• تاریخ خبر : چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۵۸

گل های واژگون را از دست ندهید


با آب شدن برف وگرمی هوا  ودر دومین ماه فصل بهار، زمانی مناسب برای سفرهای کوتاه مدت و یکروزه است، دیدن دشت لاله های واژگون بعنوان یک گشت طبیعت گردی را از دست ندهید. دامنه های کوههای زاگرس  صاحب یکی از دشت های زیبا و منحصر بفرد پوشیده از لاله های واژگون است.

 آناهید نیوز- از قدیم گفته اند عمر کسی مانند گل نباشد و این گذاره به طور دقیق این روزها مصداق گل های لاله واژگون چهارمحال و بختیاری است که کوتاه ترین عمر را در بین گل ها دارند.

 

 

واژگون2

 

لاله های واژگون، نام دشتی است که عکس تمام گل های جهان، به جای اینکه رو به آسمان باشد، گلبرگ های آن روبه زمین است.

گل های لاله های واژگون را با نام محلی ‘اشک مریم’ می شناسند که خاستگاه عمومی آن دشت کوهرنگ چهارمحال و بختیاری است، اما گاه دست انسان آن را به باغچه خانه ها نیز کشانده است.

دشت لاله های واژگون اما چند سالی است که آرامش روزهای بهاری را در چشم های تر خویش ندارد و عده ای انگشت شمار از گردشگران با لاله های سر فرود آورده بر زمین، بخوبی تا نمی کنند و لاله ها را از زادگاه خویش جدا می کنند.

هر ساله دشت لاله های واژگون شهرستان کوهرنگ در ابتدای فصل بهار مورد استقبال گردشگران قرار می گیرد، اما میزان استقبال گردشگران بیش از حد ظرفیت دشت لاله هاست.

از نکات جالب توجه این رویشگاه آن است که خودروهای گردشگران در یک متری محل رویش این گیاهان قابل توقف است و این می تواند پاشنه آشیل برای دشت لاله های واژگون باشد.

زمانی منطقه ای دشت لاله های واژگون ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار مساحت داشت و تنها در ۷۰۰ هکتار از این منطقه حفاظت شده، لاله های واژگون که در زبان محلی به اشک مریم شهره است، رویش داشتند.

کارشناسان می گویند، در گذشته این گونه که از زیبایی خاصی برخوردار است، در منطقه گونه گیاهی قالب بود، اما اینک گونه همراه لاله با نام برنج سوری که یک رومکس ترشک می باشد، در حال قالب شدن در منطقه است و دلیل آن تخریب پیش از حد لاله های واژگون می باشد.

بزرگترین ضربه تخریبی به این دشت از جا در آوردن بوته و کندن پیاز آن توسط برخی معدود از گردشگران است که متاسفانه این عمل باعث از بین رفتن ارزش زیست محیطی و از بین رفتن نسل این لاله ها در استان می شود.

 

 

لاله واژگون

 

اداره کل منابع طبیعی چهارمحال وبختیاری هر ساله از مسافران دشت لاله های واژگون شهرستان کوهرنگ می خواهد از بوته کنی و کندن پیازچه این دشت به صورت جدی خودداری کنند.

گردشگران دشت لاله های واژگون در شهرستان کوهرنگ از ورود به این دشت با خودرو به صورت جدی خودداری کنند و بوته های این لاله ها را نکنند و از چیدن پیاز آن پرهیز کنند.

تخریب هر بوته و شاخه دشت لاله، باعث تضییع حق مرتعداران بومی شهرستان کوهرنگ می شود و بخشی از سرمایه ملی، سرمایه مرتع دار و حق الناس از بین خواهد رفت.

با توجه به جایگاه دشت لاله های واژگون در چهارمحال و بختیاری و به منظور حفظ ذخایر ژنتیکی این دشت برای استفاده سالانه گردشگران و حفاظت خاک و تامین علوفه مردم بومی احیای آن ضروری است.

دوران گل دهی ابن گونه گیاهی بسیار کوتاه و از فروردین تا پایان نیمه اول اردیبهشت ماه است که امسال زمان گلدهی کمی زودتر پدیدار شد.

زادآوری آن از پیاز است و این گونه گیاهی در صورت چیده نشدن گل و باقی ماندن کپسول بذر پس از میوه دهی در خاک ، زادآوری طبیعی می کند، اما تخریب دشت لاله های واژگون به قدری است که زادآوری آن کمتر به صورت طبیعی انجام می شود.

لاله های واژگون از خانواده سُوسنیان با اسم علمی’Fritillaria imperialis’ است و نوع ‘ایمپسریال فرتیال’ آن در بیشتر جهان وجود دارد اما گونه ‘پرسیکال ‘ آن مختص ایران بویژه منطقه چهارمحال و بختیاری است.

درحالی که مساحت لاله های واژگون کوهرنگ در گذشته به ۳ هزار و ۶۰۰ هکتار می رسید، اما با توجه به تخریب سالانه بخشی از این اراضی، مساحت این دشت هم اکنون به یک هزار هکتار کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا، محدوده ای از این دشت واقع در منطقه دوآب صمصامی طی مصوبه شماره ۱۵۰ شورای عالی محیط زیست در تاریخ ۲۷ بهمن ۱۳۷۵ با هدف حفاظت از این گونه گیاهی ارزشمند بعنوان یک اثر طبیعی ملی به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوست.

برابر اساس ماده ۶۹۰ قانون مجازات عمومی ، کندن و تخریب منابع طبیعی با کسانی که توصیه های اداره کل منابع را رعایت نکنند، برخورد خواهد شد.

شهرستان کوهرنگ در ۹۰ کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."