نواده گوهر سلطان زندگی را به «عشین» بازگرداند”

  1. صبا می‌گه:

    چه کار زیبایی کرده اند خانم باقری. برایشان آرزوی موفقیت دارم. اشین را در نقشه پیدا نمیکنم، چطوری میشه اونجا را دید؟ راه ارتباط با خانم باقری چیست؟ ممنون از راهنمایی تون پیشاپیش.

امکان ثبت دیدگاه وجود ندارد.

" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."