• تاریخ خبر : دوشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۶
  • ساعت ۱۴:۰۳

گردشگری ایران هرگز متوقف نمی شود


گفت و گو با مدیر بازارهای نو در گردشگری سوییس

گردشگری ایران هرگز متوقف نمی شود

  کشور سوییس، کشوری است مملو از جاذبه های رنگارنگ، دریاچه های کم نظیر، ارتفاعات نفس گیر و یک مقصد تفریحی عالی برای گردشگرانی که طبیعت و ماجراجویی را دوست دارند.شور سوییس پس از آن که به عنوان یکی از پیشرفته ترین کشور های جهان به شمار می رود، کشور صلح است چرا که خانه بسیاری از انجمن های بین المللی از جمله کمیته بین ‏المللی صلیب سرخ و دفتر مرکزی سازمان ملل در پایتخت این کشور یعنی ژنو قرار دارد.

“فدریکو سوماروگوا” مدیر بازارهای نو در گردشگری سوئیس است. او از سال ۱۹۹۶ عهده دار توسعه بازار های جدید با هدف جذب گردشگر به سوییس بوده است. براساس درخواستی که او در ژانویه ۲۰۱۶ شده است قرار است که گردشگری با ایران را توسعه دهد. متن زیر ماحصل گفتگو با فدریکو سوماروگوا است.

 

 

سویس1

 

در خصوص تفاوت گردشگری در سوئیس با سایر کشور توضیح دهید ؟

کیفیت در سوئیس در مرحله  نخست است،گردشگری انبوه در بسیاری کشورها وجود دارد و در کوتاه مدت سودآور است ولی در دراز مدت سایت های گردشگری را تخریب می کند. بااین حال در صورتی که برنامه ریزی دقیق انجام شود و به صورت بسیار کارآمد مدیریت صورت گیرد ،این نوع گردشگری می تواند پایدار باشد .ما می خواهیم گرشگران پس از سفر به سوئیس ،با خود خاطرات های بسیار خوبی را به سوغات ببرند و این کار مستلزم تجربه ای کیفی است ،در واقع دو عامل مهمان نوازی و کیفیت همواره تمایز ایجاد میکند.

 

گردشگرانی که به سوییس سفر می کنند عمدتا از کشور هایی هستند؟

سوئیس سالانه ۲۰ میلیون گردشگر با اقامت مجموعا” ۷۰ میلیون شب را پذیرا است و بیش از نیمی از این مسافران در هتل ها و تاسیسات سلامت اقامت می کنند.گردشگری پنجمین بخش مهم اقتصاد سوئیس است که ۴ درصد تولید ناخالص داخلی را شامل می شود که معادل ۲۶ میلیارد فرانک سوئیس است . در میان گردشگران خارجی ،آلمان با ۱۰ درصد ،آمریکا و کانادا با ۱/۵ درصد وانگلستان با ۶/۴ درصد پیشتاز هستند و از سال ۲۰۱۵ ،گردشگران چنین مقام چهارم را کسب نموده اند و از همتایان خود پیشی گرفته اند .

در ۱۰ سال اخیر نیز ،افزایش گردشگری از کشورهای حوزه خلیج فارس را شاهد بوده ایم که ایرانیان نیز جزیی از آن هستند،تا پایان سال ۲۰۱۵ ،بیش از ۴۰ هزار اقامت شب توسط ایرانیان در سوئیس سپری شده است و تخمین ما برای سال ۲۰۱۶ ،حدودا” ۶۵ هزار اقامت شب و ۲۰۱۷ حداقل ۸۰ هزار  اقامت شب است .

این اعداد و ارقام نشان می دهد که ایرانیان برای سفر به سوئیس متمایل شده اند و این مقصد توانسته است انتظارات آن ها را برآورده سازد.

