• تاریخ خبر : شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
  • ساعت ۰۸:۵۴

پیشنهاد سفرهای بهاری آناهید نیوز: “فراموشم نکن”؛ جاذبه ای در میان نئور و سوباتان


صحنه ای و تصویری را در مقابل چشم های خود تجسم کنید که هر لحظه تغییر می کند و مه در تمام لحظات در این قاب عکس حضوری مستمر دارد، برف ها آب شده اند و زمین به رنگ های آبی، زرد و سبز شده است. هوای خنک و بادی ملایم در میان سبزه و گل ها می پیچد و ترانه طبیعت سر می دهد. این تصویری از یک منطقه در ایران است، تصویری که زبان قاصر از گفتن است؛چشم و حس ابزاری برای دیدن این تصاویر در منطقه ای در میان مرز استان گیلان و اردبیل. مسیری که به” فراموشم نکن” مشهور شده است.

آناهید نیوز- در میان کوه ها و دشت های سبلان و در میانه ماه های اردیبهشت تا خردادماه و با دانستن داستان ” فرامشم نکن” کوه پیمایی یا رفتن به تور کوهپیمایی نئور تا سوباتان به رویایی که در تصویرش را با بستن چشم ها خود تداعی کردید، واقعیت ببخشید.

 

 

سوباتان

 

کوهنوردی بهاره نئور به سوباتان یکی از معروف ترین مسیرهای طبیعت گردی شمال کشور برای عاشقان طبیعت ایران زمین است.
گل “فراموشم نکن” که از جمله گل های ریز و گلدار است که رنگ های آبی و زرد آن فراگیر است و در بعضی از نقاط صورتی وسفید آن نیز دیده شده است . اما ؛در منطقه نئور تا سوباتان ایران رنگ آبی و زرد آن متمایز است، از جمله جاذبه های زیبا و منحصر به فرد مسیر نئور-سوبا تان است .
گل فراموشم نکن، گلی ریز و خوشه ای است که ارتفاع آن ۳۰ سانتی متر تجاوز نمی کند، برخلاف کوچک بودن خود داستان های زیادی همراه خود و در افسانه های مختلف کشور های جهان به نوعی جا خوش کرده است.

در اروپا این گل مظهر عشق است و داستان های اروپایی می گویند، عاشق ومعشوقی در کنار رود دانوب مشغول تفریح و دلدادگی بودند که ناگهان معشوق، گلی را در رودخانه می بیند و با نگاهش می فهماند که چقدر مشتاق آن دسته گل است. عاشق بدون ملاحظه، خود رابه آب می اندازد و گل را به سوی معشوقش می اندازد و می گوید “فراموشم نکن” وخود به دیار نیستی می رود، از آن پس، آن گل را “گل فراموشم مکن”می نامند.

در افسانه‌های آلمانی گفته می‌شود خدا تمام گل‌ها را نام‌گذاری کرد و تنها یک گل کوچک بدون نام باقی ماند و گریه می‌کرد. او به خدا گفت ” فراموشم مکن ” و خدا پاسخ داد ” همین نام تو خواهد بود”. افسانه‌ی دیگری می‌گوید زمانی که خدا تصور می‌کرد به همه‌ی گل‌ها رنگ داده است زمزمه‌ای شنید ” فراموشم مکن “. تنها کمی رنگ آبی مانده بود اما گل فراموشم مکن از رنگ آبی ملایم خود شادبود.

 

 

سوباتان3

 

ایرج میرزا هم داستان این گل را این چنین به شعر در آورد

عاشقی محنت بسیار کشید/تا لب دجله به معشوقه رسیدنشده از گل رویش سیراب/که فلک دسته گلی داد بابنازنین چشم بشط دوخته بود/فارغ از عاشق دل سوخته بودگفت وه وه چه گل رعنا ئیست/ لایق دست چو من زیبائیستزین سخن عاشق معشوقه پرست/جست در آب چو ماهی از شستخوانده بود این مثل آنمایهء ناز/ که نکویی کن و در آب اندازباری آن عاشق بیچاره چو بط/ دل بدریا زد و افتاد بشطدید آبیست فراوان ودرست/ بنشاط آمد ودست از جان شستدست وپایی زد و گل را بربود/سوی دلدارش پر تاب نمودگفت کای آفت جان سنبل تو / ما که رفتیم بگیر این گل توبکنش زیب سر ای دلبر من / یاد آبی که گذشت از سر منجز برای دل من بوش مکن/ عاشق خویش فراموش مکنخود ندانست مگر عاشق ما / که ز خوبان نتوان جست وفاعاشقان را همه گر آب برد/ خوبرویان همه را خواب برد

چه طور برویم؟

در فاصله ۳۵ کیلومتری جاده اردبیل بطرف خلخال روستایی بنام بودآلالو وجود دارد که سه راهی دریاچه نئور است . از این سه راهی بطرف شرق تا روستای عباس آباد ۱۰ کیلومتر و از آنجا تا ساحل دریاچه نئور حدود ۸ کیلومتر جاده آسفالته وجود دارد فاصله دریاچه نئور تا ییلاق سوباتان نیز حدود ۱۸ کیلومتر جاده خاکی ماشین رو است . البته گردشگران این مسیر را بدلیل جاذبه های طبیعی خاص پیاده طی می کنند .
سفر به این منطقه از نوع فعالیت درجه ۴ و پیاده روی و کوهپیمایی سنگین است و بیش از ۷ ساعت پیاده روی است، از این رو باید فعالیت بدنی خود را برای ثبت نام و بازدید از این منطقه در نظر بگیرید.

 

 

سوباتان2

 

کجا اقامت کنیم؟
برای اقامت در این مسیر می توانیم در کمپ های طبیعت گردی، خانه محلی اقامت کرد.

چه جاذبه هایی را ببینیم؟

هیجان گذر از رود قزل‌اوزن از روی پل معلق هشجین،گلزارهای وحشی و سبزه‌زاران دامنه کوه‌های تالش، پرچین‌های سوباتان، خانه‌های ییلاقی عشایر تالش، دریاچه کوهستانی نئور، آبشار ورزان، دامنه‌های روستای سوباتان، ارتفاعات رفیع آق‌اولر و مریان، بلندای دره ساری‌داش، ارتفاعات جنگل لیسار (آلچالیق)، دریاچه سراگاه.

شادی کابیانی- آناهید نیوز


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."