• تاریخ خبر : شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵
  • ساعت ۱۴:۰۲

هر لحظه زمان سفر به قبرس است


گفت و گو با سفیر قبرس در ایران؛

هر لحظه زمان سفر به قبرس است

میزان گردشگران ایرانی عازم قبرس را به ۲ برابر افزایش می دهیم

قبرس سومین جزیره بزرگ دریای مدیترانه است و وسعت آن ۹,۲۵۱ کیلومتر مربع است. دارای انواع درختان مرکبات , باغهای زیتون و کوههای پوشیده از جنگلهای کاج است و نظیف ترین سواحل اروپا را داراست.

جزیره دارای آب وهوای معتدل و مدیترانه ای است که همواره از آفتاب درخشان حتی در زمستانها و باران بسیار کم بهره مند است. یکی از شاخص های جغرافیایی مشهورقبرس کوهستان ترودوس است که در جنوب غربی کشور قرار دارد, منطقه پنتاداکیلوس در شمال اطراف کیرنیا وسرزمینهای پست مسااوریا مابین آنها واقع شده است. وهمین جاست که پایتخت قبرس, لفکوزیا (نیکوزیا) قراردارد.
شبه جزیره طویل کارپاسیا شمال شرقی قبرس را دربرگرفته و جنوبی ترین نقطه آن نیزبه کیپ گرکو ختم می شود. بیشتر شهرهای قبرس مثل لارناکا ولیماسول در سواحل جنوبی قبرس قرار گرفته اند .

در تاریخ آمده است که قبرس Cyprus یکی از استراتژیک ترین مناطق ایران در دوران هخامنشی ویکی از سه پایگاه دریایی ایران در مدیترانه . قبرس در دوران داریوش اول بطور کامل یکی از مستعمرات ایران شد. مهمترین شهرهای قبرس در دوران هخامنشی ۳ شهر کی تیوم ، مالوم و سولای بودند. مرکز قبرس نیز کی تیوم بود. داریوش اول دستور بر ایجاد پایگاه دریایی بزرگ در این منطقه برای تهدید یونان داد.

قبرسی ها که به داشتن کشتی های «تری رم» (کشتی جنگی مجهز به سیخک های مفرغی و سه ردیف پارو زن که از تری رم های یونانی  نیز قوی تر بود) همواره بخش بزرگی از نیروی دریایی ایران را در کنار فینیقی ها و مصری ها تشکیل می دادند. این جزیره بزرگ گاهی اوقات نیز سر به شورش می گذاشت که می توان به شورش اواگوراس در دوران اردشیر دوم اشاره کرد. قبرس در زمان حمله اسکندر توسط او از امپراطوری ایران جدا شد و مستعمره مقدونی ها شد.

 

IMG_2404

 

مدتی پیش ” آندریاس پ.کوزوپیس”   (Andreas.p. Kouzopis)سفیر قبرس در ایران میهمان ما بود. او سفیر خوش صحبت و خوش ذوقی بود. بسیار علاقمند بود؛ که گردشگری میان ایران و قبرس توسعه بیشتری پیدا کند.

او ایران را دوست داشت ؛ ایران را کشوری بزرگ ، قدرتمند و با سابقه تاریخی طولانی می شناخت. زمانش کم و فعالیت هایش زیاد بود. با او در مدت زمان کوتاهی به صحبت نشستیم که ماحصل این گفتگوی کوتاه از نظرتان می گذرد:

 

*جاذبه های گردشگری در جزیره قبرس زیاد است، تنوع زیادی در این کشور به دلیل حضور ملل مختلف مقابل مشاهده است، صنعت گردشگری در کشور قبرس از چه اهمیتی برخوردار است؟

تنوع زیادی در گردشگری قبرس وجود دارد ، یک جزیره کوچکی است و به اندازه بزرگی ایران نیست و سابقه تاریخی طولانی زیادی دارد. که ت حت تاثیر ملل مختلف در سال های طولانی قرار گرفته است.

هر کسی که به این جزیره سفر می کند و از آن بازدید می کند، فرهنگ غنی قبرس و جزیره را می بیند ودر طبیعت زیبا و آب های بسیار شفاف مدیترانه لذت می برد.جزیره زیبا و کوچک قبرس از اروپا جایزه” پرچم آبی” را دریافت کرده است. این جایزه برای تمیزی و پاکی دریااست؛ و این نشان از سلامتی زیاد در کشور است.

اما؛ آنچه که باید تاکید کنم این است که صنعت گردشگری یکی از ستون های اصلی اقتصاد قبرس است؛  ویکی از مواردی بوده است که دولت من به آن توجه داشته است که بتواند آن را توسعه بدهد و لوکس آن را تربیت کند؛ یکی از الویت های اصلی ما در این صنعت این بوده است که زیر بنای صنعت  گردشگری را طوری تنظیم کنیم که همه چیز با هم همگون باشد.

قبرس یکی از فاکتورهای اصلی که ایرانی ها  دوست دارند به آنجا سفر کنند و بسیار هم خوب است  که هیچ گونه  آلودگی  ندارد و همه چیز پاک و شفاف است و فرهنگ خوب و مردم خوب دارد.