 

 

سویس3

 

 

شما در چه سالی به ایران سفر کردید و ایران و مردم ایران را چه طور دیدید؟

من تا پایان سال ۲۰۱۵ اطلاعات بسیار ناچیزی در خصوص ایران داشتم و برایم مقصدی ناملموس بود ولی پس از سفر به ایران در سال ۲۰۱۶ ،نظر من راجع به این کشور تغییر کرده و به گونه ای عاشق این کشور شدم و خوشبختانه ظرف مدت ۱۸ ماه ،۱۰باربه ایران سفر کردم . ایران کشوری بزرگ با تاریخ طولانی و غنی که مردمانی مهمانواز و مهربان دارد،برای من بسیار آسان بودکه با ایرانیان ارتباط برقرار کنم و البته احساس راحتی با آنها داشتم .

همانطور که در صحبت هایتان اشاره کردید ایران کشوری فرهنگی با سابقه غنی است. به چه شهرهایی از ایران سفر کرده اید و چه تصویری از این شهر ها دارید؟

تاکنون به تهران ،اصفهان ،شیراز،و کاشان سفر کرده ام و مشتاقانه منتظر سفر به یزد ،مشهد،کیش ،و تبریز نیز هستم ،اصفهان بیش از هر شهری نظر من را به خود جلب کرد . این شهر یک جواهر است که دارای زیباترین نمونه های معماری است. تهران ،مرکز تجارت ،اموراداری و مالی و دولتی است و هر بار که من به این شهر سفر می کنم ،این حجم فعالیت را حس می کنم .

در خصوص غذا نیز باید بگویم که غذای ایرانی بسیار لذیذ است ودر حد لیگ جهانی است !

کباب شیشلیک ،بادمجان ،زعفران،سالاد شیرازی ،باقلوا ،همه و همه بسیار لذیذ هستند و هر غذا یک تجربه جدید است،نوشیدنی مورد علاقه من دوغ است وهر بار به ایران سفر می کنم ،با غذا دوغ می نوشم!

 

وضعیت کنون و آینده گردشگری ایران را چه طور ارزیابی می کنید؟

به نظر من گردشگری ایران رو به پیشرفت است و ایران هرگز متوقف نمی شود و همواره پذیرای گردشگر به ایران است.

فرهنگ غنی ایران ،دارایی ذی قیمتی است که افراد زیادی در جهان تمایل به کشف آن دارند.زیر ساخت های گردشگری به سرعت در حال توسعه هستند و هتل ها در حال رساندن خود به استانداردهای جهانی هستند و بخش حمل و نقل نیز در حال تطبیق استانداردها است. خانم های راهنما نیز در کار خود حرفه ای هستند و بسیار روان به زبان های خارجی صحبت می کنند و شغل خود را دوست دارند ؛به نظر من گردشگران هیچ دلیلی ندارند که عاشق ایران نشوند!

 

 

سوییس2

 

چه مقاصدی را در سوئیس برای سفر ایرانیان پیشنهاد می کنید و چرا ؟

تور بزرگ سوئیس بهترین راه برای کشف این کشور کوچک در مرکز اروپاست .این تور ، این امکان را می دهد که بازدید کنندگان کوه های زیبا ،جاذبه ها و مناطق ۴ فرهنگه را با بیش از ۲۲ دریاچه و ۱۱ اثر ثبت شده جهانی ببینند. پس از شهر های معروفی چون زوریخ،ژنو و بازل شهرهای زیبای کوچکی نیز حائز اهمیت گردشگری هستند مانند “برن” “لوزان “مونترو” “لوسرن “و “اینترلاکن” بازدید واقعی از سوئیس باید شامل سفر با قطارهای گردشگری با دید “پانورامیک” باشد.

 اگر در ۲ جمله بخواهید سوئیس را به گونه ای توصیف کنید که گردشگران علاقه مند به سفر به این کشور شوند ،چه می گوئید ؟

. اگر می خواهی بهشت را تصور کنی ،سوئیس را تصور کن .

. اگر می خواهی مهمان نواز ی،تحصیل را تجربه کنی ،سوئیس را تصور کن .

. اگر می خواهی سوئیس را ببینی ،حتما عاشق سوئیس می شدی

 

 

 گفت و گو از ابراهیم زاهدی- آناهید نیوز


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."