• تاریخ خبر : شنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۵
  • ساعت ۰۶:۱۲

اولین زنی که اورست را فتح کرد


یانکو تابی ( Junko Tabei ) بانویی ژاپنی است که موفق شد برای اولین بار به عنوان یک زن قله ی اورست را فتح کند.
اورست که با نام های ساگارماتا و کومولانگما ( به معنای مادر مقدس ) هم شناخته می شود بلندترین قله ی جهان است، این قله در رشته کوه هیمالیا و مرز نپال و تبت قرار دارد.

آناهید نیوز ـ  یانکو تابی که متولد ۲۲ سپتامبر سال ۱۹۳۹ میلادی است، توانست قله ی اورست را در ۱۶ ماه می سال ۱۹۷۵ میلادی فتح نماید و نامش را در فهرست گینس جای دهد، تابی یک کوه نورد حرفه ای است و تا به حال هفت قله از بلندترین قله های جهان را نیز فتح کرده است و صعود به ۷۰ قله ی دیگر در دنیا را هم در کارنامه ی خود دارد.

 

 

guiness2

 

 

guiness1

 

یانکو تابی درباره ی تجربه ی فتح اورستش می گوید:
از لحاظ تامین بودجه فشار زیادی را متحمل می شدم و هزینه ی این فتح در لحظات آخر توسط روزنامه ی یومیوری ( Yomiuri) و شبکه ی تلویزیونی نپون ( Nippon) پرداخت شد، بنابراین همیشه در حال صرفه جویی در مخارج بودم، حتی برای دستکشم از مواد بازیافتی استفاده می کردم و خودم وسایل و لباس هایم را می دوختم اما در نهایت زمانی که قله را فتح کردم مشکلات در نظرم شیرین تر شد.
در سال های اخیر در رابطه با نکات مضر و خطرات زیست محیطی مخرب صعود به اورست صحبت های زیادی شده است که اکنون مسئولان حفاظت از این قله ی زیبا و کوهستان هیمالیا با تشکیل تیم های مختلف در صدد جلوگیری از تخریب این طبیعت منحصر به فرد هستند.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."