 

*آیا می توانید آماری از میزان گردشگران داخلی و خارجی کشورتان ارائه دهید؟

۳ میلیون گردشگر برای کشور یک میلیون جمعیتی قبرس دارد بسیار فوق العاده است.  بیشترین گردشگر قبرس در سال ۲۰۰۱ بوده است. کشورم انتظار دارد که درسال ۲۰۱۶ بیش از ۳ میلیون گردشگر داشته باشند.و این آمار ضریب یک به سه است که اگر ایران بخواهد به چنین آماری دست پیدا کند تناسب آن به ۸۰ میلیون نفر است.

 

158642367

 

*چه امکانات خاصی چه از لحاظ دریافت  روادید یا دیگر خدماتی که مربوط به حوزه گردشگری است به گردشگران به خصوص ایرانی ها ارائه می دهید که قبرس مقصد مناسبی برای انتخاب آنها باشد، با توجه به اینکه قبرس یک رقیب جدی همانند ترکیه دارد؟

من با این نکته بسیار مخالفم که بخواهم ترکیه را  با قبرس مقایسه کنیم و قبرس جایگزینی برای ترکیه باشد؛  چرا که از لحاظ وسعت هم نگاه کنید، وسعت قبرس از ترکیه بسیار کمتر است.

برای ما بسیار مهم است که در بازار ایران که بازار بسیار بزرگی است، به ایرانیانی که علاقمند سفر به غرب هستند، یک سری امکانات بدهیم  و این کار برای ما در سفارت قبرس بسیار راحت است.

من می خواهم دوباره به این نکته تاکید کنم که ما نمی خواهیم گردشگران ترکیه را به سمت خودمان بکشانیم  چرا که شاید اصلا گنجایش چنین کاری را نداریم. ولی چون تعداد افرادی که از ایران به قبرس می روند کم است.وبرای ما بسیار آسان است که بتوانیم آن را افزایش دهیم.

برنامه ما این است که در ۲ سال آینده تعداد گردشگرانی که از ایران به قبرس می روند و حدود ۹ هزار نفر در طول سال است  به  ۲۰ هزار نفر برسانیم؛ یعنی دو برابر ؛ واگر من اینجا هستم این است که بتوانیم این ارقام را با شرکت های گردشگری معروف  که در ایران هستند، افزایش دهیم و برای من رسیدن به این اهداف با مجموعه های بزرگ امکان پذیر است. واینکه بتوانیم زیر ساختی را درست کنیم که این کار همیشه مستدام باشد.

و چون سوال شما بسیار کلی بود که ما برای ایرانیان چیکار می کنیم تسهیلات ارائه روادید را می دهیم  و روادید را در زمان بسیار کوتاهتر  می توانیم صادر کنیم.

 

  • آیا شما تمایل ندارید که با مقامات ایرانی درباره لغو روادید میان دو کشور به تفاهم برسید؟

دراین باره نمی توان زیاد تلاش کرد چون که قانون دریافت روادید کشور های اروپایی  و دریافت ویزای شینگن در قبرس اجرا می شود و این  از حوزه اختیارات مقامات دو کشور خارج است.

 

  • به نظر شما فصل سفر به قبرس چه زمانی است؟

از نظر من هر لحظه فصل سفر به قبرس است . ولی سفر به قبرس بستگی به سلیقه مسافر دارد و اینکه به دنبال چه چیزی است. گردشگران زیادی در سراسر دنیا هستند که می توانند در تابستان به قبرس سفر کنند و از سواحل آن لذت ببرند. که زمان آن  از اواخر اپریل تا اواخر سپتامبر است.ولی قبرس تنها ساحل  و خورشید نیست. موزه های زیادی در این کشور وجود دارند که نشان از تمدن قدیمی این جزیره دارد. آب و هوایی خاص دارد به عنوان نمونه ،در بعضی از نقاط  درجه هوا بین ۲۶ تا ۲۷ درجه سانتگراد  در طی ۹ ماه در سال است.

 

  • شما بیشتر بر روی طبیعت قبرس یا فرهنگ  و تاریخ آن سرمایه گذاری می کنید؟

هردو، من تفاوتی در طبیعت و تاریخ قبرس نمی بینم.

  • گویا در سال های گذشته بین گردشگری ایران و قبرس تفاهم نامه ای به امضا رسیده است؟ این تفاهم نامه چه مواردی را شامل می شود؟

بله . این تفاهم نامه در سال ۲۰۰۰ منعقد شده است و اگر دوطرفین بخواهند قابل تمدید است. گسترش ارتباطات هوایی دو کشور، راه‌اندازی خطوط هوایی بین ایران و قبرس و افزایش بازه زمانی پروازها از مهمترین موضوعاتی است که مسئولین قبرس با سرعت آن را دنبال می‌کنند چراکه این موضوع می‌تواند به گسترش همکاری‌های گردشگری کمک کند.

  • ایران و قبرس در چه موضوعات گردشگری می توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند؟

تبلیغات در این بخش، آموزش نیروی انسانی در زمینه هتل و گردشگری و تشویق بخش خصوصی برای حضور در حوزه گردشگری از مهمترین مسائلی است که ایران و قبرس می‌توانند همکاری‌های مشترک داشته باشند.

 

گفت و گو وعکس : شادی کابیانی- آناهید نیوز


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."