• تاریخ خبر : شنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۵
  • ساعت ۰۶:۲۱

چگونه از پاسپورت خود محافظت کنیم


راه های زیادی برای جلوگیری از آسیب دیدن ، گم شدن یا دزدیده شدن پاسپورت هنگام مسافرت وجود دارد که در این پست به پنج روش آن اشاره میکنیم

با آناهید نیوز همراه باشید – با وجود سایز کوچک، این سند کارهای مهمی برای ما انجام می دهد . سفرهای زمینی ، هوایی و دریایی خارج از کشور تنها به واسطه  پاسپورت صورت می گیرد و عبور از مرز کشورها بدون داشتن آن میسر نیست. گذشته از این ها یک پاسپورت معتبر مانند یک پاسپورت آمریکایی جواز ورود به بیش از صد کشور مختلف بدون نیاز به ویزاست!

 

passport-boarding-pass-GettyImages-114847640

 

دو ، سه یا چهار نسخه کپی از پاسپورت خود داشته باشید.

قبل از اینکه سفر خود را شروع کنید باید تعدادی کپی از پاسپورت خود بگیرید . یادتان باشد کپی را از صفحاتی بگیرید که عکس و نام کامل شما در آن قرار دارد. هر نسخه را در جای متفاوتی نگهداری کنید در کیف و چمدان جداگانه یا حتی نزد همسفران خود . یک نسخه هم در خانه یا در محل کار خود(برای سفرهای کاری) به جا بگذارید تا در مواقع لزوم بتوانید از آنها کمک بگیرید.

 

پاسپورت خود را در جای امنی قفل کنید.

فرقی نمی کند که هتل محل اقامت شما چقدر مطمئن و خوب باشد ، همیشه پاسپورت خود را در امن ترین نقطه اتاق نگهداری کنید و اگر چنین جایی در اتاق وجود ندارد از پذیرش هتل بخواهید محلی برای نگهداری امن مدارک به شما اختصاص دهد. اگر در محل اقامت شما شرایط و چنین امکاناتی نداشت می توانید از قفل های مخصوص چمدان و کیف استفاده کنید.

 

پاسپورت خود را مخفی نگه دارید.

مسلما مخفی نگه داشتن پاسپورت به معنی نگه داشتن آن در جیب شلوار یا لباس نیست. شما باید از کمربند مخصوص نگهداری پول یا برای راحتی بیشتر از کیف جیبی مسافرتی استفاده کنید که میتواند در زیر لباستان قرا گیرد و غیر از پاسپورت مدارک مهم دیگر را هم در خود جای دهد. توجه کنید که پول خود را در جای متفاوتی از پاسپورت نگه دارید چراکه هنگام خرید کردن یا درآوردن پول احتمالا توجه سارقین به شما جلب خواهد شد.

 

از پاسپورت خود خوب نگهداری کنید.

وقتی صحبت از امنیت و مراقبت از پاسپورت می شود بیشتر مردم به جلوگیری  از سرقت آن فکر میکنند در حالی که جلوگیری از صدمه دیدن ، مرطوب شدن و… به همان اندازه مهم است. برای سفر به مکان های شرجی یک کاور ضدآب به همراه داشته باشید. خیس شدن صفحات به اندازه یکی دوقطره مهم نیست اما در صورتی که رطوبت یا پارگی بیشتری اتفاق بیفتد باید آن را تعویض کنید و با مراجعه به نزدیک ترین سفارت کشور خود از آنها راهنمایی بخواهید.

 

حقوق خود را بدانید.

آگاهی از برخی قوانین و ملزومات بین المللی میتواند کمک زیادی به شما بکند تا هیچ وقت سرتان کلاه نرود!  در فرودگاه ها و برای پلیس در صورت درخواست مدرک شناسایی باید از خود پاسپورت استفاده بکنید اما در بسیاری از موارد دیگر ارائه گواهینامه رانندگی بین المللی یا نسخه کپی پاسپورت برای شناسایی هویت شما کافیست.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."