• تاریخ خبر : سه شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۵
  • ساعت ۱۰:۳۷

اروگوئه از تمام دنیا گردشگر می پذیرد


گفت و گوی اختصاصی آناهید نیوز با سفیر اروگوئه در تهران؛

ایران را دوست دارم / اروگوئه از تمام دنیا گردشگر می پذیرد

 

قدم نهادن در کشوری که که مردمم بیشترآن را به فوتبال و برنجش می شناسند؛ برایم در ابتدا سخت بود؛ اما این فکر به ثانیه ای نینجامید و از بین رفت. مردی خوش سیما، مهربان و خونگرم از پشت میزش بلند شد و به من خوش آمد گفت . احساس تنهایی، فاصله و غریب بودن در کشوری که کیلومتر ها با من و فرهنگم فاصله دارد، به سرعت جای خود را به خونگرمی ، نزدیکی ، صفا و صمیمت داد؛ همانند مردم کشور ایران. خوشحالیم دو چندان شد زمانی که “خوآن کارلوس اوجدا” مرا به نشستن به مبلی بر طرف دیگر دفتر کارش دعوت کرد ،وقتی دیدم در دفتر کار او و در کشوری کوچک و در آمریکای جنوبی هنر دست بافندگان و طراحان کشورم خود نمایی می کند ،به خودم بالیدم و این مایه فخر را به رخ آقای سفیر کشاندم و از طرح و نقشه این فرش و سابقه اش در کشورم برایش گفتم. آقای سفیر ،ایران را به خوبی می شناسد و از هنرش خوشبختانه آگاه بود.

“خوآن کارلوس اوجدا “ شهرهای زیادی از ایران را دیده است، به شیراز، اصفهان، یزد، دریای کاسپین سفر کرده است؛ او می گوید: ایران همه داشته ها را با هم دارد. کوه های بلند برای کوه پیمایی، دریا برای کشتیرانی و شنا ، شهرهای بزرگ و مدرن.
«ایران را بسیار دوست دارم. مردم متفاوت، فرهنگ متفاوت و جاذبه های متفاوتش که در هیچ جای دنیا نمی توانید آنها راببنید. برای شخص من معماری ایران از جمله ساخت بادگیرها و نحوه استفاده از آنها جالب است.»
او معتقد است؛ اصفهان شهری بسیار زیبا و جالب دارای صنایع دستی فراوان است.او می گوید:»من فکر می کنم ایران کشوری با مردمی ثروتمند است با جاذبه های گردشگری فراوان که تمام برگزار کنندگان تور در سراسر جهان می توانند برای بازدید به ایران تور بیاورند و در سفر به شهر های مختلف ایران می توانیم گردشگرانی ازاروپا، آمریکا، آسیا و… که را علاقه مند به بازدید از ایران هستند را ببنیم و این خود ثروتی بزرگ برای ایرانیان است که مخاطبان زیادی در سراسر دنیا دارند.«
آقای سفیر بسیار علاقه مند است که ایرانی ها به کشور اروگوئه سفر کنند او کشورش را برای ایرانی ها مقصدی متفاوت اعلام می کند و معتقد است ایرانی ها بهترین تعطیلات خود را در اروگوئه خواهند گذراند.چراکه نه ترافیک دارد و نه آلودگی ؛ و منبعی پر از طبیعت ، آسودگی و راحتی با تعذیه ای بسیار سالم است.
او از آبشارهای بکر و جالب ” ایقواسو” سخن به میان میاورد ؛ و می گوید این آبشارها در میان سه کشور آرژانتین، برزیل و اروگوئه قرار دارند و در هر یک از این کشورها دارای منظره ای متفاوت است و از لحاظ اندازه بسیار بزرگتر از آبشار نیاگارا است.

 

 

اروگوئه5

 

او می گوید میلیون ها ایرانی همه ساله به اروپا، تایلند، کشورهای آسیای شرقی مسافرت می کنند و امیدواریم بتوانیم ، ایرانی ها را با اروگوئه به عنوان یک مقصد جدید بیشتر آشنا کنیم.
“خوآن کارلوس اوجدا ” برنج را عمدترین محصول صادر شده به ایران معرفی می کند و می گوید: محصولاتی مانند پشم، دارو، گوشت و محصولات لبنی به ایران صادر شده است و کالاهای صادراتی از ایران به آن کشور اقلامی مانند کودها صنعتی، زعفران، پسته است.
او فاصله زمانی بین تهران و مونته ویدئو را بیش از ۱۸ ساعت اعلام می کند و می گوید این فاصله دلیلی برعدم سفر نیست. وبسایت www.uruguaynatural.tv را منبع قوی برای کسب اطلاعات برای سفربه اروگوئه معرفی می کند.
درادامه گفت وگوی اختصاصی آناهید نیوز با “خوآن کارلوس اوجدا” سفیر خونگرم، مهربان و مهمانواز اروگوئه در ایران از نظرتان می گذرد:

