• تاریخ خبر : سه شنبه ۰۷ دی ۱۳۹۵
  • ساعت ۱۲:۳۱

کارگر:ایجاد موزه های خانوادگی با کارت های عروسی


مدیرکل امورموزه هابا بیان اینکه می‌توان موزه‌های خانوادگی را حتی با کارت عروسی خانوادگی ایجاد کرد، افزود: نیاز نیست که یک موزه کامل بسازیم. می‌توانیم کریستال‌ها را از ویترین‌های خانه دربیاوریم و یادگاری‌های خانوادگی را جای آن قرار دهیم.

آناهید نیوز- مدیراداره کل موزه‌ها که صبح روز سه‌شنبه (۷ دی) در همایش یک روزه «حمایت از راه‌اندازی موزه‌های غیردولتی» در موزه ملی ایران اظهار کرد: با طرح «هر خانواده، یک موزه» به هر خانواده به عنوان یک مجموعه این شعار را می‌دهیم، چون آن‌ها بنیاد موزه‌ها را ایجاد می‌کنند.

 

 

789

 

او با اشاره به موزه‌های مطرح دنیا مانند لوور یا هرمیتاژ که در حال حاضر به عنوان برترین و استانداردترین موزه‌ها مطرح هستند، ‌گفت: هسته اولیه این موزه‌ها، موزه‌داری است.

وی با اشاره به صحبت‌های حدادعادل، رئیس فرهنگستان ادب که این پرسش را مطرح کرده «چرا جامعه تاریخ‌مند نیست و چرا فکر نمی‌کنیم بشر از نبود این ویژگی دردهایی دارد؟» اظهار کرد: یک درد بزرگ در جامعه داریم و این درد بی‌هویتی و بی‌توجهی به خانواده است. حفاظت نکردن از هویت ایرانی و عدم توجه به خانواده‌ها باعث شده تا کسی با این بحث مواجه نشود که چرا حضور خانواده برای هویت اهمیت دارد؟ اگر یاد بگیرند از هویت حافظه تاریخی حمایت کنند، یعنی از هویت جامعه حفاظت کرده‌اند. با برداشتن این قدم می‌توانیم از میراث ملی و جهانی حفاظت کنیم.

وی با تأکید بر اینکه باید نخستین قدم‌ها در این زمینه از خانواده آغاز شود، اظهار کرد: عادت کرده‌ایم همیشه به دنبال کارهای عجیب و غریب برویم. چرا فکر نمی‌کنیم در هر محله، هر کوچه و هر خانواده یک موزه می‌تواند وجود داشته باشد؟ حتی اگر آن موزه به وسعت یک ویترین باشد که فقط یادگاری‌های خانواده را در آن قرار دهیم.

او تأکید کرد: چرا نباید محتویات موزه‌های خانوادگی‌مان خاطرات خانوادگی باشد؟ در یک جمعیت ۸۰ میلیونی و با این گستردگی سرزمین اگر خود مردم متولی حفاظت از میراث خود شوند، ما به سرنوشت امروز دچار نمی‌شویم.
وی با بیان اینکه ما می‌توانیم برای مجموعه‌های خانوادگی در یک سطح گسترده مجوز بدهیم و به کودکان خانواده‌ها کارت‌های مجموعه‌دار ارائه دهیم تا آن‌ها در برنامه‌های دولتی نیز شرکت کنند، افزود: در شرایطی که موزه‌های خانوادگی تداخل‌هایی ایجاد نکنند می‌توانیم آن‌ها را به ثبت برسانیم.

«کارگر» با اشاره به وجود ۱۵ میلیون خانواده در کشور اظهار کرد: فقط کافی است ۱۰ درصد خانواده‌ها علاقه‌مند به حفظ هویت خانوادگی خود باشند. در این شرایط ما در آینده دارای یک و نیم میلیون خانواده هستیم.

او تأکید کرد: اگر به ابعاد تربیتی طرح نگاه کنیم در آینده نزدیک کودکان می‌توانند ابعاد حفاظتی آثار و میراث تاریخی را از خانواده‌ها یاد بگیرند، در آینده نزدیک هیچ مشکلی برای حفاظت از میراث فرهنگی نخواهیم داشت.

مدیر اداره کل موزه‌ها در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه در شرایط کنونی این جامعه نمی‌تواند پاسدار خوبی برای میراث کشورش باشد، گفت: ما چاره‌ای جز وارد شدن به این مسیر نداریم. باید از ظرفیت‌های اقتصاد مقامتی استفاده کنیم. تا امروز مطالعه زیادی روی این بحث‌ها انجام شده حتی در این بحث کانون تربیت فکری کودکان و نوجوانان وارد شده و مسائل تربیتی را مطرح کرده است. آن‌ها این موضوع را صددرصد بررسی کردند و به نتایج خوبی رسیدیم.

وی ادامه داد: این بحث قانون و مجازات نیست که بخواهیم از آن طریق کودکان را آموزش دهیم، بلکه آن یک بحث برای شناخت باورها است.

«کارگر» با تأکید بر اینکه در سه سال پیش ۳۲ موزه خصوصی داشتیم که پس از این مدت با حمایت و تشویق امروز ۷۲ موزه خصوصی داریم، اظهار کرد: در طول سه سال گذشته براساس آمار، ۱۲۰ درصد رشد نسبت به تاریخ موزه‌داری کشور داشته‌ایم.

او با بیان اینکه با نگاه به موزه‌داری امروز می‌توانیم به جامعه‌ای که با رشدهایی همراه بوده برسیم، افزود: تا پیش از این شعارمان «هر دو هفته یک موزه» بود که موفق شدیم آن را تا اندازه‌ای جلو ببریم، از این به بعد شعارمان «هر ۱۰ روز یک موزه» است و امیدواریم با کمک موزه‌های غیردولتی بتوانیم این طرح را اجرایی کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه آنقدر در طول چند سال گذشته برای ایجاد موزه مشکل درست کرده‌ایم که دیگر کسی جرأت نمی‌کند به سراغ اینک ار بیاید، افزود: این در حالی است که باید رفتار خوبی با مخاطبان موزه‌ها داشته باشیم و از سوی دیگر ایجاد موزه‌ها با بودجه‌های دولتی تأمین شود.

او تأکید کرد: معتقدیم اگر مردم حمایت نکنند، نمی‌توانیم در این زمینه کار کنیم. در واقع باید با چند اتفاق از جمله برخورد خوب مدیران دولتی با مردم این کار را جلو ببریم.

مدیر اداره کل موزه‌ها در ادامه با طرح این پرسش که چرا وقف در کشور موفقیت‌آمیز عمل کرد، گفت: چون هر چه را که واقف می گوید اداره کل اوقاف قبول می‌کند. برای انجام وقف چارچوب خاصی وجود ندارد بنابراین آن‌ها بهتر می‌توانند عمل کنند.

با طرح این مبحث یکی از موزه‌داران خصوصی اعلام کرد موزه خود را وقف می‌کند و اگر به نتیجه دلخواه اداره کل موزه‌ها نرسید حاضر است خود را در وسط موزه‌اش آتش بزند.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."