• تاریخ خبر : شنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۵
  • ساعت ۰۶:۱۶

ایران در مرکز گرمایش جهانی


آنچه که جامعه جهانی در خصوص گرمایش زمین برای سال ۲۱۰۰ پیش بینی کرد، غرب آسیا از جمله ایران در ۲۰۱۶ به آن رسیده است که باید مانع ادامه این روند شویم.

آناهید نیوز ـ «مجید شفیع پور» روز دوشنبه در مراسم روز جهانی تغییر اقلیم بیان کرد: دما در ایران با دارا بودن اقلیم خشک و نیمه خشک از ۱٫۵ درجه سلیسیوس هم گرم تر شده است که این بسیار جلوتر از پیش بینی جهانی است و تاثیر آن بر منابع آبی و بروز گرد و غبار خود را نشان می دهد.

 

thermometer
وی با بیان این که اکنون گرمایش زمین بزرگ ترین چالش قرن ۲۱ است، اظهار کرد: گرم شدن زمین دغدغه اصلی چیزی است که بعد از انقلاب صنعتی یعنی نیمه قرن ۱۹ با رشد شتابان کشورهایی که امروزه به عنوان کشورهای توسعه یافته خوانده می شوند، به ارمغان آورده شد.
وی ادامه داد: رشد لجام گسیخته موجب برهم زدن تعادل انتشار گازهای گلخانه ای و بروز پدیده گرمایش زمین شد و امروزه به جایی رسیده است که کنترل آن نیاز به اجماع جهانی دارد که بر این اساس سال گذشته کشورها در قالب( COP21 ) در پاریس گرد هم آمدند و توافق نامه پاریس را با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای امضا کردند.
شفیع پور تاکید کرد: این توافق نامه ترسیم کننده حرکت جامعه جهانی به سمت به حداقل رساندن انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۳۰ است که با هدف پرهیز از افزایش میانگین دمای زمین از ۱٫۵ تا دو درجه نسبت به آنچه در قرن ۱۹ رخ داده است، شکل گرفت.

شفیع پور افزود: ماه گذشته در اجلاس رواندا به کنترل انتشار گازهای گلخانه ای (HFC) که تخریب کننده لایه ازون است تاکید شد، این گاز در گرمایش دو هزار و ۴۰۰ برابر گرم تر از گاز دی اکسید کربن است که باید کنترل شود.
وی تاکید کرد: بر این اساس جامعه جهانی و مراکز بین المللی باید جمع شوند تا با همکاری هم اقدامات اساسی در خصوص مقابله با گرمایش زمین و تغییر اقلیم را انجام دهند. ایران از نظر نیروی انسانی، فناوری، فکری و جذب منابع مالی از ظرفیت بالایی برخوردار است و در این رهگذر قطعا در مقیاس منطقه ای الگو خواهد بود.
وی اظهار کرد: آرمان توسعه پایدار دارای ۱۷ آرمان است که آرمان سیزدهم آن مربوط به تغییر اقلیم است و سازمان محیط زیست در قالب کارگروه ملی تغییرات آب و هوا اهداف توسعه پایدار را دنبال می کند.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."