• تاریخ خبر : دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۲:۰۵

شنیدن نام غذاهای ایرانی هم خوشمزه است


گفت و گوی اختصاصی آناهید نیوز با وزیر گردشگری آفریقای جنوبی؛

 

شنیدن نام غذاهای ایرانی هم خوشمزه است

آفریقای جنوبی را همکان با طبیعتش می شناسند، این کشور، کشوری است که نیمی از آن کویر و نیمه دیگر پوشیده از جنگل و علفزار های استوایی است. این کشور تنها کشوردر جهان است که دارای سه پایتخت  متفاوت است. آفریقای جنوبی تاریخ متفاوتی را نسبت به دیگر کشورهای آفریقایی تجربه کرده است. مهاجرت اروپایی‌ها به آن و موقعیت استراتژیک دریایی آن سبب شد تاریخ پرفراز و نشیبی را داشته باشد.

مدتی پیش وزیر گردشگری آفریقای جنوبی،دریک هانکیوم( Derek Hanekom) ، میهمان کشورمان بود، در ذیل گفت و گوی آناهید نیوز درباره گردشگری و اینده گردشگری ایران و آفریقا، چالش های پیش رو برای گسترش مناسبات گردشگری و فرهنگی از نظرتان می گذرد:

 

 * به عنوان نخستین سوال درباره سفرتان به ایران بگویید؟ ایاین سفر بیشتر درحوزه توسعه گردشگری میان دو کشور صورت گرفت؟

ما به دعوت معاون رئیس جمهور ایران که مسئول وزارت فرهنگ و صنایع دستی است؛ و برای بازگشایی نمایشگاه تجاری گردشگری آمده ایم . ملاقات خوبی با وزیر، معاون رئیس جمهور و همچنین ملاقاتی با نمایندگان و برگزار کنند گان تور و آژانس های مسافرتی داشتیم .دلیل اصلی برای آمدن به ایران دعوت پیشین از رئیس جمهور ما بود. ما اعتقاد داریم پتانسیلی برای تسریع بخشی گردشگری بین دو کشور وجود دارد و برای این تسریع بخشی باید  ملاقات های زیادی صورت بگیرد.

 

 

vazir

ما بدین نتیجه رسیدیم که روابط ما به صورت مهمی و تا حد بالایی ارتقا پیدا کند که ایران هم به حوزه گردشگری در آفریقای جنوبی واردشود. از آنجایی که شرایط من به نحوی نیست که بتوانم در همه جا حضور داشته باشم، باید بعضی از مناطق رو بصورت پیش فرض انتخاب کنم و کارم را بر روی آن قسمت انجام بدم، باید مناطق و کشورهایی را انتخاب کنم که از آن محل بعنوان بهترین نقطه برای همکاری مورد بهره گیری قرار گیرد.

تمام مواردی هم که اتفاق افتاده و در موردش صحبت کردیم خیلی عالی و فوق العاده بود و تجربیات خیلی خوبی بدست آوردیم؛ از غذاها، مکان ها، افراد و همه جا لذت بردیم. قابل ذکر است که به عنوان یک تجربه و یک نمونه ساده است و مورد کافی نیست و تنها بعنوان یک نمونه اولیه قابل توجه است.

باید اضافه کنم که ایران حرفای زیادی برای گفتن دارد و پیشنهادات زیادی را می تواند ارائه دهد و با توجه به این موارد کارهای زیادی را می توانیم در ایران انجام بدهیم. بعنوان یک مرد جوان که به اینجا آمده ام، خیلی چیزها رو در مورد ایران فهمیدم، و در واقع یک استثنایی در ایران وجود دارد، که آن را باید کشف کرد. ما خیلی نظرات مثبتی از سفرمان به ایران بدست آوردیم.

*چه برداشتی از ایران داشتید؟ با تصور منفی که به ایران نیامدید؟

ما از ایران تصور منفی نداشتیم و تا الان هم چیز زیادی در مورد ایران نمی دانستیم، اما ؛انتظار این رو داشتیم که محیط های خیلی خوب و مردمان دوست داشتنی را ببینیم و با خوش آمدگویی گرم مردم با ما برخورد می کردند و بسیاری از موارد دیگر هم است که قابل ذکر هستند که ما برگردیم به کشور مان به مردم انتقال می دهیم.

