• تاریخ خبر : یکشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۵
  • ساعت ۱۱:۵۲

گردشگری روستایی و بوم گردی؛سفری به حومه شهر ها


در زندگی امروزی با وجود تغییر دائمی در روندهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی، سفر یک نیاز جدی محسوب می شود. اخیرا مسافرت به کنار دریا به نقاط کوهستانی و ییلاقات بسیار متداول گشته و توجه به گردشگری باید با برنامه مسافرت و اقامت گردشگر در مقصد توام باشد و در این اقامت باید تمام وسایل راحتی و آسایش و تسهیلات ممکنه لازم فراهم شود.

آناهید نیوز- گردشگری که در حومه شهر اتفاق می افتد، گردشگری روستایی اطلاق می کند. فعالیت هایی که به صورت مزرعه ای و غیر مزرعه ای در جوامع روستایی و نواحی روستایی انجام می شود و فعالیتی های تفرجی گسترده مانند: پارک های موضوعی و حیات وحش را شامل می شود، گردشگری روستایی تعریف می کند.گردشگری روستایی می تواند مفهوم گردشگری مزرعه و گردشگری کشاورزی را بگیرد. اما هر دوی آنها اجزای بزرگی از گردشگری در مناطق روستایی به حساب می آیند.

 

 

موزه روستایی2

 

بوم‌گردی و گردشگری بوم‌شناسی، زیرمجموعه‌ای از طبیعت‌گردی است، که به سفرهای خردمندانه و مسئولانه در مناطق طبیعی نیمه‌دست خورده به هدف شناسایی و حفاظت از آن اطلاق می شود.در تعریف اقامتگاه بوم گردی می توان گفت اقامتگاه ها یا خانه های روستایی است که به طور کامل سازگار با اقلیم بدون آسیب رساندن به محیط زیست و موجب پیشرفت و بهبود جامعه محلی و توسعه پایدار صنعت گردشگری می شود.

شاخص اصلی برای انتخاب مکانی برای بوم گردی:

خانه های قدیمی و ایوان دار با تارمی و بالاخانه با چیدمان سنتی
تنور نان
مطبخ با خوراک های بومی و سنتی و محصولات سبز و ارگانیک
پرورش مرغ خانگی و اردک و بوقلمون محلی
پرورش و تولید انواع سبزی محلی
پرورش گوسفند و گاو در فضای باغ شخصی
پرورش کرم ابریشم و تولید ابریشم
کارگاه خانگی گلیم بافی و جاجیم بافی
کارگاه خانگی سفالگری
کارگاه خانگی وسیله های چوبی
خانه مزرعه
خانه باغ
پرورش ماهی سنتی

نشانه‌های بازمانده از فرهنگ هر سرزمینی می‌تواند ترانه‌ها، نواها، داستانها، اسطوره‌ها، سنگ نوشته‌ها و خوراکهای هنرمندانه با ریزه‌کاریها، بازی های بومی و محلی و نحوه عرضه آنها است.

مهدی باقری-آناهید نیوز


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."