• تاریخ خبر : یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱
  • ساعت ۱۱:۳۵

بازگشایی مرزهای مالزی بر روی گردشگران ایرانی


با باز شدن مرزهای کشور ها و آغاز سفر و گردشگری در دنیا،مالزی ایران را به عنوان یکی از برترین مقاصد سفر خود انتخاب کرد و به این منظور هیاتی از وزارت گردشگری مالزی پس از حضور در نمایشگاه ATM دبی به تهران آمدند و با فعالان و مدیران دفاتر خدمات مسافرتی نشست دو جانبه برگزار کردند.

آناهید نیوز _ زین‌الدین عبدالوهاب، مدیرکل تبلیغ و ترویج گردشگری در وزارت گردشگری، هنر و فرهنگ مالزی که در رأس هیاتی متشکل از مدیران گردشگری و هتلداران این کشور به ایران سفر کرده است، گفت: «ایران به حدی برای مالزی مهم است که در خاورمیانه نخستین انتخاب ما برای آغاز مذاکرات و رایزنی‌ها بوده است.» با این وجود، افزایش چندبرابری هزینه سفرهای بین‌المللی با توجه به تورم و افزایش نرخ‌ها در دوران کرونا مساله‌ای است که مالزی و ایران فعلا راه‌حلی فوری برای آن ندارند و بیشتر آن را متاثر از کمبود و گرانی پروازها می‌دانند.
او در تشریح برنامه‌های کوتاه مدت و بلند مدت توسعه گردشگری مالزی خاطرنشان کرد: با گذر از مرحله ی همه گیری و ورود به حالت آندمی، مالزی از دوازدهم فروردین امسال (اول آوریل ۲۰۲۲)، پذیرای همه گردشگران بین المللی است. از تاریخ ۱۱ اردیبهشت امسال (اول می ۲۰۲۲)، روشهای عملیاتی استاندارد (SOP) با شدت کمتر در خصوص کووید-۱۹ اجرا می شود. برای مسافرانی که کاملاً واکسینه شده اند، دیگر نیازی به آزمایش قبل از مسافرت و هنگام ورود نیست که این شامل کودکان ۱۲ ساله و کوچکتر و همچنین کسانی است که به مدت شش تا ۶۰ روز قبل از عزیمت به مالزی به بیماری کووید مبتلا بوده اند. بیمه مسافرتی نیز پیش نیاز ورود اتباع خارجی به مالزی نخواهد بود. ثبت نام و کنترل از طریق برنامه ی پایش مخاطب MySejahtera دیگر مورد نیاز نیست.
او درباره ارزان سازی سفر تاکید کرد: اگر قیمت‌های مالزی را با کشورهای اطراف آن مقایسه کنید، می‌بینید که هتل‌های آن از هتل‌های بالی اندونزی و یا سنگاپور ارزان‌تر است، به طوری که با کمتر از ۱۰۰ دلار می‌توانید اتاقی در هتل‌های مالزی داشته باشید، ولی در کشورهای اطراف این ممکن نیست. یا با ۲۷۰ دلار می‌توانید یک هفته در مالزی اقامت داشته باشید، ولی در هتل‌های بالی و یا سنگاپور به چند برابر این قیمت این امکان را خواهید داشت. قیمت‌های مالزی را باید با کشورهای مشابه آن مقایسه کنید، نه با ترکیه و یا کشورهای دیگر.
او این توضیح را یادآور شد که هزینه سفر فقط به قیمت هتل محدود نمی‌شود و بخش زیادی از این هزینه به قیمت بلیت پرواز برمی‌گردد که به علت کرونا قیمت آن بیشتر هم شده است، برای نمونه هیأت گردشگری مالزی برای یک پرواز اکونومی دو ساعته از دبی تا تهران حدود ۸۰۰ دلار پرداخت کرده است.  
نظام حلیم Nizam Halimi، کاردار سفارت مالزی در تهران نیز این توضیح را اضافه کرد که از سمت مالزی درخواست‌های زیادی برای سفر به ایران وجود دارد و سوال‌های زیادی درباره امنیت، زیرساخت و هتل در ایران می‌شود و این ظرفیت زیاد است. ایران کشور زیبایی است، اما باید مثل مالزی زیرساخت‌ها را بهتر کند، همان‌طور که مالزی تلاش می‌کند به استاندارد بین‌المللی دست یابد ایران هم باید تلاش کند.
منوهران پریاسامی Manoharan Periasamy، مدیرکل ارشد قاره آسیا و آفریقا در وزارت گردشگری مالزی نیز گفت: برای تسهیل شرایط سفر یکسری قرارداد با هواپیمایی امارات و قطر امضا شده است که از کل خاورمیانه به مالزی پرواز دارند که می‌توان ارتباط پروازی بین ایران و مالزی را از طریق این شرکت‌های هواپیمایی برقرار کرد. تاکید ما فقط روی پروازهای مستقیم نیست.
حرمت‌الله رفیعی، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز در این نشست خبری درباره ارزان کردن هزینه سفر با اشاره به گرانی بلیت هواپیما به‌ویژه با آغاز همه‌گیری کرونا، اظهار کرد: شرایط به گونه‌ای است که پرواز هزینه سنگینی را به سفرها تحمیل کرده است. شاید با ایجاد رقابت بتوان اوضاع را کمی بهتر کرد، مثلا ما با شرکت های هواپیمایی ملی عمان و افغانستان مذاکره کرده‌ایم و پروازهای آن‌ها به ایران بیشتر شده است که حتما دسترسی و رقابت را بیشتر می‌کند و در آینده روی تنوع قیمت تاثیر می‌گذارد.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."