 

*آقای هانکیوم تهران یک شهر زیباست است و ایران نیز همینطور.

البته که این چنین است اما زمستان آن خیلی زیبا است چون درختان هنوز سبز هستند، تابستانش برگ ها رو زمین ریخته اند. این نشانه هایی که می گویم خیلی زیاد هستند و باید اضافه کنم که در میان مردم شور و نشاط، خرید،  شاد بودن مغازه ها و بازار قابل مشاهده است. همه این موارد باعث می شوند که من دوباره به ایران برگردم و خیلی ها هم گفته اند که مکان های زیبای دیگری خارج از تهران دارید و منم منتظر این هستم که موقعیتی پیش بیاد تا دوباره به ایران برگردم و ببینم که چه جاذبه های دیگری در ایران وجود دارد.

اگر بعنوان یک غذا بخواهیم به ایران نگاه کنیم ما  با حضور مان در تهران پیش غذا را خورده ایم و هنوز خیلی چیزهای دیگری باقی مانده است. بهتر است که به بحث اصلیمون برگردیم.

 

*ببخشید شما داشتید در مورد روابط و ارتقای روابط صحبت می کردید، و در مورد این جاذبه و ارتقا بین ایران و افریقا صحبت می کردید، حالا نظرتان  را در مورد نحوه ارتقا این روابط  بفرمایید ؟ چه پیشنهاد هایی در این زمینه دارید؟

بعد از بازگشایی نمایشگاه تجارت گردشگری، ما دیداری با رئیس سازمان میراث فرهنگی و نمایندگان دکتر احمدی پور داشتیم. دیدار خیلی خیلی خوبی با ایشان بود. امروز فهمیدم که یک پیشنویس براساس صحبت های طرفین آماده شده است، که تا کنون کامل نگردیده است. اولین وظیفه ما تکمیل کردن این پیش نویس قبل از بازدید رئیس جمهور ایران از آفریقای جنوبی در ماه مارس است. و ما امیدواریم و پافشاری می کنیم که این پیش نویس تکمیل شود و در هنگام سفر رئیس جمهور در آفریقای جنوبی امضا شود. بنابراین در ماه مارس باید نکات و مواردی که در نظر گرفته شده،ارسال شود و بازه بین اکنون تا ماه مارس ما بر روی نواحی که می توانیم همکاری داشته باشیم تفکر می کنیم و از آنجایی که دولت ها بخشی از آن هستند، بسیار مهم است، این سند مشارکت فراهم کننده پتانسیلی بالقوه برای یک چارچوب کاری به منظور همکاری کردن در کنار یکدیگر است و همچنین یک تعهد برای همکاری داشتن با یکدیگر است. بخش دوم این سند، که احتمالا بخش مهمتر آن است، همکاری بین صنایع ما و صنایع در ایران و به صورت خاص صنعت گردشگری و کار کردن بصورت بسیار نزدیک با صنایع شما در ایران است. برنامه ریزی های صورت گرفته تا افراد بیشتری از آفریقای جنوبی به ایران بیایند و همچنین ایرانیانی بیشتری تجربه بودن در آفریقای جنوبی را بدست آورند و برای بهبود این همکاری ها نمایندگان تور شما باید برای تجارت به افریقا بیایند که این امکان را می خواهیم ،فراهم کنیم، اما؛ بصورت مشابه نمایندگان تورهای ما نیز باید به ایران بیایند و دقیقا کار مشابه را انجام دهند. آن ها نیازمند مردمی در ایران هستند تا در مورد آفریقا جنوبی با آن ها صحبت کنند و شرایطی و علایقی را برای سفر کردن به آفریقا توسط صحبت کردن با مردم ایجاد نمایند. اما ؛در همین حین آنها باید سفر به ایران را تبلیغ نمایند و از آنجایی که این می تواند یک همکاری دو طرفه بین آژانس های مسافرتی و خطوط حمل و نقل هوایی بوجود آید، پرواز دو طرفه امکان پذیر است و بنابراین ما تلاش می کنیم تا این امر را تسریع ببخشیم.

