• تاریخ خبر : شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵
  • ساعت ۱۲:۱۹

تهران، برای روس ها بسیار عزیز است


گفت وگوی اختصاصی آناهید نیوزبا رئیس آژانس گردشگری فدرال روسیه:
تهران، برای روس ها بسیار عزیز است

 

پس از تیره شدن مناسبات مسکو و آنکارا سفر گردشگران روس به ترکیه کاهش یافته است. ایران برای جذب این گردشگران حاضر شده دریافت روادید را یک طرفه لغو کند. البته ؛لغو روادید بین دو کشور ایران و روسیه مسئله تازه ای نیست و بارها تکرار شده است و هر باربه دلیلی خاص مسکوت مانده است.
طبق آماری که وزارت آمار روسیه اعلام کرده است در ۹ ماهه نخست سال ۲۰۱۵ تعداد گردشگران ایرانی به روسیه ۶۴ در صد بیشتر از سال قبل بوده است. طبق این آمار ۴۲ هزار و ۵۰۰ گردشگر ایرانی با روادید گردشگری به روسیه سفر کرده‌اند؛ این آمار نشان از بازاری جدید برای روسیه دارد .روس ها با این تقاضا تصمیم گرفته اند که میزان پرواز های مستقیم بین شهرهای مختلف ایران و شهر های مختلف روسیه را افزایش دهند. گفت و گوی آناهید نیوز با “اولگ سافونوف” رئیس آژانس گردشگری فدرال روسیه از نظرتان می گذرد:

 

 

روسیه

 

یکی از رکن های اساسی در صنعت گردشگری حمل و نقل و برقراری خطوط پروازی است، آیا فکر می کنید خطوط پروازی دایر بین ایران و روسیه جوابگوی گردشگران است و آیا خطوط ریلی بین ایران و روسیه می تواند به مناسبات توسعه گردشگری دو کشو کمک کند؟

بله صحبت شما صحیح است ؛زیر ساخت های حمل و نقل در توسعه گردشگری میان دو کشور بسیار پر اهمیت است.ما برای توسعه گردشگری میان ایران و روسیه تفاهم نامه مشترکی را برای سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ با طرف ایرانی به امضا رساندیم. که این تفاهم نامه شامل همکاری در زمینه پروژه های حمل و نقل و زیر ساخت هاست.
• این تفاهم نامه دقیقا بین چه سازمان هایی به امضا رسیده است؟

این تفاهم نامه در واقع بین سرویس فدرال آژانس گردشگری روسیه با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران است . در یکی از بندهای این تفاهم نامه به همکاری محافل تجاری و حمل و نقل دو کشوراشاره شده است.در روسیه محافل تجاری به دنبال این امر هستند، زیر ساخت ها را حمل و نقل را توسعه می دهند.در حقیقت بخش خصوصی روسیه راهگشای زیر ساخت های توسعه گردشگری بین کشور های مختلف هستند.روسیه علاقه مند همکاری بین تجار هر دو کشو است.
برقراری خطوط ریلی بین ایران و روسیه ایده بسیار جالبی است و می تواند در سال های آینده مورد بهره برداری قرار گیرند. ولی باید در حال حاضر توسعه همکاری میان دو کشور را درخطوط هوایی متمرکز کنیم . با برنامه ریزی های انجام شده قرار است تعدا پرواز ها از ۵ پرواز در هفته به ۹ پرواز افزایش یابد.در برنامه ریزی های انجام شده این پروازها قرار است در بین مناطق مختلف فدرال روسیه به استان های مختلف ایران باشد.

جزیره کیش برای گردشگری آفتاب و دریا در روسیه بسیار معروف است؛ در نظر داریم که پروازهای مختلف بین استان های ایران و فدرال های روسیه برگزار کنیم.برقراری و انجام این پروژه برای ما بسیار اهمیت دارد و ما ازآن حمایت می کنیم.
می خواستیم شرایط خوب و مناسبی را برای گردشگران ایرانی در نظر بگیریم، همانطور که ایرانی ها برای گردشگران روسیه ای شرایط مناسبی را فراهم می کنند به عنوان نمونه آنچه برای من در طول اقامتم در ایران جذاب آمد؛ بعد از تمام جاذبه های ایران،پخش بعضی از کانال های دولتی روسیه از تلویزیون های هتل بود. ازاین فرصت ما بسیار حمایت می کنیم و می خواهیم که در روسیه هم وضعیت به این منوال باشد.

