• تاریخ خبر : پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۸:۵۳

پذیرایی با طعم پهلوانی در خانه تاریخی


در خیابان امین حضور تهران و در نزدیکی تکیه سادات ، خانه ای قرار دارد که روزگاری نه چندان دور محل زندگانی پایه گذار یک سنت بود؛ سنتی که تا امروز بر جای مانده است.صحبت از پهلوان حاج حسن رزاز و سنت گلریزان اوست.

آناهید نیوز- شادی کابیانی – سید حسن شجاعت که به دلیل شغل خود به نام پهلوان رزاز در کشور شهره است. پهلوان دوره قاجار و پهلوی است. خانه ای که این پهلوان در آن زندگی می کرده است. این روزها قرار است دوباره شاهد شور و شوق زندگی شود و روحیه پهلوانی و آیین پهلوانی ایرانی را به رخ همه بکشاند.

92FB1E17-1704-4D88-92CB-F9A72FAE9C73

خانه پهلوان رزاز  دوران خوشی را پشت سر می گذارد چرا که توسط “علی جعفرنژاد “یکی از علاقه مندان و فعالان حوزه گردشگری و میراث فرهنگی بازسازی شده است و قرار است یکی از خانه های اقامتی در تهران باشد.

او در گفت و گو با خبرنگار آناهید نیوز با این توضیح که خانه پهلوان حسن رزاز ۱۵۰ سال به عنوان خانه فروخته شده است می گوید: تاریخ دقیق ساخت این خانه مشخص نیست. خانه تشکیل شده از حوزه خانه و در زیزمین این خانه، دیواری یک تکه وجود دارد که نشان از آن می دهد که این خانه با خانه کناری یکی بوده است ودر دوره ای جدا شده اند .

او درباره سید حسن شجاعت یا پهلوان رزاز می گوید:سید حسن شجاعت، پسر حاج اسماعیل شجاعت بوده است و چون شغل آنها برنج فروشی بوده است به “رزاز “معروف بوده اند. در دوره جوانی به تحصیل در علوم مذهبی می پردازد و ۱۰ سالی را در نجف گذراند و همزمان به کشتی هم می پرداخته و در دوره مشروطیت با حکم ها و مراسلات آخوند خراسانی که از فقه هایبزرگ آن زمان در نجف بوده است به ایران می آید و پس از آن تحصیل در علوم دینی را کنار می گذاردو به کار اباو اجدادی خود که همان برنج فروشی هست، می پردازد

او همزمان کشتی را جلو می برد و از کشتی گیران به نام شهر می شود.او متولد ۱۲۲۷ است ودر اواخر سال ۱۲۹۰ به یکی از پهلوانان مطرح شهر تهران بدل می شودو چند سفر به کشور های مختلف ودر آنجا هم کشتی میگرد و درتمامی آنها برنده می شود. و پس از نام جهان پهلوان را از آن خود می کند.

جعفرنژاد ادامه می دهد: وقتی پهلوان اول شهر می شود در زورخانه های شهر صاحب زنگ می شود و براساس مراتبی که آن موقع بود از نوچه،نوخواسته، صاحب صلوات و صاحب زنگ که بالاترین رتبه ورزش های زورخانه ای بود که به آنها زنگی می گفتند به عنوان یکی از آخرین نفراتی بوده که در زورخانه های قدیم صاحب زنگ بوده است.

او  شاگرد پهلوان محمد علی بلور فروش بوده است و زورخانه ای بوده است در بازار تهران به نام کاشی پزها  معروف بوده است و سید ممد علی بلورفروش در این زورخانه ورزش میکرده  و پهلوان شجاعت هم از این جا شروع می کند و بعد ها  جز کسانی بوده که در همه زورخانه ها کشتی میگرفته  و ورزش میکرده است.

جعفر نژادبیان می کند:همسایه های پهلوان رزاز، آنهایی که غبار کهنسالگی بر چهره دارند می گویند پهلوان رزاز در خانه هم برای خود گود داشته است .اما در کجای خانه بوده ما نمی دانیم .

او می افزاید:پهلوان در دوره مشروطیت زندانی می شود و حکم  اعدام  برای او صادر می شود و با وساطت تعدادی از اعدام شدن رهایی می یابد و همچنان  گود داری  می کرده و در سال ۱۳۲۰ فوت می کند .

آخرین کشتی او با پهلوان محمد صادق بلور فروش بوده که از پهلوانان به نم دوره خود بوده است.کشتی آنها ظاهرا یک صبح تا شب طول می کشد و هیچ کدام نمی توانند همدیگر و شکست بدهند و در آخر محمد صادق به مرشد می گوید که زنگ را برای سید به صدا در آورد.

جعفر نژاد توضیح می دهد: پهلوان رزاز از جمله کسانی است که در ورزش های پهلوانی برای او زندگینامه نوشته شده است.

او درباره حال و روزهای خانه می گوید:در خانه برای ۱۵۰ سال گذشته و برای دوره قاجار بوده است ؛ درسال ۱۳۰۰ برای نخستین بار به تهران پلاک ثبتی دادند و هنوز این پلاک برر روی در این خانه هست .

او می گوید: این خانه ۴ ورثه داشت که ما مشقت تمام توانستیم این خانه را از آنها بخریم.بیش از ۲ سال است که عملیات مرمت واحیا روی این خانه انجام شده است.بال غربی خانه در دوره پهلوی تخریب  و دوباره به سبکمعماری آن دوره ساخته شده است.

خانه از جمله خانه های عیانی بوده است که سرداب و خزینه داشته است. بعداز آن تهران دارای آب لوله کشی می شود سرداب به انبار نانوایی تغییرکاربری می دهد.

او درباره تغییر کاربری این خانه می گوید: این خانه قرار است خدماتی چون پذیرایی و اقامتی به گردشگران داخلی و خارجی بدهد. این خانه ۹ اتاق دارد که حدود ۴۰ تن برای اقامت ظرفیت دارد.

همچین رستوان های مختلف در فضای داخلی و پشت بام در نظر گرفته ایم ودر روف گاردن هفت طاقه ایجاد کرده ایم که اسم آن را با توجه به داستانشاهنامه به هفت خوان رستم نام نهاده ایم که سفال طرح آن در حال ساختاست.

جعفر نژاد در توضیح اینکه در بازسازی و مرمت چه قدر به اصل بنا و معماری دوره قاجار وفا دار بوده اندگفت: با طراحان و معماری مختلفی وارد مذاکره شدیم و طرح های مختلفی را دیدم و طرحی را پذیرفیتم که به اصل بنا که از عکس هابرجای مانده نزدیکتر باشد.

به سبک خانه های سنتی یزد سعی کردیم بادگیری را ایجاد کنیم که تداعی گر خانه های سنتی باشد

او همچنین درباره وسایل باقی مانده از این خانه می گوید: میزی که از سال۲۷ ۱۳اینجا بوده است . صندلی ها را روکش کردیم و باز سازی کردیم . کهاز همین میز در همین جا استفاده کنیم.

جعفرنژاد در پایان توضیح می دهد: قرار است خانه اقامتی پهلوان رزاز در شهریور ماه گشایش یابد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."