 

 

mosahebe2

 

*آیا تلاشی برای تسریع بخشی فرایند روادید برای ایرانیانی که تمایل به دیدن آفریقای جنوبی دارند صورت گرفته است؟ زیرا همان طور که می دانید ایرانیان به طبیعت بسیار علاقه دارند و بنابراین این سفر خیلی جذاب می تواند برای آن ها باشد؟

من فکر می کنم که تمامی افرادی که در صحبت هایم به آن ها اشاره کردم به این امر توجه می کنند و شرکت های گردشگری به مسافرین کمک می کنند تا ویزای گردشگری را راحت تر دریافت کنند، این امر  در گذشته ساده تر بود و در حال حاضر کمی سخت تر گردیده است، و این من نیستم که سیاست های ویزا را مشخص می کنم ،ولی من با برخی از همکارانم در این زمینه در آفریقای جنوبی صحبت کرده ام و پیشنهاداتی نیز داده شده تا این فرایند ساده تر گردد، بنابراین این چیزی نیست که به راحتی قابل اجرا باشد.

برخی موارد هستند که براحتی قابل اجرا هستند و برای اطمینان، اگرچه فشار بسیاری در راستای برخورد با درخواست های ویزا وجود دارد که بالخصوص در مورد مدت زمان است، ما این موارد را تحت کنترل در آورده ایم، زیرا که ما امید داریم که حتی بازدیدکنندگان بیشتری وجود داشته باشد و بنابراین حتی تعداد درخواست های بیشتری خواهیم داشت.

برخی از پیشنهاداتی که در اینجا مطرح شد، من فکر می کنم که خوب هستند، که در برگیرنده پیشنهاد نمایندگان آژانس های مسافرتی و دیگر افراد فعال در این زمینه بود که ما درخواست شخصی برای ویزا را توسط هر فرد ضروری نکنیم، زیرا که این سبب ایجاد سختی هایی می شود.

مدت زمان ویزای توریستی بین ۲ هفته تا ۳ ماه است ویزای گردشگری بدین صورت است. ویزاهای دیگری نیز وجود دارد مثل ویزای تحصیلی و … ، اما در حال حاضر ما تمرکزمان بر روی ویزای توریستی است و زمان لازم برای اخذ ویزا مناسب است و سفارت سعی می کند تا به بهترین نحو عمل کند تا تاخیر زمانی را کوتاه کند . مشکل افرادی هستند که خودشان برای ویزا اقدام می کنند. و ما بمواردی که در اینجا مطرح شد گوش داده ایم و تلاش خواهیم کرد تا این موارد را به افرادی در آفریقا که مسئول ویزا هستند، انتقال دهیم تا فرایند گرفتن ویزا را برای افرادی که می خواهند به اینجا بیایند راحت تر نماییم.

ما در این زمینه کمک ها کرده ایم و اخیرا فرایند را ساده و موثر نموده ایم ، ما یک قرار داد با یک شرکت برای web dfs بسته ایم که کمک کننده برای پردازش درخواست های ویزا است اما من مطمئن نیستم که آن ها بباید کماکان در تقابل با بررسی درخواست ها باشند. بنابراین این چالش برانگیزترین کاری است که باید انجام شود .اما؛ اشخاص محترم پیشنهاد دادند که با افرادی که بصورت تصادفی انتخاب می شوند، مصاحبه صورت گیرد و آن ها تفکرشان این است که نیازی نیست این انتخابات و فرایند حالت بدبینانه داشته باشد، که در واقع فرد باید این تفکر را داشته باشد که کار درست را دارد، انجام می دهد. بجای اینکه از هر فردی که می خواهد به آفریقا سفر کند درخواست نماییم تا بشخصه به سفارت بیاید، این امر قابل اجرا است. این چالشی است که من در موردش هیچ قولی نمیتونم بدم، زیرا که به مسئولیت های من ارتباطی ندارد.