 

• شما بار نخست است که به ایران می آیید؟
• بله
• فکر می کنید که گردشگران روسیه ای از چه مناطق گردشگری ایران دوست دارند که بازدید کنند؟
• به نظر من گردشگران روسیه در رتبه اول از تهران بازدید کنند.تهران در روسیه بسیار معروف است و فیلم های زیادی از تهران در روسیه ساخته شده است.تهران پیش روس ها بسیار عزیز است و آن را دوست دارند و همه روس ها تهران را می دانند کجاست. تهران شهر بزرگی است و کاملا متوجه هستیم که ایران تنها تهران نیست ؛ایران با میراث بزرگ و پتاسنیل زیاد در حوزه گردشگری است.شرکت های ایرانی باید برای معرفی ایران بیشتر کوشا باشند.به نظر می رسد که برای گردشگران روسیه باید بازدید از جاذبه های تاریخی و طبیعی مهم باشد همچنین برگزاری تور مختلف و بازدید از تهران و دریا و آفتاب می تواند جالب باشد.
حدود ۱۷ میلیون گردشگر سالانه از روسیه به سایر کشورها سفر می‌کنند. انگیزه آن‌ها در سفر متنوع است. ایران جاذبه‌های فرهنگی و طبیعی بسیاری دارد ولی ما به روس‌ها گفته‌ایم که سفر به ایران و استفاده از ساحل و خوراکی‌ها با استانداردهای خاص خود همراه است. گردشگران معمولا دنبال ظرفیت‌های جدید و آنچه تجربه نکرده‌اند، هستند. ما هم نوشیدنی‌های سنتی و ملی داریم که می‌تواند برای گردشگران روس جذاب باشد ولی با همه این‌ها تمرکز اصلی ما در تعامل با بخش گردشگری روسیه روی تنوع اقلیم و فرهنگ ایران است.

 

 

روسیه2

 

• آماری ازگردشگران روسیه می توانید ارائه کنید?
بله هست؛ ولی فعالا تعداد آنها کم است.
• از لحاظ تعداد می تواند رقمی را اعلام بفرمایید؟
فکر می کنم حدود ۳۰ هزار نفر سالانه از ایران بازدید می کنند.

مقام های روس بر این باورند که ایران کشوری کاملا امن است وهیچ شکی ندارم که دولت این کشور امکانات کافی برای تامین امنیت گردشگران روس را در اختیار دارد.

خوشحالم که همکاری ها میان دو کشور در عرصه گردشگری به خوبی توسعه می یابد. ذخایر و ظرفیت های بسیار بزرگی در عرصه گردشگری داریم،

روسیه کشور کثیرالملل و کثر المذهب است، بخش قابل توجهی از جمعیت روسیه را مسلمانان تشکیل می دهند. می دانیم که مسلمانان شرایط خاصی دارند. برای گردشگران ایرانی امکان استفاده از غذای حلال در روسیه وجود دارد و مساجد فراوانی در این کشور وجود دارد که قابل دسترس هستند.
برای معرفی شایسته ایران تلاش زیادی می کنیم و علاقمندیم جمهوری اسلامی نیز به نوبه خود برای معرفی روسیه به عنوان گردشگرپذیر به شهروندان خود تلاش کند. در این عرصه پتانسیل های بسیار بزرگی برای همکاری دو کشور وجود دارد. ایران کشور با سنت دیرینه است و فرهنگ ویژه غنی خود را دارد که بسیار جذاب است.

در روسیه نمایشگاه های گردشگری در فدرال های مختلف سامارا، قازان، سن پترزبورگ و یکاترینبورگ برگزار می شود، شرکت های ایرانی می تواندبرای معرفی بسته های سفر خود در این نمایشگاه ها شرکت کنند.

گفت و گو از شادی کابیانی- آناهید نیوز


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."