• تاریخ خبر : سه شنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۷
  • ساعت ۰۹:۲۵

یادمانی از آوردگاه شمشیر و تفنگ که زیارتگاه شد


صفحات تاریخ ایران در خطوط و سطرهای خود پر از رشادت ها، نابرابری ها و جنگ ه است که اثار ان را می توان این روزها علاوه بر خواندن تاریخ، نشانه های ان را می  توان در سراسر کشور دید.

آناهید نیوز- شادی کابیانی.جنگ چالدران نخستین  نبردی که بین ایران و عثمانی در دشتی به همین نام در ۲ رجب سال ۹۲۰ اتفاق افتاد.

مورخان می گویند، جنگ ۲ روز طول کشید، جنگ نابرابری بین یک لشگر و ۲۰ لشگر؛ روز اول ۴ لشگر عثمانی وارد جنگ شدند که همه آنها شکست خوردند،نهایتاامپراطور عثمانی از این شکست بسیار ناراحت شده  و  از مشاور جنگجوی خودعلت شکست را جویا می شود. او می گوید روحیه ایرانی ها بسیار بالا ست و در نهایت تاکتیکی می اندیشند تا به زعم گروهی شاه اسماعیل صفوی در این جنگ شکست بخورد.

2D007216-6EC8-4942-B6DD-CF4BF53E3F56

امروزه دشت چالدران در کنارهجنوبی جاده شوسه روستای « گل اشاقی » به سعدل قرار گرفته است که یادمان های زیادی از آن واقعه هنور برجای است که با چشم می توان آنها رادید و با ذهن خلاق می توان خود را در میان جنگ تصور کرد.

وسعت دشت چالدران ، بیش از ۴۰ کیلومتر است و بنای یادبودی شش ضلعی ای همراه با تندیس طلایی رنگی ازصدرالدین وزیر شاه اسماعیل  صفوی که پس از رشادت های  زیاد در این جنگ به شهادت رسید و پس از اتمام جنگ با یاران خود همان جا خاکسپاری شد؛ خودنمایی می کند.

پس از ۵۰۰ سال از این واقعه تاریخی مسئولان سازمان میراث فرهنگی تصمیم می گیرند بنای کوچک یادمان سید صدرالدین را که بیش از ۲ متر ارتفاع نداشته و به شکل گنبد  با سقف چوبی بوده است و براساس شرایط جوی تخریب شده بود بازسازی و بهسازی کنند.

یادمان جدید بابهره گیری از معماری دوره صفوی و بنایی شش ضلعی وبا استفاده آجر قرمز ،سنگ  و با مرمت استاد شیرازی احداث می شود.

مقبره سید صدرالدین وزیر اعظم شاه اسماعیل در نحوه کرسی چینی سنگی، سنگ‌های نما و استفاده از ملاط ماسه و آهک با بنای شیخ حیدر قابل مقایسه است.

این بنا در سال ۱۳۷۹ به عنوان یکی از آثار ملی به ثبت رسید. در ورودی محوطه نیز، مجسمه برنزی شاه اسماعیل قرار گرفته که به دور دست‌ها می‌نگرد.

41E540DC-7AB5-40A7-B610-A7EBFF962543

مدیریت یادمان سید صدرالدین که امروزه به یکی از مکان های گردشگری در استان آذربایجان غربی بدل شده است تا سال ۹۰ برعهده میراث فرهنگی استان بود پس از آن به اداره کل اوقاف استان واگذار شد؛ و رسیدگی به آن در دو راهی اوقاف و میراث فرهگی گیر کرده است.

این یادمان در حال حاضر وضعیت مناسبی ندارد؛بنا بدون هیچ گونه نظارت و راهنمایی به حال خود رها شده است.

ورود و خروج به آن در تمام ساعات آزاد است و کسی پاسخگوی گردشگران برای کسب اطلاع از واقعه تاریخی چالدران نیست.

وجود نرده های آهنی، وجود ضریح آهنی در وسط و داخل یادمان، پهن بودن فرش و برگزاری مراسم های مختلف آهنگ ناهمگونی را برای یک اثر تاریخی فراهم کرده است و بیشتر خبر از یک یادمان مذهبی می دهد که مرادگاهی برای حوائج دنیوی است.

عبدالله پور،مدیر اداره میراث فرهنگی شهرستان چالدران در اشاره به وضعیت یادمان سید صدرالدین گفت ؛مدیریت این منطقه تا سال ۹۰ در دست میراث فرهنگی بود ولی از سال ۹۰ مدیریت آن را اوقاف برعهده گرفت و براساس رسالتی که سازمان اوقاف دارد باید کارهای مربوط به خود را انجام بدهد.آن ضریح را هم متاسفانه اوقاف در وسط این یادمان قرار داده است و کاری از دست ما بر نمی آید.

وی در پاسخ به این سوال که یک مکان تاریخی با چنین شرایطی،تغییر ماهیت می دهد گفت: بعضی از مدیران اندیشه هایی دارند که باید در رده های بالاتر تصمیم گرفته شود و این قضیه در حوزه مدیران سطح پایین نیست.

او افزود:در حال حاضر مدیریت این مجموعه فعلا در اختیار میراث فرهنگی نیست و میراث فرهنگی هیچ گونه دخالتی درباره مدیریت این منطقه که در ثبت ملی است، نمی کند. اما امادگی آن را دارد که این منطقه را به عنوان یکی از مناطق گردشگری با ضوابط مشخص در اختیار بگیرد تا گردشگران ایرانی و خارجی در جریان این واقعه تاریخی قرار بگیرند


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."