• تاریخ خبر : سه شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۸:۳۸

پنجاه بدر؛ حاجت خواهی از آب و آسمان


رسم” پنجاه به در” یکی از آئین‌ها و شاید مهمترین آیین برای حاجت‌خواهی از آسمان و آب است .پنجاه بدر از آیین‌های باستانی و مذهبی در بین مردم قزوین است، که هرساله با فرارسیدن نوزدهم اردیبهشت به محل مصلی شهر قزوین به پاس تشکر ازنعمات الهی از جمله بارش باران دور هم جمع می شوند.

 آناهید نیوز- مراسم پنجاه بدر که تنها به قزوینی ها تعلق دارد، یکی از این آیین‌ها و شاید مهمترین آنها برای حاجت‌خواهی ازخداوند برای بارش باران است که در آن نماز شکر هم خوانده می شود.

 

 

پنجاه بدر1

 

 

مراسم سنتی پنجاه بدر چیزی شبیه همان سیزده به در است که البته به آن اندازه شناخته شده نیست اما در میان مردم قزوین هنوز هم پابرجاست و قزوینی ها در این روز که به عبارتی پنجاهمین روز از سال جدید است، از خانه بیرون می زنند و به دامان طبیعت می روند تا از خداوند به خاطر نعمت هایش تشکر کنند و در واقع پنجاه بدر رسم دینی، آیینی است که هم با باورهای مذهبی مردم و هم با اعتقادات آیینی و سنتی شان سروکار دارد.

 

 

پنجاه بدر2

 

 

اگر از روز نخست سال تا پنجاهمین روز آن نزول باران فراوان باشد؛ مردم در آیین ” پنجاه به در” نماز شکر به جا می آورند و چنانچه باران نباریده باشد مردم با دعا و نیایش و اقامه نماز باران از خدا طلب باران می کنند.

مراسم شهر قزوین در این مراسم به طبخ و خوردن غذاهایی از جمله آش رشته و دُیماج و انواع تنقلات چون شیرینی باقی مانده از عید، خوردن هندوانه، آجیل مشگل گشا و میوه بخشی از رسوم پنجاه بدر در قزوین است.

در بخش دیگری از این مراسم، زنها پس از اقامه نماز و گرفتن وضویی دوباره، چند قطعه سنگ کوچک را انتخاب می ‌کنند و به سمت آب انبار قدیمی که تنها بخش‌هایی از آن برجای مانده است، می ‌روند و بعد از نیت و طلب حاجت، سنگ‌ها را به دیواره آب انبار می ‌فشارند زیرا آنها معتقدند اگر سنگ به دیواره بچسبد، حاجتشان روا خواهد شد. خیلی‌ها معتقدند دعایشان به آسمان می ‌رسد و در این روز یا روزهای آینده، باران خواهد بارید، حتی اگر شده به قدر نمی ‌که تنها ردی از خود بر جای بگذارد.

 

 

پنجاه بدر3

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."