 

*لطفا بفرمایید که آینده ارتباط میان آفریقای جنوبی و ایران به چه صورت خواهد بود؟

تمامی نشانه ها خوب هستند. و در ابتدا ارتباطات سیاسی به صورت قوی هستند و از مدت ها پیش آغاز شده اند و از زمان آغاز دموکراسی در آفریقای جنوبی در سال ۱۹۹۴ این ارتباط آغاز گردیده است و یکی از نخستین کشورهایی که ارتباطات با آن بعد از ۱۹۹۴ برقرار کردیم ایران بود ، در طی این سال ها ارتباطات خوب سیاسی و دیپلماتیک را حفظ کردیم. این روابط اقتصادی مختلف راه های مختلفی را توسعه داده اند و این مسائل باعث استحکام بیشتر روابط اقتصادی شده اند، و در زمینه گردشگری فراهم کننده فرصتی است که منجر به یادداشت تفاهمنامه ای شد که اکنون با ایران داریم، که این یادداشت تفاهمی بین صنعت و تجارت برقرار شده، صحیح است اما ما بقیه موارد را مرتبط با مواردی که تسریع بخش تجارت هستند،نمی دانیم.

اما؛ در مسئله توریسم یک فرصت فوق العاده است. اگر ما نگاهی به ۲۰۱۶ بیاندازیم، یک رکوردی از بازدیدکنندگان ایرانی از آفریقای جنوبی وجود دارد، و بصورت فوق العاده ای این مقدار نزدیک به ۵ هزار  تن است؛ اگر به تمایلات یک نگاهی بیاندازد یک وضعیت نرمالی در ماه مارس وجود دارد، اما ؛ با مقایسه نقطه اوج ماه مارس ۲۰۱۶ با ۲۰۱۵، پی بردیم که در سال ۲۰۱۶ نقطه پیک بسیار بالاتر بوده است و در واقع تمامی مراکز شناسایی این امر را اشاره کرده اند، و ما این آمار را تا ماه نوامبر داریم و اما ما می توانیم پیش بینی نماییم که ماه دسامبر به چه نحوی خواهد بود، و در مقایسه این ماه در سال ۲۰۱۶ نسبت به ۲۰۱۵ نمایش دهنده، ۵۵ درصد افزایش است و این نشان دهنده ی افزایش مقداری عظیم است.

اگر ما بتوانیم آنرا حفظ کنیم، حتی می توانیم این عملکرد را بهبود ببخشیم، زیرا همانطور که می دانید بزرگترین آن ها مارس است، اما ؛اگر شما نگاهی به اکتبر و نوامبر بیاندازید که آخرین ماه هایی هستند که آمار آن ها در دسترس است، در ماه نوامبر آمار بیشتر از دو برابر مقدار مشابه در نوامبر سال پیش گردیده است.

 

 

mosahebe1

 

 

*آیا این امکان وجود دارد، آماری در مورد گردشگران در کشورتان بالخصوص افرادی که از ایران به کشورتان سفر می کنند در اختیارما قرار دهید؟

 ۱۰ مقصد اول عبارتند از: ۱- انگلیس، ۲- آمریکا، ۳- آلمان، ۴- فرانسه، ۵- هلند، ۶- سوئیس، ۷- هند، ۸- چین، ۹- ایتالیا، ۱۰- کانادا. این ها ۱۰ مقصد پرطرفدار ما هستند این ها موارد خارجه هستند و همچنین مردمانی هستند که به آفریقای جنوبی می آیند، افرادی که از کشورهای همسایه می آیند، مانند موزامبیک و مثال هایی از کشورهای دورتر ۱۰ کشور را می توان نام برد، چین که به شدت در حال افزایش است، هند که به شدت در حال افزایش است، ایران کماکان کم است، اما ؛ ما می توانیم رشد ایران را مشاهده کنیم که به سرعت سایر کشورها همانند آمریکا برسد، این افزایش قابل مشاهده است.