*در درجه نخست، توضیح بفرمایید گردشگری در اروگوئه به لحاظ ساختار تشکیلاتی از چه جایگاهی برخوردار است؟
گردشگری، جایگاه بسیار مهمی در اروگوئه دارد. اروگوئه ۳/۳ میلیون جمعیت دارد و سالیانه، بیش¬تر از ۳ میلیون گردشگر را به خود می¬پذیرد. این امر خود نشاندهنده ثبات اقتصادی و سیاسی، امنیت و نیروی کار شایسته در این کشور است. همچنین ، کیفیت زندگی، یکی از مهمترین ویژگی های برجسته ی این کشور است که اروگوئه را در میان بالاترین رتبه بندی درمقایسه با سایر کشورهای جهان قرار قرار می دهد.

 

 

جاذبه1

 

*چه میزان گردشگری از اقتصاد کشورتان را به خود اختصاص داده است؟

گردشگری، ۷ درصد از تولید ناخالص داخلی را داراست و ۶/۶ درصد کل مشاغل این کشور را تشکیل می دهد.
اروگوئه، همواره تلاش خود را بر روی ارائهِی خدمات پیشرفته به بازدیدکنندگان، متمرکز میکند. موقعیت استراتژیک کشور تعیین کننده نقش های بازرگانی اروگوئه است،به طوری که پایتخت اروگوئه ” مونت ویدئو” به عنوان مرکز اداری “بازار مشترک آمریکای جنوبی” انتخاب شده است.
*چه سازمان یا ارگانی در اروگوئه، سکان هدایت گردشگری را بر عهده دارد؟
وزارتخانه ی گردشگری که در سال ۱۹۸۶ تأسیس شده است، به این حوزه ی مهم رسیدگی میکند . گردشگری بین المللی و داخلی را رواج میدهد و به طور مداوم، جاذبه های گردشگری و همچنین وضعیت بازدید کنندگان را ارتقا می دهد.
گردشگران از مزایایی چون بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای خدمات گردشگری، رستوران-ها، وقایع و کرایه بهای اجاره¬ی ماشین و همچنین بازپرداخت مالیات برای محصولاتی که در فروشگاه ها، تحت سیستم بدون مالیات، خریداری می شوند، برخوردار هستند.
*چه مکان هایی در اروگوئه بیشتر مورد توجه گردشگران هستند و دوست دارند بازدید از آنها در برنامه سفر خود بگنجانند؟
این به سلیقه گردشگران بستگی دارد و دامنه ی وسیعی ازگزینه ها وجود دارند.
یک نوار طولانی ۶۵۰ کیلومتری خط ساحلی، انواع مختلفی از سواحل و تفرجگاه هایی را در نزدیکی ریور “د لا پلاتا” و اقیانوس اطلس فراهم می کند. شما می توانید مکان های تفریحی مدرنی با انواع تسهیلات و سرگرم ها، دهکده های ماهیگیری کوچک و ساحل های آزاد وحشی با تپه های شنی و علفزارهای فوق العاده را مشاهده کنید.
“پونتا دل استه”، معروفترین تفرجگاه تابستانی است که ، با فاصله ی یک ساعت رانندگی از مونته ویدئو (پایتخت اروگوئه)قرار دارد. این مکان تفریحی رستوران های مختلف ، پاساژهای خرید ، بوتیک هایی لوکس برندهای معروف،شبهای دل انگیز ، موسیقی زنده و همچنین تسهیلاتی برای انجام همه ی ورزش ها را داراست.
مزرعه های سر سبز، به بازدیدکنندگان ای فرصت را می دهد تا با دامنه ی وسیعی از فعالیت-های مرتبط با طبیعت گردی و گردشگری روستایی آشنا گردد و از نزدیک شاهد اموری مزرعه-داری و گاوچرانی کابوهای اروگوئه ای، اسب سواری، شیر دوشی، و ماهیگیری باشند.
در شمال غربی اروگوئه، ناحیه ی چشمه ی آب گرم، مملو از تسهیلاتی شامل چشمه¬های معدنی آب گرم با خواص درمانی، اسپا، مجموعه¬ پارک¬های آبی و هتل¬های لوکس است. هر ساله ۳۰۰ کشتی تفریحی با تعداد زیادی توریست در اسکله های شهرهای مونتویدئو و پونتا دل استه توقف می کنند و اکثر انان این نقشه را در سر دارند که دوباره به این مکان ها سفر کنند.

