• تاریخ خبر : دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۱:۳۴

همزمان با جشنواره اقوام ایران زمین اتفاق می‌افتد؛ تخفیف ۵۰ درصدی مراکز اقامتی گلستان


جشنواره اقوام ایران زمین با برگزاری جشن عروسی و تحفیف ۳۰ تا ۵۰ درصد هتل‌ها از ۲۹ آبان تا ۳ آذرماه در استان گلستان برگزار می‌شود.

 آناهید نیوز-ابراهیم کریمی ـ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان ـ با اشاره به برگزاری دوازدهمین دوره این جشنواره بین‌المللی در نشست خبری که امروز (یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه) به این بهانه در تهران برگزار شد، گفت: نخستین دوره این جشنواره در سال ۱۳۸۴ برگزار شد. در یازدهمین دوره علاوه بر گرگان شهر گنبد کاووس نیز به محل برگزاری این جشنواره اضافه شد که که امسال از ۴ تا ۷ آذر شاهد هنرنمایی و حضور اقوام ایران خواهد بود. محور این جشنواره، صنایع دستی، موسیقی و آئین‌های اقوام ایران زمین است.

 

 

گلستان11

 

 

به گفته او در کنار جشنواره اقوام ایران زمین، نمایشگاه صنایع دستی با حضور ۳۱ استان کشور برگزار می‌شود که از جمله پرفروش‌ترین نمایشگاه‌های صنایع دستی کشور به شمار می‌آید. برای حضور در جشنواره موسیقی اقوام ایران زمین نیز ۱۷ استان تا کنون اعلام آمادگی کرده‌اند. ضمن آنکه استان‌های صاحب سبک موسیقی بومی حضور فعالی در این رویداد دارند.

کریمی در عین حال یادآور شد: جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین موضوعی رقابتی ندارد و بیشتر محلی برای تبادل ظرفیت‌ها و معرفی آنها به گردشگران است.

وی افزود: «گردشگری روستایی» با برگزاری جشنواره‌ای به منظور معرفی بوم‌گردی‌ها، دیگر رویداد جنبی این جشنواره است. همچنین قرار شده نمایشگاه سوغات با حضور بیشتر استان‌های کشور برگزار شود که از سوی این سازمان، اداره صنعت و معدن استان و دانشگاه علوم پزشکی سوغات عرضه شده نیز نظارت می‌شود تا کیفیت لازم را داشته باشند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان از حضور ۲۰ سفیر و کاردار مقیم در ایران و همچنین پوشش خبری این رویداد توسط ۴۰ خبرنگار داخلی و خارجی خبر داد و درباره بخش بین‌الملل جشنواره فرهنگ اقوام ایران زمین توضیح داد: از سال ۱۳۹۵ در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصویب شد که این جشنواره با محوریت بین‌المللی در استان گلستان برگزار شود. بنابراین از کشورهای مختلف دعوت شده است برای مراسم امسال تا کنون قزاقستان و ترکمنستان اعلام آمادگی کرده‌اند اما هنوز قطعی نشده است. این دعوت‌ها از سال ۹۵ انجام می‌شود که سال گذشته هم افغانستان و قزاقستان حضور داشته‌اند.

او با اشاره به همزمانی این جشنواره با هفته وحدت، اظهار کرد: با توجه به تجمع اقوام مختلف در استان گلستان قرار شده در جریان برپایی این جشنواره هر شب مراسم ازدواج سنتی از یک قوم برگزار شود.

وی درباره تاثیر این رویداد در جذب گردشگر به استان گلستان، گفت: بررسی‌ها از مراکز اقامتی نشان می‌دهد ظرفیت تمام هتل‌های گلستان برای این جشنواره تکمیل شده، به همین دلیل ما سراغ بوم‌گردی‌ها برای پوشش گردشگران رفته‌ایم.

کریمی همچنین از هماهنگی با جامعه هتل داران و سایر مراکز اقامتی برای ارائه تخفیف ویژه از ۳۰ تا ۵۰ درصد به گردشگرانی که برای حضور در این جشنواره به گلستان سفر می‌کنند خبر داد و افزود: مهمانسراهای دولتی را نیز در اختیار گرفته‌ایم. علاوه بر این فضاهای دانشگاهی و اقامتگاه‌های شبانه روزی را آماده نگه داشته‌ایم.