 

* آیا امکانش وجود دارد آماری برای آن ارائه دهید؟

برای ایران یا برای ۱۰ کشور برتر؟

برای ۴ کشور اول، انگلیس، امریکا و ..، برای چهار کشور برتر

من می توانم برای شما ایمیل کنم. ما این آمار را ماه به ماه در اختیار داریم، اما من به راحتی اگر بخواهید طی چند هفته دیگر آمار دسامبر را به شما بدهم، و اگر فرصت بیشتری باشد آمار به تفکیک سال ۲۰۱۶ را می توانم برایتان فراهم کنم و اینکه از هر کشور نیز چه تعداد بازدید کننده داریم را نیز می توانم فراهم کنم. ما بین ۴۵۰ تا ۵۰۰ هزار بازدیدکننده از انگلستان داشتیم که بزرگترین گروه را تشکیل می دهند. و سپس حدود ۴۰۰ هزار نفر از آمریکا هستند. یک مقدار ناچیز کمتر از آلمان می باشند. اما در کل نزدیک به آن حد مد نظر هستیم، و آن را بدست خواهیم آورد.

 

*در طی حضورتان در ایران، این چند روز کمی که حضور داشتید، کدام غذا را بیشتر از همه دوست داشتید؟

بستنی، بستنی های شما خیلی خوشمزه هستند.یک غذای سنتی که دارید، بره،. کباب،  خوشمزه است. من فکر می کنم که حتی نام های غذا هم در ایران خوشمزه هستند.

 

*پیشنهاد شما برای ایرانیان که به آفریقای جنوبی سفر می کنند از نظر غذا یا دیدار به چه نحوی است؟

مردمان آفریقا بسیار متنوع هستند و این خیلی جذاب است. رستوران ها بسیار عالی هستند. من از Nandoo ها خیلی لذت بردند. سبدهای خرید دریایی برای مثال جالب هستند.

این موارد تنها زنجیره ها و فرانچایز هستند. اما غذاهای سنتنی، در نواحی مختلف، متفاوت هستند.(مانند ایران)، من مطمئن هستم که مانند ایران است. اما ؛بیشتر مردمان آفریقای جنوبی، چیزی که ما داریم یک نمونه از رستوران های بین المللی است. ما جمعیتی عظیمی از هندی ها را داریم که در آفریقای جنوبی پراکنده شده اند، بنابراین غذاهای هندی بسیار رایج است.

Biryani یک مرتب سازی براساس غذاهایی از نوع Mali است که در شهر Cape Town به عنوان غذایMali این شهر شناخته می شود. مهاجرین زیادی در کشور ما قرار دارند که این همچنین دلیلی این است  که اسلام تا حدودی قوی است یا تعداد بسیاری از مسلمانان بالخصوص در این شهر زندگی می کنند. آن ها در واقع بعنوان برده آمده اند. و آن ها اکثرا از اندونزی، و برخی از مالزی آمده اند. اما بسیاری از رسومات خود را حفظ کرده اند. بنابراین شما اگر به Cape town بروید،با غذاهای آنها آشنا می شوید.

اما؛ ترکیبی از فرهنگ ها که بدنبال فرهنگ Mali شکل گرفته است و سپس آنها آن را به فرهنگ Cape Town ترکیب کرده اند. و آن ها دارای غذاهای مخصوص هستند، که بسیار خوشمزه است. غذاهای Cape-Mali بسیار خوش مزه هستند. اما؛ مردم به رستوران های کشورهای مختلفی می روند، ما به رستوران های ژاپنی می رویم، ما سوشی می خوریم. ما غذاهای هندی می خوریم. غذاهای چینی می خوریم. حتی غذاهای ایرانی نیز داریم. یک رستوران در Cape town قرار دارد که رستوران بین النهرین (Mesopotamia) نامیده می شود. این رستوران بسیار زیباست، این رستورانی است که غذاهای کردی دارد. موسیقی سنتی، دوباره بسیار متفاوت است.

 

 گفت و گو از شادی کابیانی- آناهید نیوز

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."