 

 

جاذبه3

 

*بازار هدف برای جذب گردشگر به اروگوئه، چه کشورهایی هستند؟

اروگوئه از تمامی سطح دنیا گردشگر می پذیرد. اکثریت آ ها از آرژانتین، برزیل و پاراگوئه و سپس از اروپا، کانادا و ایالات متحده هستند. تلاش هایی در جهت جذب گردشگران بیش تری از تمامی سطح دنیا انجام می گیرد. بسیاری از گردشگران در این کشور خیلی احساس راحتی می کنند و خوشحال هستند که هر ساله به این کشور باز می گردند و برخی از آن ها، تصمیم می گیرند که ملک شخصی خود را در این جا بخرند.
جناب سفیر لطفا آماری از میزان ورود و خروج گردشگران به اروگوئه ارائه دهید؟
این رقم که هر ساله در حال افزایش است، اروگوئه، در سال ۲۰۱۵ بیشتر از ۳ میلیون گردشگر را به خود پذیرفته است که اکثریت ها از کشورهای همسایه همچون آرژانتین (۵۷ درصد)، برزیل (۱۴ درصد)، اروگوئه هایی که در خارج زندگی می کنند (۱۳ درصد)، اروپایی ها (۵٫۵ درصد)، کانادا و ایالت متحده (۲ درصد) بوده اند.
اغلب گردشگرانی که از خارج بازار مشترک آمریکای جنوبی می آیند، با تور چند مقصدی که کشورهای دیگر این منطقه را نیز شامل می شوند، به اروگوئه میآیند.

سال گذشته، بیش از دو میلیون گردشگر اهل اروگوئه به این کشورها سفر کردند: ۷۱ درصد به آرژانتین، ۱۴ درصد به برزیل و باقی آن ها اکثراً به آمریکای مرکزی و شمالی و اروپا.

 

*از نظر جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی، کدام مکان ها بیشترین بازدید کننده را در اروگوئه دارا هستند؟
از نظر تاریخی، با این که این کشور در مقایسه با ایران، کشور نسبتاً جوانی محسوب می شود، اما شهر “کولونیا دل ساکرامنتو” در جنوب غربی کشور را دارد از طرف یونسکو به عنوان میراث فرهنگی جهانی اعلام شده است شهر یاد شده در زمان استعمار همانند دیگر استحکامات نظامی واقع در جنوب شرقی کشور،شاهد جنگهای میان اسپانیا و پرتغال بوده است.
موزه های معرف تاریخ و فرهنگ این کشور است و نقاشان، مجسمه سازان و نویسندگان مشهوری را به دنیا معرفی می کنند، است. جشن های کارناوال اروگوئه ای در تمام ماه فوریه برگزار می شود و تصویر شاخص و خاصی از فرهنگ را به نمایش می گذارد.
“کاندومب” و “تانگو”، دو سبک از موسیقی هستند که در اروگوئه بدعت گذاری شده اند و توسط یونسکو به عنوان میراث فرهنگی با ارزش معنوی اعلام و ثبت شده است.
اروگوئه به خاطر فوتبالش مشهور است، اما شما همچنین می توانید از تماشا یا انجام ورزش-های دیگری همچون بسکتبال، راگبی، تنیس، گلف، چوگان و ورزش های آبی نیز لذت ببرید.
اروگوئه، دارای انواع مختلفی از مناظر طبیعی است که تنها در فاصله ی چند کیلومتری شهرها و استانها قرار دارند و.همچنین در برخی نواحی حفاظت شده باتلاق ها، اکوسیستم های مخصوصی باگو نه های مختلف گیاهان و جانوران وجود دارند. وجود علفزارهای طبیعی وسیع و انواع مختلف جنگل ها و نهرها و رودها و دریاچه ها، یک منظره ی طبیعی را برای تماشای پرندگان فراهم آورده است. خط ساحلی گزینه دیگری جهت کشف کشف تنوع زیستی غنی این کشور است که شامل لاک پشت های دریایی، شیرهای دریایی و وال ها می شود.
علاوه بر این دارایی های طبیعی، من می خواهم بر دوست منشی و گشاده رویی مردم اروگوئه در مقابل خارجی ها، تأکید کنم. این نیز عاملی است که سبب می شود گردشگران احساس راحتی بیشتری کنند.
*فصل ایده آل برای بازدید از کشور شما، کدام فصل است؟
اروگوئه دارای آب و هوای معتدل است و دمای آن نه زیاد گرم است و نه سرد . تابستان، بهار و پاییز، بهترین فصل هایی است که می¬توان از اروگوئه بازدید کرد. اگر شما قصد دارید که از سواحل لذت ببرید، شما باید در زمان تابستان از اروگوئه دیدن کنید که بین ماه دسامبر و مارس است.
*از میان فستوال هایی که در کشور شما برگزار می گردد کدامیک برای گردشگران ایرانی جذابتر است؟
اروگوئه در تمامی طول سال، برگزار کننده انواع فستیوال و نمایشگاه است. همان طور که قبلا گفتم، در طول ماه فوریه، جشن کارناوال وجود دارد.
در طی هفته ی گردشگری که گاهی با نیمه ی دوم مارس و گاهی هم با نیمه ی اول آپریل مطابقت میابد ، هفته ی نمایش اسب سواری برگزار میگردد که در طی ان آن کابوهای اروگوئه ای ، توانایی خود را در اهلی کردن اسب های وحشی به نمایش می گذارند.
تابستان، معمولاً فصلی برای رقابت های ورزشی، ماراتون ها، فستیوال های سینمایی و کنسرت های موسیقی است. در حالی که در زمستان شما می توانید از بسیاری از رویدادهای فرهنگی و تئاتر لذت ببرید.