این مقام مسؤول در استان گلستان ادامه داد: بررسی آمارها در فاصله سال‌های ۹۴ تا ۹۷ گویای تاثیر این رویداد در گردشگری گلستان بوده است. در سال ۹۴ تعداد مسافرانی که هم زمان با جشنواره اقوام ایران زمین به گلستان سفر کردند ۳۰۴ هزار نفر بود که این عدد در سال ۹۷ به یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر رسید. تعداد بازدیدها در سال ۹۴ یک میلیون بود که در سال ۹۷ آمار آن به ۱۱ میلیون بازدید رسید.

در این برنامه ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: جمع آوری آمار و اطلاعات مربوط به گردشگران همیشه با چالش مواجه بوده است. در مورد گردشگران ورودی از طریق پلیس مهاجرت و براساس مهرهایی که در هنگام ورود به کشور روی پاسپورت می خورد آمار گردشگران ثبت می گردد. مبنای آمار ما پلیس مهاجرت است. در حوزه گردشگری داخلی نیز آمارهایی از اداره کل میراث فرهنگی استان ها می گیریم. همچنین آمار مراکز اقامتی و جاذبه ها نیز برای صحت سنجی در نظر گرفته می شود. در حوزه گردشگران خروجی نیز آمارها از استان های مرزی و سازمان هواپیمایی گرفته می شود.

وی افزود: اگر می خواهیم آمارهای گردشگری دقیق باشد چاره ای جز حساب اقماری نداریم.

تیموری  خاطرنشان کرد: ایجاد حساب های اقماری تنها به عهده سازمان میراث فرهنگی نیست بلکه مرکز ملی آمار و بانک مرکزی باید به کمک ما بیایند. در جریان سفر دبیر کل سازمان جهانی جهانگردی مطرح شد که در این حوزه از مشورت های فنی این سازمان جهانی بهره بگیریم.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی گفت: آمار کلی ورود به کشور افزایش داشته است. ما شاهد افزایش ۵۰ درصدی ورود گردشگران بوده ایم. اما تغییراتی در جزئیات آمار مقاصد وجود داشته است. در برخی از مقاصد با کاهش و در برخی دیگر با افزایش روبرو بوده ایم. اگر تا ۴۵ روز پیش شاهد ۱۹ درصد کاهش ورود گردشگران اروپایی بوده ایم، این میزان به ۱۷ درصد رسیده است اما در شکل کلی ما با افزایش مواجه هستیم.

وی ادامه داد: به دنبال اجرای سیاست توزیع سفرها در کشور هستیم و معتقدیم سفر در کشور به ساماندهی نیاز دارد. در برخی از نقاط با هجوم گردشگران و در برخی نقاط شاهد کمی رونق آن منطقه هستیم. برای ایجاد توازن در مقاصد گردشگری، یکی از روش ها می تواند برگزاری جشنواره ها و رویدادها باشد تا مقاصد جدید را معرفی کند.

تیموری اظهار داشت: از سوی دیگر گردشگری در کشور فصلی است. ما فصل کم رونق و پررونق داریم. می توان این سفر را در فصول مختلف توزیع کرد و ضررهایش را به حداقل رساند. در استان گلستان بعد از دو ماه محرم و صفر با  ایام ربیع الاول مواجه هستیم که فصل نشاط و شادمانی است. از این نظر می توان برگزاری جشنواره اقوام ایران زمین را در این ایام مثبت ارزیابی کرد که به ایجاد نشاط در جامعه می پردازد.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی همچنین درباره ۵ محور اصلی برگزاری اجلاس سازمان جهانی جهانگردی در شهر همدان که چند روز پیش برگزار شد، تصریح کرد: کمک سازمان جهانی گردشگری در ایجاد حساب های اقماری، بازنگری طرح جامع گردشگری، برگزاری همایش گردشگری روستایی و اکوتوریست و تبلیغ غیر مستقیم ایران در کشورهای دیگر از جمله دستاوردهای این اجلاس بوده است.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."