• تاریخ خبر : دوشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۷
  • ساعت ۲۰:۵۲

استقبال از سفرهای داخلی با خیز افزایش قیمت


در حالی که مقامات سازمان میراث فرهنگی در گفت و گو با رسانه ملی از گران نشدن نرخ هتل ها در عید نوروز خبرداده بود؛مدیران هتل ها با افزایش قیمت و با استدلال این که «تو نخری فرد دیگری می خرد « به افزایش ۷۰ درصدی نرخ  اقامت در هتل های خود پرداخته اند.

آناهید نیوز- شادی کابیانی-  رییس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری در یک برنامه زنده تلویزیونی در (۴ اسفند ماه) گفت:»کنترل و نظارت بر قیمت‌ها درآستانه عید نوروز وجود دارد و خوشبختانه با همراهی بخش خصوصی و هتل‌ها، امسال هم در تعطیلات نوروز افزایش قیمت در این بخش را نخواهیم داشت.«

او پس از این اظهار نظر با  تیتر ” هتل ها در نوروز گران نمی شوند” بر صدر  خبرگزاری ها و روزنامه های کشور قرار گرفت و موج شادی را در میان مردم  و فعالان برانگیخت.

از سویی دیگر- معاون گردشگری-  در آخرین روز از برگزاری دوازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران در نشست با خبرنگاران از  افزایش نرخ هتل ها در اول مهر خبرداد و گفت :سال مالی برای افزایش قیمت هتل ها و مراکز اقامتی در اول مهر ماه هرسال است و با این قانون، هتل ها و مراکز اقامتی نمی توانند در عید نوروز و سال جدید افزایش قیمت داشته باشند.

پس از این اظهار نظرها بود که رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور  از افزایش ۲۰ درصدی قیمت اتوبوس ها در آستانه نوروز خبرداد.

۲ شب گذشته رئیس سازمان میراث فرهنگی در  یک برنامه زنده تلویزیونی در اظهار نظری قول داد: »سفر گران نمی شود» هرچند که او هزینه‌های حمل و نقل را مستثنی از این قاعده دانست. ولی باید در نظر داشت که حمل و نقل یکی از ارکان سفر است.

هتل ها و مراکز اقامتی دولتی،خصوصی و عمومی هرچند توسط بخش خصوصی  اداره می شوند اما  از مجموعه  های تحت نظارت  معاونت گردشگری هستند؛ بر اساس صحبت های مقام های ارشد سازمان میراث فرهنگی ،نباید در آستانه نوروز هتل ها و مراکز اقامتی افزایش نرخ داشته باشند.

 از انجایی که نرخ سفر به  کشور های خارجی حتی کشورهای منطقه به دلیل افزایش قیمت بلیت هواپیما و نرخ ارز بالا رفته است، بیشتر گردشگران ایرانی به  سفرهای داخلی روی آورده اند. اما؛ هنوز با نیامدن نوروز نرخ هتل ها افزایش یافته است و به مانند دیگر اجناس در کشور به قیمت روز تبدیل شده است و نرخ نامه اقامت درهتل فردا متفاوت از امروز خواهد بود.

 بسیاری از هتل های بزرگ نرخ نامه اقامت خود را از سایت های فروش خود حذف کرده اند و براساس اینکه مسافر در چه روزی اقدام به رزرو می کند، نرخ اقامت متفاوت خواهد بود.

خبرنگار آناهید نیوز پاسخ های قانع کننده ای برای دلایل افزایط قیمت های نوروزی دریافت نکرد.

هتلی ۵ ستاره در اصفهان با حدود ۴۰درصدیا بعضی از هتل ها در شهر های جنوبی کشور  با ۳۰ تا ۷۰ درصد افزایش نرخ خدمات خود را عرضه می کنند.

به عنوان نمونه با افزایش ۷۰ درصدی برای هتلی که در روزهای بهمن یا دی ماه  برای یک شب اقامت باید ۲۵۰ می پرداختید در حال حاضر باید بیش از ۶۰۰هزار تومان پرداخت کنید .

هر چند هتل های تهران و شمال غرب کشور برای فروش خود تخفیف های جذابی ارائه کرده اند ولی هتل های مقاصد سفرهای نوروزی به ویژه مرکز و جنوب کشور شرایط متفاوتی دارند.

گذشته از اقامت تک  در هتل ها بسیاری از دفاتر خدمات مسافرتی که تورهای داخلی برگزار می کنند، بسته های سفر خود را مدت ها پیش و با نرخ های قبلی و معمول  هتلداران  به مسافران خود ارائه داده اند. با این ناهماهنگی و افزایش نرخ هتل ها علاوه برضرر مالی  بی اعتمادی مسافران به گردانندگان سفر هم رقم خورده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در اظهار نظر خود خبر از عدم افزایش  قیمت سفر در نوروز داده است در حالی که حمل و نقل جاده ای ۲۰درصد وخطوط هوایی با نرخ های عجیب و شناور، هتل ها از ۳۰ تا  ۷۰ درصد گران شده اند مگر مورد دیگری از ارکان سفر می ماند که گران نشده باشد. مگر سفر چیزی به غیراز حمل و نقل ، اقامت و بازدید از سایت ها است. وقتی ۲ رکن اصلی سفر گران شده باشد مگر می شود که سفر گران نشود.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."