 

 

اروگوئه2

 

*غذای سنتی دراروگوئه چیست؟

اروگوئه، کشوری با مهاجرانی از سرتاسر دنیا است، بیشتر از کشورهای اروپایی ای مثل اسپانیا و ایتالیا. بنابراین این کشور دارای خوراکهای متنوع با موادی با کیفیت بالا است.
“آسادو”، غذای سنتی ملی اروگوئه است. این غذا، از بهترین گوشت گاو تهیه شده که بر روی کنده های درخت، کباب میشود؛ اگرچه ممکن است این غذا، یک غذای خیلی ساده به نظر برسد، استانداردهای بالای گوشت گاو که از دام هایی تهیه می شوند که از مراتع طبیعی تغذیه می” کنند و همچنین روش مخصوصص پخت آن باعث می شود که طعم آن فراموش نشدنی گردد..
نوشیدنی سنتی “ماته” ، یک دم نوش سبز است که در هر زمان از روز و در هر مکانی نوشیده می شود. هم آسادو و هم ماته ، قسمتی ازآداب و آیین این کشور هستند که مهم ترین جنبه آن مشارکت با دوستان است.
*به نظر شماچه برنامه هایی می تواند برای گردشگران ایرانی تنظیم شود؟
بر طبق علایق ، به جرأت می توان بگویم که گردشگران ایرانی، خیلی علاقه مند به تفرجگاه های ساحلی و روستایی هستند که متفاوت از مکانهایی هستند که آنها عادت دارند.
*شمابه گردشگران اروگوئه ای و ایرانی برای سفر به دو کشور چند روز را توصیه می کنیدبرای بازدید از مناطق مختلف ؟ آیا می توان بسته های سفر متناوب برای گردشگران در نظرگرفت؟
من معتقدم اگر یک گردشگر ایرانی تصمیم بگیرد که به اروگوئه سفر کند، که در واقع یک سفر با مسافت طولانی محسوب می شود، او حداقل باید یک هفته بماند و از بازدید از دیگر کشورهای آمریکای لاتین هم بهره ببرد.
یک اروگوئه ای نیز با توجه به زمان طولانی سفر و مکان های ارزشمند جهت شناخت در ایران حداقل یک هفته تا ۱۰ روز، زمان لازم دارد.

 

 

جاذبه2

 

*با توجه به اینکه شما مدتی در ایران زندگی کرده اید وبا هنر ایران و جاذبه های آن آشنایی پیدا کرده اید،فکر می کنید چه صنایع دستی ایران، گردشگران اروگوئه ای را بیشتر به خود جذب می کند؟
بر طبق تجربه ی من، شهروندان اروگوئه ای ، خیلی تحت تأثیر صنایع دستی منحصر به فرد و ممتازی هستند که در ایران موجود است، مخصوصاً مینا کاری، خاتم کاری ،مینیاتور و البته انواع فرشهای معروف ایرانی .

 

 

جاذبه4

 

*برای معرفی کشورتان آیا علاقه دارید که شب یا هفته به خصوصی به نام آن کشور نامگذاری شود؟
سفارت، آماده ی انجام چنین کاری است. اصولا گردشگران قبل از شروع یک سفر، می خواهند اطلاعات بیش تری در مورد فرهنگ ، غذا و غیره داشته باشند.
گفت و گو و عکس:شادی کابیانی- آناهید نیوز


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."