• تاریخ خبر : شنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۲:۰۶

چرا ۵ مهر مراسم گرامیداشت روز جهانی گردشگری برگزارنشد


در شرایطی که تنها یک هفته مانده بود به روز جهانی جهانگردی  ۲۷ سپتامبر،از سوی روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری با صدور اطلاعیه ای،همایشی که به منظور گرامی داشت این روز و برای بیان دغدغه های تشکل ها و فعالان صنعت گردشگری و مسولان در نظر گرفته شده بود؛ بدلایل مبهم لغوشد؛ وگرامیداشت روز جهانی گردشگری که مهم ترین رویداد گردشگری درجهان است و بقدری در اکثرنقاط جهان بااهمیت است که دراکثرکشورها دربالاترین سطح مقامات دران شرکت می کنندبه حاشیه رفت.

آناهیدنیوز-شادی کابیانی .سازمان میراث فرهنگی به عنوان سکاندار سفر، این ماموریت رابه اداره کل استان ها سپرد.

به گفته مدیران گردشگری از ماههاقبل جلسات ستادبرگزاری ان باحضور دستگاهها ومسئولین زیربط وتشکل ها برگزارشده بود وبنر وپوستر آن در تهران  وسطح کشور توزیع شده بود و۲هزار تن  برای این رویداد دعوت وپیش بینی شده بود؛ بودجه لازم برای برگزاری باشکوه آن مصوب وهزینه شده بود. پس ازارسال کارت دعوت رسمی سفرا،وزرا ونمایندگان مجلس وتمامی شرکت های مسافرتی وهتل ها وصنایع وابسته وتنظیم کنداکتور برنامه،بطور ناگهانی با شوک اطلاعیه روابط عمومی سازمان، متولیان ستاد برگزاری غافل گیر و ۵روزمانده به برگزاری، تشکل‌ها ودعوت شدگان را ازلغو ان مطلع کردند.

تشکل های گردشگری وخدمات مسافرتی که در حقیقت حلقه مهمی از این زنجیر هستند،وبرای برگزاری مراسم گرامیداشت روزجهانی جهانگردی دوشادوش مدیران اجرایی سازمان تلاش نموده بودند،با بی اطلاعی از دلایل این تصمیم ناگهانی وتقبل خسارت های مادی و معنوی وارده برای اطلاع رسانی ودعوت ازمهمانان وسایر موضوعات پیش بینی شده سکوت اختیارکردندوبه صرف عذرخواهی از اعضا ودعوت شدگان اکتفا کردند.

سهم خانواده بزرگ گردشگری کشور ومردم از این روز تنها همان رایگان بازدیدکردن از کاخ موزه ها  و ابنیه های تاریخی شد.

ظاهرا قرار نیست؛ در ایران به مثابه دیگر کشورها هفته گردشگری و روز گردشگری به میان مردم بیایید،و به هدف غایی این روز که همان  افزایش آگاهی مردم درباره نقش گردشگری در ارزش های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی جهان است دست یابد و گردشگری برای مردم ملموس شود و سفر در ایران  به هدفی مسولانه تبدیل شود.

امسال مراسم رسمی جهانی روز گردشگری در کشور مجارستان و باشعار گردشگری و تحول دیجیتالی در این زمینه جشن گرفته شد.

وودر ایران قرار بود سفیر مجارستان نیز بعنوان سخنران رسمی  درمراسم روز۵مهر درمقابل معاون اول رئیس جمهور ومقامات وفعالان گردشگری سخنرانی نماید.قرائت پیام دبیرکل،ارایه گزارش عملکردمعاونت گردشگری وبرنامه های اینده،تجلیل از دست اندرکاران مطرح بخش خصوصی ودولتی وبرگزاری نمایشگاه جانبی،کارگاه ها ،فستیوال و اموزش از جمله برنامه های در نظر گرفته شده برای این روز درایران وبسیاری ازنقاطدنیاست.

لازم به یاداوری است هرچند برگزاری همایش سراسری جامعه هتلداران ایران در روز۴مهرماه باشکوه برگزارشد ولی بطور همزمان ازماهها قبل برگزاری مراسم گرامیداشت روزجهانی همزمان در دستور کار سازمان وتشکلها قرارداشت.

 گردشگری مجازی یا e-  tourismمقوله است که با گسترش تکنولوژی و ارتباطات جهان گردشگری را به یکدیگر بیشتر و بیشتر نزدیک کرده است. استفاده از این تکنولوژی در دنیای امروز بسیار سهل تر و ارزان تر است و به همین منظور است که گردشگری مجازی و تکنولوژی جایگاه ویژه ای برای خود بازکرده است و شعار امسال روز جهانی گردشگری را برای خود برگزیده است.

بیم آن می رفت همانطور که بسیاری از مسولان بارها و بارها می گویند که گردشگری امری فرابخشی است با توجه به شعار امسال با کمک از دیگر ارگان های مختلف کارگاه های سفرهای مجازی،افزایش اطلاعات عمومی درباره ابنیه های جهانی و همچنین نحوه بازدید از اثار،چگونگی حفظ محیط زیست،برای مردم به ویژه کودکان در تفرجگاه های عمومی برگزار می شد،تا گردشگری به میان مردم بیاید و ترس و بیم بسیاری از مردم که سفر را سخت و گران می پندارند ،از بین می رفت.

هرچند زمان و دلایل نامعلوم اطلاعیه لغو مراسم روزجهانی گردشگری علیرغم انجام کلیه اقدامات اجرایی همچنان برای رسانه های مرتبط وتشکلها درپرده ای ازابهام است ولی باید به انتظار نشست وخروجی اینگونه تصمیمات که درافزایش بی اعتمادی به  متولیان امور موثراست راچگونه میتوان جبران کرد ودرفصل کاری آینده نیز ازنزدیک شاهدبخشی از نتایج آن بود.

بطورمعمول موزه و کاخ موزه ها در ایام نوروز ،روزهای پر ترافیک خودرا پشت سر می گذارند و مردم در تعطیلات نوروز انتخاب برتر خود را به بازدید از موزه اختصاص می دهند،باید منتظر ماند و دید امسال با توجه به حجم کم تبلیغات در اطلاع رسانی گردشگری و روز جهانی جهانگردی ایا باز هم بازدید از موزه ها مورد استقبال قرار گرفته اند و ایا مردم از تنها سهمیه ای که برای این روز جهانی برای انها در نظر گرفته شده استفاده کرده اند یا خیر


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."