• تاریخ خبر : سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۴۹

پوستر دوازدهمین نمایشگاه گردشگری رونمایی شد؛با سابقه ترین نمایشگاه گردشگری داخلی در انتظار آغاز


مراسم رونمایی از پوستر دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران که این روزها به یکی از  باسابقه ترین نمایشگاه های گردشگری داخلی بدل شده است و تصویری از بخشی از ظرفیت هایی گردشگری است، برگزار شد.

آناهید نیوز- شادی کابیانی - مراسم رونمایی از پوستر نمایشگاه ها رسمی است که به تازگی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بدعت گذاشته شده است ؛اطلاعات اخرین پوستر رونمایی شده  حاکی از آن است که دوازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته قرار است از ۲۳ تا ۲۶ بهمن ماه در محل دائمی نمایشگاه  بین اللملی تهران برگزار شود.  پیش از ظهر امروز  در مراسمی با حضور  سفیران و رایزنان فرهنگی افغانستان، اکوادور، ونزوئلا، یونان، برزیل و بلاروس، معاون گردشگری، فعالان گردشگری در هتل لاله تهران این پوستر رونمایی شد.

 

 

اطلس

 

فرهاد امینیان ـ ‌مدیر شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران ـ امسال ۴۱ هزار متر مربع فضای سرپوشیده در قالب ۱۳ سالن و سه هزار متر مربع فضای باز به نمایشگاه گردشگری امسال اختصاص داده شده که ویژگی اصلی آن در قیاس با سال‌های گذشته تمرکز بر حضور مقتدرتر استان‌ها است.

او  یادآور شد: سال‌های قبل بیشترین تمرکز این نمایشگاه روی استان تهران بود به همین خاطر حدود ۷۰ درصد از فضای نمایشگاه به شرکت‌ها و بخش خصوصی این استان اختصاص می‌یافت و فقط ۳۰ درصد از فضای کل نصیب استان‌ها می‌شد، امسال این وضعیت معکوس شده است. البته هدف حذف و یا کمرنگ‌ کردن تهران نبوده، بلکه انگیزه تقویت بخش خصوصی استان‌ها بوده است.

به اعتقاد امینیان، سال‌های گذشته استان‌ها حضوری نمادین در این نمایشگاه داشتند که با توجه به اهمیت این رویداد در صنعت گردشگری ایران و برند بودن آن، ترجیح بر این شد که استان‌ها از حالت نمایشی خارج شوند.

 

در ادامه این مراسم محمدابراهیم لاریجانی ـ مدیرکل تبلیغات و بازاریابی معاونت گردشگری ـ با اشاره به اینکه امسال سعی کرده ایم که از سرو صداهای بیرون نمایش بکاهیم، بیان کرد:آسیب‌شناسی و بررسی مطالعاتی دوره‌های پیشین این نمایشگاه که از سوی دانشگاه علامه طباطبایی صورت گرفته، نشان می دهد حضور نداشتن بخش خصوصی استان‌ها، تبدیل نمایشگاه تخصصی گردشگری به فروشگاهی بهاره و آش‌فروشی، مزاحمت اجرای زنده موسیقی‌ها در سالن‌های سرپوشیده، اختصاص بهترین سالن نمایشگاه به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، نداشتن برنامه‌های جنبی، جای خالی عقد تفاهم‌نامه‌های بین سازمانی و برگزار نشدن کارگاه‌های تخصصی و کاربردی، بی‌توجهی به استان‌های کمتر شناخته شده و غیبت شرکت‌ها و مهمانان خارجی از مهم‌ترین نقاط ضعف این نمایشگاه بوده که امسال درصدد رفع آن‌ها برآمده‌ایم.

 

وی اضافه کرد: سال گذشته از ۲۰ هزار مترمربع فضای مفید این نمایشگاه فقط ۳۵۰۰ متر در اختیار استان‌ها بود و ۱۶ هزار و ۵۰۰ متر دیگر به استان تهران اختصاص داشت، درحالی‌که امسال از ۲۰ هزار متر فضای مفید ۱۵ هزار مترمربع به استان‌ها مربوط می‌شود و ۵ هزار متر دیگر به تهران اختصاص داده شده است.

