• تاریخ خبر : شنبه ۰۱ دی ۱۳۹۷
  • ساعت ۲۰:۵۷

هاستلی با طعم پهلوانی میزبان گردشگران سفر به ایران


در محله و بافت تاریخی و قدیمی تهران که شهرداری به آن بافت فرسوده می گوید،خانه ای قرار دارد که در گذشته ای نه چندان دور محل مامن و آسایش یک پهلوان بوده که اوازه اش تا به امروز بر سر زبان هاست.خانه پهلوان شجاعت،که به دلیل ادامه شغل ابا و اجدادیش به پهلوان رزاز مشهوراست در محله عودلاجان و در نزدیکی تکیه سادات اخوی واقع شده و قرار است از اول ژانویه۲۰۱۹  ببا تغییر کاربری به هاستل و اقامتگاه سنتی پذیرای گردشگران خارجی شود که ایران را به عنوان یک مقصد گردشگری برگزیده اند

 

 

9B87B259-7D16-458D-AB2C-3FC72745B42A

آناهید نیوز-این هاستل که به نوعی می توان کفت از نخستین اقامتگاه های سنتی در بافت تاریخی تهران است،حالا نقش ناجی برای این بافت پیدا کرده تا زندگی پر شور  گذشته محله عودلاجان را به آن برگرداند.محله ای که این روزها در و دیوار،مدرسه ،خیابان هایش   را با ملک تجاری چوب می زنندو خانه هایی را   که روایتگر  زندگی سنتی و  کلاسیک خانواده های ایرانی است را با نام بافت فرسوده جار می زنند و‌بر ان اب می اندازند تا زودتر خط بطلان بر روی کشیده شود و به جای ان پاساژ  ومغازه که تعدادشان این روزها به اندازه مردم تهران شده است،سبز شود.تا نسل اینده زندگی در این خانه ها با دیدن عکس نظاره گر باشند.

در میان این همه شلوغی و قیل و قال یک سرمایه گذار پس از ۱۵ سال علاقه مندی و ۳سال گذشت،به تمامی این موارد پشت کرد و شیوه ای دیگر برای برگزداندن زندگی به بافت تاریخی تهران انتخاب کرد.

خانه پهلوان‌رزاز  توسط یک سرمایه گذار و فعال کردشگری مرمت،بازسازی،بهسازی و تغییر کاربری داد تا به شهرداری بگوید خانه های ارزشمند را چوب نزن  و به مالکان گفت که قدر دارای های خود را بدانید و حفظ کنید.

علی جعفرنژاد،سرمایه گذار خانه پهلوان رزاز و فعال گردشگری  درباره این تصمیم خود می گوید:از۱۵ سال پیش علاقه مند بودم که در ایران هاستل بزنم چرا که من سال های اول هنگام سفرهای خارجی در هاستل اقامت می کردم چون سفر ارزان قیمت انجام می دادم. چندین سال است که در حوزه تورهای ورودی از کشورهای مختلف فعالیت می کنم و مدتی با رکورد و رشد ورود گردشگر مواجه شدیم در این راستا به این فکر افتادم که می بایست محلی سنتی را برای اقامت گردشگران داشته باشم. من علاقه داشتم که چنین اقامتگاهی را در تهران ایجاد کنم بنابراین محله های قدیمی تهران را خوب جستجو کردم تا رسیدم به این خانه که چون در آن افراد سکونت داشتند سالم تر بود وگرنه عموم خانه های تاریخی که من دیدم رو به ویرانی بودند و عملا قابل استفاده نبودند و چون بافت تجاری در حال بلعیدن این خانه هاست معمولا زمین خانه های قدیمی را به قیمت زمین تجاری می فروشند. برای همین این خانه ها رو دست فروشنده ها مانده است  مشکل دیگر این است که بسیاری از این خانه ها ورثه زیادی دارند و این کار خرید آنها را مشکل تر می کند

 جعفر نژاد بیان کرد:معماری خانه کلاسیک بود هرچند که در دوره‌ پهلوی اول تغییراتی در آن داده شده بود. زیرزمین خانه که گفته می‌شد زمانی زورخانه شخصی پهلوان بوده، بعدها با سیمان سفید پوشانده شده بود. در قسمت شرقی ساختمان هم چون شغل صاحب بعدی خانه، فروش مرغ و ماهی بوده، به سردخانه تبدیل شده بود. همه آن سیمان‌ها را کنار زدیم تا آجرهای ۱۵۰ ساله پدیدار شد.

او گفت: وقتی این خانه را خریدیم اطلاعاتی درباره مالک نخست آن نداشتیم، در صحبت با محلی‌ها متوجه شدیم اینجا خانه پهلوان شجاعت معروف به رزاز بوده است؛ انرژی‌مان برای آماده کردن این خانه مضاعف شد. خانه شامل حوض‌خانه، مطبخ، بادگیر و اتاق‌هایی در اطراف بود که با وجود تغییر کاربری به هاستل، ماهیت آن‌ها همچنان حفظ شده، فقط سرویس بهداشتی و حمام‌های اختصاص و عمومی به بنا اضافه شده است.

به گفته جعفرنژاد، معماری خانه تقریبا ۵۰ درصد شبیه آن چیزی است که قبلا وجود داشته و بیش از ۸۰ درصد زیرزمین همانی است که حدود ۱۵۰ سال پیش بوده است.

طبق اظهارات سرمایه‌گذار این اقامتگاه، تا الان بیش از سه میلیارد تومان برای خرید، مرمت، بازسازی و آماده‌سازی این هاستل با معماری کلاسیک هزینه شده است

او‌ادامه داد:خانه به اندازه ۴۴ نفر ظرفیت دارد و اتاق‌ها دوازده، هشت، چهار و سه‌نفره است. 

درحال حاضر قیمت یک شب خواب به همراه صبحانه در این هاستل سنتی ۸ یورو تعیین شده است.قیمت‌ها مستند به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و با توجه استاندارد قیمت هاستل‌ها در شهرهایی مشابه تهران است

او سطح امنیت محله‌ای که این اقامتگاه در آن واقع شده و تاثیری که روی گردشگر خواهد داشت و از طرفی بازتاب حضور خارجی‌ها روی محلی‌ها، بیان کرد: از وقتی این خانه به اقامتگاه تبدیل شده، مردم محله بسیار هیجان زده‌ و خوشحال‌اند. ناامنی و ناهنجاری، دزدی و کیف‌قاپی هم ممکن است در هر کجای این شهر و هر نقطه از دنیا اتفاق افتد، با این حال در دو سال گذشته گزارشی درباره دزدی و ناامنی‌هایی از این دست نداشته‌ایم و چیزی هم نشنیده‌ایم.

او باور دارد که آمد و شد خارجی‌ها در این محله‌ها برای ساکنان هم خوب است و محله‌ها را از حالت ناامنی و سوت و کوری خارج می‌کند. از طرفی خرده خریدها و به کار گرفتن نیروی کار از اطراف این خانه‌های تاریخی باعث می‌شود جامعه محلی هم از حضور گردشگران نفع اقتصادی ببرند و ناخودآگاه از شغل تازه‌ای که به وجود آمده حفاظت کنند

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."