• تاریخ خبر : سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۳:۲۵

هلندی ها هنر خود را به موزه ملی آوردند


نمایشگاه “باستان‌شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس” از ۱۱ مهر تا ۶ ماه آینده در موزه ملی ایران  با نمایش آثاری از ۵۰ هزار سال پیش برپا می‌شود.

آناهید نیوز- جبرییل نوکنده – مدیر کل موزه ملی ایران – که امروز در نشست افتتاح این نمایشگاه سخن می گفت، اظهار کرد: “نمایشگاه باستان شناسی و هنر سرزمین هلند به روایت موزه درنتس” به دنبال تفاهم‌نامه بین دو موزه ملی ایران و موزه درنتس برگزار می‌شود که نشان می‌دهد هر دو موزه اراده برای برگزاری نمایشگاه به صورت متقابل داشته‌اند.

او قدیمی‌ترین شیء در این موزه را متعلق به ۵۰ هزار سال پیش با نام « تبر دستی» معرفی کرد که متعلق به دوره پارینه سنگی است و افزود: در مجموع بیش از ۵۰۰ شی‌ء در حدود ۳۰۰ ردیف از موزه درنتس هلند به موزه ملی ایران منتقل شده‌اند.

 

 

نمایشگاه

 

 

وی همچنین از تهیه کاتالوگ نمایشگاه دو زبانه و فعال شدن سامانه راهنمای شنیداری برای گردشگران در این موزه خبر داد.

اوبا بیان این که نمایشگاه “ایران: مهد تمدن” که با ۱۹۶ اثر از موزه ملی به موزه درنتس هلند فرستاده شده نیز براساس تفاهم‌نامه به مدت حدود دو ماه دیگر در آن نمایشگاه فعال خواهد بود.

ورودی برای بازدید از این موزه ۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است. همچنین نمایشگاه هلند در موزه ملی ایران روزهای دوشنبه‌ها تعطیل است و ساعت‌های بازدید از نمایشگاه از ۹ صبح تا ۱۷ تا ۱۷ فروردین‌ماه سال آتی در نظر گرفته شده است.

به گفته نوکنده، این نمایشگاه در سه بخش باستان‌شناسی سفال قرن ۱۹ و تابلوهای نقاشی قرن ۱۹ در موزه ملی ایران ایجاد شده است.

در ادامه این نشست در ادامه این برنامه، Harold Roy Tupan رئیس موزه درنتس گفت: برگزاری نمایشگاهی از آثار فرهنگی ایران در هلند موفقیت آمیز بود. کاتالوگ مربوط به این نمایشگاه ۷ هزار نسخه بود که به فروش رفت و برای بار سوم نیز چاپ شد. من عذرخواهی می کنم که کاتالوگ اول به زبان عربی چاپ شده بود. همچنین کلکسیونی که از هلند به ایران آمده جزو مهمترین آثار باستان شناسی هلند است.

وی تصریح کرد: ۹۹ درصد بازدیدکنندگان از موزه درنتس هلندی هستند. از نمایشگاه ایران نیز هم هلندی ها و هم ایرانی هایی که در کشورهای اروپای غربی زندگی می کنند دیدن کرده اند. ما هر ساله ۲۰۰ هزار بازدیدکننده از موزه داریم که از نمایشگاه ایران ۸۰ هزار نفر بازدید کرده اند و پیش بینی می کنیم که این آمار تا پایان مدت نمایشگاه به ۱۰۰ هزار نفر برسد.

رئیس موزه درنتس افزود: ما در سال ۵ میلیون یورو از دولت برای مرمت و توسعه موزه کمک می گیریم. بخش دیگری از آن از محل درآمدهای موزه تامین می شود.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره بیمه آثار نیز گفت: از بیان این موضوع معذور هستم. عدد و رقم بیمه آن را ندارم. هر بازدیدکننده ۱۲ یورو پول بلیت نمایشگاه ایران را می پرداخت.

این نمایشگاه در شرایط و زمانه ای که تنش های سیاسی به اوج خود رسیده می تواند بسیار مهم باشد. ما در کشورهای دیگری نیز مانند چین این نمایشگاه را برپا کرده ایم. در بخش مربوط به نقاشی ها، مناظری از هلند به نمایشگاه گذاشته شده است و امیدواریم که این نمایشگاه دستاورد خوبی داشته باشد.

محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نیز گفت: این پیشنهاد از یک سال پیش از سوی موزه درنتس مطرح شده بود. هدف اول ما برگزاری نمایشگاه متقابل بود. ما معتقدیم دیپلماسی فرهنگی می تواند بر هر دیپلماسی دیگری مقدم باشد و تفاهم بین ملت ها را به ارمغان آورد.

طالبیان افزود: تاکنون تقاضاهای زیادی از سنگاپور، ژاپن، کره و اسپانیا وجود داشته تا نمایشگاهی از آثار تاریخی ایران و آن کشورها برپا شود.

نمایشگاه امروز از این جهت اهمیت دارد که بازدیدکنندگان می توانند با فرهنگ و تمدن اروپا به ویژه هلند آشنا شوند. مومیایی ۲۲۰۰ ساله این نمایشگاه نیز از آثار مهمی است که به ایران آمده است. تابلوهای مربوط به سبک های مختلف و افراد مشهور هلندی نیز به نمایش گذاشته است.

در ادامه، Cornelis bijlمعاون استاندار درنتس نیز بیان کرد: وقتی این موضوع مطرح شد که قرار است در ایران نمایشگاهی برپا شود، بسیار از آن استقبال کردم. نقاشی های به نمایش گذاشته شده در ایران در تملک دولت هستند. این استان کوچک است و درگیر مسائل ژئوپلیتیکی نخواهد شد.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."