 

به گفته لاریجانی، غرفه‌های خوراک که چهره‌ی نمایشگاه تخصصی گردشگری را مخدوش کرده بود امسال در سه سالن ۱۸، ۲۰ و ۲۲ متمرکز شده و اجرای موسیقی در فضای باز نیز ممنوع شده، قرار است سالن موقتی را برای اجرای زمان‌بندی شده گروه‌های موسیقی استان‌ها ایجاد کنند که حضور آن‌ها در امور تجاری نمایشگاه مزاحمتی ایجاد نکند.

 

وی افزود: بهترین سالن نمایشگاه که هر سال به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اختصاص داشت امسال در اختیار بخش خصوصی قرار می‌گیرد.

 

مدیرکل تبلیغات و بازاریابی معاونت گردشگری از برگزاری شش کارگاه تخصصی، انعقاد چند تفاهم‌نامه، رونمایی از کتاب راهنمایی گردشگری و سایت ویزیت ایران در حاشیه این نمایشگاه خبر داد و گفت: قرار است همزمان با این نمایشگاه شبکه «شما» با محور گردشگری پخش برنامه‌های خود را از ۲۳ بهمن‌ماه آغاز کند. طبق مذاکرات و تفاهم صورت گرفته در ابتدا روزی سه و نیم ساعت از برنامه‌های این شبکه تلویزیونی به گردشگری اختصاص خواهد داشت.

 

اختصاص سالنی به استان‌های کمتر شناخته شده با نام احتمالی «کشف ناشناخته‌ها»، سالن سفرهای آخر هفته که مختص حضور استان‌های نزدیک تهران است و با انگیره توزیع سفر و تغییر مسیر از شمال به سایر استان‌ها ایجاد خواهد شد، سالن استان‌های ساحلی و مناطق آزاد و سالن «مثلث طلایی» که به طرح‌ها و جاذبه‌های سه استان اصفهان، فارس و یزد مربوط می‌شود، از دیگر تغییرات نمایشگاه امسال است که لاریجانی در سخنان خود به آن اشاره کرد.

 

ولی تیموری- معاون گردشگری – یادآور شد: «رویدادها و نمایشگاه‌ها  از ابزارهای مهم گردشگری هستند، نمایشگاه ها و جشنواره ها نقش محوری در ایجاد توازن و توزیع جغرافیایی سفر دارند، با برنامه ریزی و اجرای رویدادها براساس اولویت ها می توانیم توزیع جغرافیایی سفر را در کشور اجرایی کنیم.»

تیموری تصریح کرد: «با این دیدگاه محوری، اطلس جامع رویدادهای گردشگری کشور آماده شده که در آن رویدادها براساس ظرفیتهای استانی و مقتضیات مکانی و زمانی مورد بررسی قرار گرفته و دسته بندی شده است، در این اطلس رویدادهای ملی، محلی و بین المللی آماده شده است و از ابتدای سال جدید اجرایی می شود.»

معاون گردشگری افزود: «دوازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی صنعت گردشگری و صنایع وابسته تهران با تمرکز بر روی ساماندهی و توزیع گردشگری داخلی برگزار می شود، چراکه پس از برگزاری نمایشگاه، فصل پررونق گردشگری داخلی یعنی نوروز را داریم، این یک فرصت برای فعالان حوزه گردشگری است که می توانند با ارائه بسته‌های متنوع به توزیع مکانی و زمانی سفر در کشور کمک کنند.»

تیموری ادامه داد: «با حضور پررنگ و دغدغه بخش خصوصی در نمایشگاه، هیچ هزینه ای برای برگزاری این رویداد از سوی ستاد برگزاری نشده است، شرکت‌ها و فعالان گردشگری از ۱۰ کشور در این نمایشگاه حضور دارند و امسال همچنین میزبان هیئت های رسمی در این نمایشگاه خواهیم بود.»

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."