• تاریخ خبر : چهارشنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۶
  • ساعت ۰۹:۴۸

بوسنی کشوری با غذاهای طبیعی و ارگانیک


گفت و گو با سفیر بوسنی و هرزگوین در ایران

بوسنی کشوری با غذاهای طبیعی و ارگانیک

 

نام‌ بوسنی‌ از نام‌ رود «بوسنا» که‌ از میان‌ این‌ کشور می‌گذرد و ۲۷۱ کیلومتر طول‌ دارد، گرفته‌ شده‌ است‌، اما؛ هرزگوین‌ که‌ بخش‌ جنوبی‌ این‌ کشور را تشکیل‌ می‌دهد ریشه‌ در نام‌ یکی‌ از پادشاهان‌ سابق‌ این‌ جمهوری‌ دارد.

بوسنی‌ و هرزگوین‌ کشوری‌ است‌ عمدتا کوهستانی‌ که‌ منابع‌ طبیعی‌ سرشاری‌ چون‌ دریاچه‌ها، رودخانه‌ها، چشمه‌های‌ پرآب‌ و آب‌های‌ معدنی‌ متعدد دارد. آنچه در  پی می آید گفت و گویی است از شادی کابیانی با کمال موفتیج”، سفیر بوسنی و هرزگوین در تهران. او سفیر آرام و متین و شوخ طبع بود.از غذاهای ایرانی کباب و جوجه را به خوبی می شناخت و دوست داشت. او نزدیک به ۲ سال است که در ایران زندگی می کند.

 

 

6

 

چه فعالیت‌هایی در بوسنی برای گردشگران ایرانی وجود دارد؟ وقتی آنجا هستند، چه کاری می‌توانند بکنند؟ با توجه به سرگرمی و با توجه به فعالیت‌ها، ورزش و غیره چه کاری را می‌توانند انجام دهند؟

-در این مورد، بوسنیایی‌ها مشابه دیگر کشورهای اروپایی هستند به خصوص کشور یوگوسلاوی سابق. بوسنی کشور بزرگی نیست و اندازه‌ی آن به اندازه‌ی کشورهایی مانند سوییس، دانمارک و بلژیک است. بوسنی سرزمین زیبایی در بخشی از جنوب شرقی اروپا است. امروزه گردشگران بسیاری از سراسر جهان و از اروپا به اینجا می‌آیند، مردم ترک، عرب .در آینده من امیدوارم ایرانیان زیادی برای دیدن بوسنی بیایند.

-امروزه شما می‌توانید پیش از رفتن به جایی، همه چیز را در مورد آن در اینترنت ببینید، اگر جایی خوب نباشد، رفتن به آن امکان‌پذیر نیست. به هر حال، دختر من، زمانی که می‌خواهیم به جایی سفر کنیم، در مورد هتل‌ها و احساس گردشگران دیگر مطالعه می‌کند. بنایراین خیلی خوب است که ما به عنوان سازمان‌دهندگان این فعالیت، همچین کنترلی بر روی این سفرها داریم.در بوسنی از ۱۰ الی ۱۵ سال پیش، ما سرمایه‌گذاری مهمی بر روی ساختار گردشگر داریم. زیرا در طول جنگ، بسیاری از آنها نابود شدند و امروزه ما هتل‌های بسیار زیادی داریم و ما تمامی مناطق به خصوص آنهایی که به اسکی و دیگر ورزش های زمستانی تعلق دارند را تعمیر کردیم. بنابراین ما رقابت‌های بین‌المللی بسیاری در بوسنی به خصوص از اروپا داریم.

ما مکان‌های زیادی برای بازدید داریم شامل اکوتوریست و توریست تحصیلی. برای تاجران مکان‌های جالبی از گردهمایی بوسنیایی‌ها و تاجران جامعه بین‌المللی وجود دارد، به خصوص در صنعت چوب، صنعت فلز و دیگر بخش‌های صنعت و ما علاقه‌ی زیادی به واردات داریم. بنابراین ما امکانات زیادی برای متقاعد کردن ایرانیان برای بازدید از بوسنی و بالعکس بازدید بوسنیایی‌ها از ایران داریم. در سفارت ما، درخواست‌های زیادی در مورد رفتن به ایران، کجا رفتن و چگونگی سازماندهی آن داریم. در این میان، سازمان‌ها و تورها به ارتباط به همکاران خود در ایران بیشتر علاقمند هستند.

 

 

2 (2)

 

در صحبت‌هایتان اشاره کردید که بوسنی کشوری شناخته شده ای در اکوتوریست است اما ؛با توجه به اطلاعات اکوتوریست، چه جذابیت‌های دیگری در بوسنی برای ایرانیان وجود دارد؟

-یک تضاد وجود دارد. زیرا پیش از جنگ، بوسنی به عنوان مرکز جمهوری یوگوسلاوی، قلب هر صنعتی در یوگوسلاوی بود. اما اکنون موقعیت به طور اساسی تغییر کرده است. ما شاهد انتشار اکوتوریست و اکوتورلیدی هستیم که به طور گسترده در بوسنی ارائه می‌شود. با در نظر گرفتن اینها، بوسنی دارای رودخانه‌ها، کوه‌ها و فعالیت‌های ورزشی زیادی مانند اسکی، دوچرخه‌سواری و غیره است و همزمان ما توجه زیادی به تولید غذای طبیعی، ارگانیک و سالم داریم و همچنین تولید در بوسنی هرزگوین بسیار دارای اهمیت است. همانطور که می‌دانید بوسنی و هرزگوین یک کشور مسلمان است و جمعیت مسلمان در این کشور غالب است. بنابراین وقتی همه‌ی اینها را به یکدیگر ربط می‌دهید، زیبایی این کشور، افزوده می شود ، انجام فعالیت‌های مختلف مانند فعالیت‌های ورزشی و دیگر فعالیت‌ها، زیبایی مکان، اقامت خوب و غذای خوب و البته میزان سرگرمی که شما برای ملاقات از یک کشور نیاز دارید، در این کشور وجود دارد. قیمت‌ها نیز در مقایسه با کشورهای بزرگ اروپایی مناسبند، قیمت غذاها، اقامت. تنها چیزی که ما باید بر روی آن کار کنیم حمل نقل است. مسئله این است که چگونه می‌توان به بوسنی آمد؟ یک ایده، آمدن به عنوان بخشی از تور اروپایی و گذراندن دو روز در بوسنی است که در آینده بیشتر خواهد شد.

