• تاریخ خبر : یکشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۵
  • ساعت ۰۷:۲۰

آرامشگاهی از جنس دماوند


تا حالا شده به غیر از کوه دماوند به جایی دیگر برای خوش گذارانی آخر هفته فکر کنید ما برای شما پیشنهاد ویژه ای در تهران داریم تا نه مسافرت زیاد راه شما را خسته کند و نه آنقدر وقت شما را بگیرد که در اولین روز کاری به کار و زندگی خود نرسید.

آناهید نیوز ـ برج شیخ شبلی همان پیشنهادی است که در سر داریم این برج، برای بسیاری از مردم کشورمان بسیار ناشناخته است به شکلی که نه تنها از اسم آن بلکه از بودن آن  نیز بی خبرند.

برج شیخ شِبْلی از آثار قرون ۴ و ۵ هجری قمری در دوران سلجوقی بوده که در ارتفاعات مشرف به شهر دماوند واقع شده‌است.

 

 

shebli-3

 

این اثر در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۵۱ با شمارهٔ ثبت ۹۲۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این برج ابتدا بصورت هشت ضلعی ساده ساخته و سپس در دوران بعدی آجرکاری به سبک سلجوقیان بر روی آن انجام شده‌است.

 

%d8%a8%d8%b1%d8%ac-%d8%b4%d8%a8%d9%84%db%8c-%d8%af%d9%85%d8%a7%d9%88%d9%86%d8%af-3

 

ابوبکر دولف بن ججدر شبلی در برهه‌ای از زمان که دقیقاً مشخص نیست از طرف حاکم طبرستان به امارت دماوند منسوب شد. دوران صدارت او با بسط و گسترش، عدالت و امنیت همراه بود و به همین دلیل پس از وفاتش در بغداد، مردم دماوند به پاس خدماتش این بنای یادبود را برپا داشتند.نمای این ساختمان یادآور شیوه رازی در معماری است.

 

shebli-3


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."

برچسب ها