• تاریخ خبر : شنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۹:۴۳

چشم نوازی حیات وحش / یک روز امن در پرور


گردشگری حیات وحش (Wildlife Tourism)، به اعتقاد کارشناسان امر، شاخه‌ای از صنعت گردشگری است که روز به روز گسترده شده و بر طرفداران آن افزوده می شود و اهداف بسیار زیادی را دنبال می‌کند.

آناهید نیوز-به تاکید کارشناسان توسعه این شاخه صنعت گردشگری به اعتلای فرهنگ حفاظت از محیط زیست و اشتغالزایی زیاد و کسب درآمد کلان اقتصادی منجر می شود.
سمنان از جمله استان های مستعد از ذخیرگاههای طبیعی و زیستی کم نظیر است که می توان با برنامه ریزی کارشناسی و تامین زیرساختها و مهمتر سرمایه گذاری و اطلاع رسانی این راهبرد را محقق کند.

 

 

پرور

 

منطقه حفاظت شده پرور که برخی ادعا کرده اندشباهت زیادی به پارک ملی گلستان دارد چرا که دشت‌های پست، تپه ماهور، کوه‌ها و صخره‌های بلند و جنگل‌های پراکنده و متراکم همه یکجا دیده می‌شود ؛ در۵۰ کیلومتری استان سمنان قرار دارد. مسیر دسترسی به این منطقه با گذر از شهمیرزاد در جاده کیاسر به سمت فولادمحله میسر است و در ۳۴ کیلومتری شهمیرزاد با رسیدن به گردنه گرمکش و در امتداد راه آسفالته به سمت روستای پرور تغییر جهت می‌دهد.

در ابتدای این مسیر تابلویی نصب شده و فاصله روستاها از ابتدای جاده نوشته شده است. حدود ۶ کیلومتر از طی این راه آسفالته، در سمت چپ ایستگاه محیط‌بانی این منطقه دیده می‌شود که داخل این ایستگاه می‌توانید تعدادی از حیوانات منطقه را که تحت درمان هستند ببینید اما برای بازدید از منطقه حفاظت شده این روستا، باید از سوی اداره کل محیط زیست استان، مجوز داشته باشید.

 

 

پرور2

 

روستای پرور دارای ۲۴ ییلاق است. با آنکه روستا مدتی است خالی از سکنه شده است اما گشت و گذار در کوچه‌پس‌کوچه‌های آن می‌تواند جذاب باشد.

منطقه پرور طی مصوبه شماره ۷۰ شورای عالی شکاربانی و نظارت بر صید (شورای عالی محیط زیست) مورخ ۱۳۵۵/۵/۶ بعنوان منطقه حفاظت شده پرور به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.
حد‌ود و‌ مساحت منطقه چند‌ین بار مورد بررسی و تجد‌ید نظر قرار گرفته است و در حال حاضر مساحت منطقه ۶۴,۸۴۴ هکتار است.

در منطقه حفاظت شده پرور، جمعا ۳۹ گونه پستاندار در قالب ۳۵ جنس مربوط به ۱۴ خانواده از ۵ راسته موجود است که وجود ۶ راسته از ۷ راسته پستاندار خشکی زی و حدود یک چهارم گونه های پستاندار موجود کشور در این منطقه، جایگاه و ویژگی های اکولوژیکی و با ارزش آنرا می رساند.
پستانداران: مرال، شوکا، گراز، خرس قهوه‌ای، پلنگ، سیاه گوش، کاراکال، گربه پالاس، گربه وحشی، کل و بز، قوچ و میش، آهو، گرگ، روباه معمولی، شغال، کفتار، سمور، تشی، خرگوش‌
پرند‌گان: کبک د‌ری، بلد‌رچین، هوبره، کبک، تیهو، هد‌هد، شاه بوف، جغد، سینه سرخ و انواع پرند‌گان شکاری
خزند‌گان و دوزیستان: افعی، کفچه مار، مار جعفری، انواع آگاما، بزمجه، لاکپشت و انواع وزغ‌ها
یکی از مشکلات این منطقه عادت کردن حیات وحش به حضور اتومبیل بوده که عدم ترس حیوانات از اتومبیل ها باعث می شود براحتی در حاشیه جاده ها مشغول چرا شوند و در معرض خطر شکار قرار بگیرند.

اگر علاقه مند به دیدن حیات وحش و گذران یک روز در ییلاقات هستید با گذراندن کمتر از سه ساعت از تهران در اتوبانی بدور از ترافیک می توانید به استان سمنان و سپس به مهدیشهر بروید و یک روز را بادیدن حیات وحش سپری کنید اگر خواهان اقامت هم هستید در روستای پرور و فینسک خانه های بوم گردی با پذیرایی سنتی منتظر شما خواهد بود.
استان سمنان و منطقه مهدیشهر سوغات خاصه اش لبنیات است که ازآن جمله می توان به پنیر ارشه که پنیری سرخ شده است اشاره کرد.

برای ماجراجویانی که قصد سفر به منطقه حفاظت شده پرور را دارند پیشنهاد می کنیم که با تور و گروه سفر کنند. برای سفر های گروهی می توانید یکی از دفاتر خدمات مسافرتی معتبر را انتخاب کنید.

شرکت ایرانگردی مارکوپولو یکی از شرکت های معتبر در زمینه تورهای ایرانگردی است.

این شرکت تور گروهی سفر به پرور را نیز برگزار می کند؛ برای سفر با تور می توانید این دفتر مسافرتی را انتخاب کنید؛که نامی آشنا در صنعت گردشگری و برگزاری تورهای ایرانگردی  است.

برای اطلاعات بیشتر برای سفر به مناطق مورد علاقه تان می توانید به سایت www.iranmarcopolo.ir  مراجعه  یا با شماره تلفن۴۱۶۱۳-۰۲۱ تماس بگیرید.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."