 

 

 

5

 

  فصل مناسب برای سفر به کشور شما چه فصلی است؟

–        فصل مناسب برای اسکی کردن زمستان است. فصل مناسب اکنون برای هوای مناسب، بهار است. در تابستان هم خوب است زیرا ،ما مناطق کوهستانی نیز داریم. بیش از ۷۰ درصد مردم بوسنی در کوهستان‌ها هستند. کیفیت آب هم بسیار مهم است و امروزه ما بر روی کیفیت آب تمرکز کرده‌ایم. حالا به محافظت محیط زیست توجه می‌کنیم. همانطور که می‌دانید، کشورهای بزرگ در تلاش برای رفع مشکل زباله هستند و این موضوع یک فعالیت مهم در کشور من است وقتی که توریست‌ها از ایرانیان به اینجا میان و چیز جالبی در بوسنی پیدا می‌کنند. به خصوص از آنجا که بوسنی در منطقه‌ی بالکان قرار دارد بنابراین دارای مردمان مسلمان، کاتولیک، یهودی و دیگر مذاهب است. بنابراین چیزهای جالب بسیاری وجود دارد. اما قبل از رفتن به آنجا باید به اینترنت مراجعه کنید و عکس‌های آن را ببینید تا تصویری از محلی که می‌خواهید به آنجا بروید و البته برای تبادل احساس خود با مردمان دیگر و با افراد جدیدی که به این کشور می‌آیند، داشته باشید.

 

 

1

 

اشاره کردید که بوسنی کشوری زیبا و امن است. واحد پول آن چیست؟

-مارک بوسنی. یک مارک بوسنی برابر یا نیم یورو است. دو مارک یک یورو است و نرخ ثابت آن یورو است. شما می‌توانید بدون مشکل، مارک را به یورو و بالعکس تبدیل کنید زیرا نرخ آن ثابت است.

  • کدام یک از صنایع دستی ایران برای بوسنیایی‌های توریستی که به ایران می‌آیند مناسب است؟

-فرش برای گردشگران ما بسیار گران است. دختر من به دنبال صنایع دستی بود . چاقو وحکاکی های روی آنها برای او جالب بود. بنابراین چنین صنایع دستی برای گردشگران ما  می‌تواند جالب باشد. البته؛ فرش‌های ایرانیان بسیار خوب است اما قیمت آن با هزاران یورو، بیشتر از توان توریست‌های ما است.

  • به نظر شماکدام غذای ایرانیان بیشتر مورد توجه مردم بوسنی است؟

داشتن کوبیده و جوجه بسیار خوب است، ما همین غذاها را در بوسنی نیز داریم. اما سبزیجات دیگر نیز پیشنهاد خوبی هستند. ما در بوسنی نیز کوبیده داریم و همه سعی در خوردن  آن دارند، اما خوردن آن در هر روز خوب نیست.

  • می دانید که جوجه و کباب تنها غذای ایرانیان نیست.
  • -نه، خیلی خوب است، منظورم این است که من یک کارشناس توریست نیستم اما به عنوان یک مسافر تجربه‌ای را داشتم. با این حال، سال گذشته کنفرانسی بود و من برای شرکت در آن دعوت شده بودم و در آن در مورد مسائلی صحبت شده بود که می‌توان در اینجا مطرح کرد. آنها در مورد سرعت  اینترنت و رسانه‌ی اجتماعی صحبت کردند. اتصال اینترنت باید سریعتر شود و محدودیت کمتر شود. شما باید از کارشناسان توریست سؤال کنید. می‌توانید اشتراکات مردم را در وب سایت مشاهده کنید و همانطور که گفتم دخترم بسیار به مطالعه در مورد جایی که می‌خواهیم برویم اهمیت می‌دهد.
  • دختر شما برنامه‌ریز شماست.

-دخترم برنامه‌ریز من است. او و همسرم بخشی از گروه هستند.

 

 

4

 

 

  • از کدام شهرهای کشور ما بازدید کردید.

-من از بم، کیش، تبریز، همدان بازدید کردم.

  • از کدام جاذبه های تاریخی و سایت میراث فرهنگی بازدید کرده اید؟

-از آثار باستانی بم و بسیاری مناطق دیگر. مکان‌های زیادی را بازدید کردم. من از یک سال و نیم قبل اینجا هستم و جاهای زیادی را دیدم، از شمال تا جنوب، از تبریز تا کرمانشاه و شیراز و بسیار تأثیرگذار بود. این یک فرایند برای باز کردن درهای توریست به ایران است. به عنوان مثال، ما چند ماه قبل به شیراز رفتیم، کما بیش خوب بود، اما همسر و دختر من ماه قبل دوباره رفتند و بسیار خوب بود. همانطور که می‌دانید موقعیت به سرعت در حال تغییر است.

گفت و گو از شادی کابیانی- آناهید نیوز


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."