• تاریخ خبر : دوشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۲:۱۶

پیاده روی اربعین و گردشگری مذهبی


پیاده روی اربعین، نوعی گردشگری مذهبی است که ملیت های مختلف جهان در آن حضور دارند و هر سال نیز پرشور تر از سال های گذشته برگزار می شود. خدمات ارتباطی، اطلاعاتی، پزشکی، فرهنگی، هنری و رفاهی بین المللی که سال به سال به این رویداد افزوده می شود، اهمیت آن را بازگو می کند. بزرگ ترین پیاده روی جهان که چند سالی است بین نجف و کربلا روی می دهد و مخاطبان هفده میلیونی را از سراسر جهان به عراق می کشاند، به اوج خود نزدیک می شود.

آناهید نیوز-گردشگری مذهبی یکی از انواع گردشگری است و یکی از رایج ترین اشکال گردشگری در سراسر جهان است ،سابقه آن به قرون و اعصار گذشته مرتبط می گردد و بطور کلی شامل سفرها و بازدیدهایی می شود که اصلی ترین هدف از آنها تجربه ای مذهبی است .

 

 

پیاده روی 2

 

رویداد خود جوش  پیاده روی اربعین  که توسط صدها هزار زائر ایرانی، عراقی و عاشقان حسینی از کشورهای مختلف اسلامی برگزار می شود و حیرت رسانه های جهان را در پی داشته است. در ماه جاری، بیش از ۲ میلیون ایرانی با دریافت روادید، در این رویداد بزرگ فرهنگی، گردشگری و مذهبی شرکت کردند.

در چند سال اخیر با اجرای پیاده روی اربعین شاهد فرصت های جدیدی در کشور در حوزه گردشگری مذهبی هستیم که این فرصت نقش مهمی در برنامه ریزی های فرهنگی در راستای حفظ و توسعه ارزش‌های دینی و مذهبی در جامعه دارد.

یکی از این فرصت ها حضور گردشگران خارجی و ورود آنها از مرزهای کشور برای اعزام به عتبات عالیات است که فرصت بسیار خوبی را در اختیار شهرهای مرزی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری به ویژه در حوزه گردشگری مذهبی ایجاد و در کنار آن می توانیم فرهنگ مذهبی خود را نیز انتقال دهیم.

راهپیمایی خود جوش اربعین حسینی، توسط ایرانیان پایه گذاری شد. این مراسم که نوعی پیاده روی عمومی میلیونی به شمار می رود، می تواند به عنوان برندی در گردشگری ورزشی کشور ثبت شود و برنامه ریزی های گسترده ای برای معرفی آن شکل بگیرد.

 

 

پیاده روی

 

از این طریق می توان ایران را به عنوان قطب گردشگری مذهبی و ورزشی خاورمیانه مطرح نمود و مخاطبان بسیاری را به مرزهای ایران کشاند.
ایران، ظرفیت های بسیاری در کوه ها، بیابان ها، جنگل ها و روستاهای خود برای راهپیمایی گروهی دارد. این بستر در صورتی که با برند سازی و بازاریابی بین المللی در عرصه توریسم همراه شود، می تواند نقطه ای درآمد زا برای اقتصاد گردشگری ایران در افق ۱۴۰۴ باشد.
از موکب هایی که در مسیر راهپیمایی اربعین توسط ایرانیان و ملیت های سایر کشورهای جهان بر پا می شود، می توان برای معرفی کشورمان و ظرفیت های گردشگری آن بهره برد. امیدواریم سازمان های دولتی و غیر دولتی فعال در برنامه ریزی و هدایت موکب های امسال، از ظرفیت های غیر رفاهی نیز استفاده کنند.

همچنین، حضور میلیون ها زائر ایرانی در نقاط مرزی کشور و بسترسازی برای فراهم کردن امکانات برای ارائه خدمات به آن ها، زمینه را برای رونق اقتصادی این مناطق به دنبال خواهد داشت.

 

 

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."