• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۴
  • ساعت ۱۴:۱۸

بهشتی در دامنه کوه های تیگران؛ باغ شازده


فکر کنید در هوایی گرم و خشک ، زمانی که آفتاب به شدت چشم و پوستتان را آزار می دهد به یکباره بعد از صرف چند متر به مکانی خوش آب و هوا، خنک و زیبا برسید که تداعی کننده بهشت برای شما باشد. باغ شاهزاده ماهان در کرمان دقیقا چنان تصور و تصویر  در ذهن شما در ابتدای دیدار باقی می گذارد.

آناهید نیوز- باغ زیبای شاهزاده (باغ شازده) ماهان که به گوشه ای از بهشت در کویر کرمان شهرت یافته است یکی از بزرگترین و زیباترین باغ های تاریخی ایران محسوب می‌شود که در نیم فرسنگی ماهان و در دامنه کوه های تیگران استان کرمان قرار دارد.

این باغ از یادگارهای عبدالحمید میرزا ناصرالدوله حاکم کرمان در اواخر دوره قاجار است که طی یازده سال حکمرانی وی (۱۲۹۸ ه.ق تا ۱۳۰۹ ه.ق) ساخته شد و با مرگ وی نیز بنای آن نیمه تمام رها شد. گفته می‌شود وقتی خبر مرگ ناگهانی حاکم را به ماهان می‌برند، بنّایی که مشغول تکمیل سردر ساختمان بود تغار گچی را که در دست داشته محکم به دیوار کوبیده و کار را رها کرده و فرار نموده است؛ به همین علت جای خالی ۳ قطعه کاشی را بر سردر ورودی می‌توان دید.

 

 

ماهان

 

باغ شاهزاده ماهان یکی از نمونه باغ تخت های ایرانی است که در زمینی مستطیل شکل به ابعاد ۱۲۲*۴۰۷ متر، با مساحت پنج و نیم هکتار بنا شده و دارای سردر ورودی بسیار زیبا، عمارت شاه نشین و حمام است.

عمارت سردر باغ شاهزاده که از معماری خیلی زیبایی برخوردار است و آن را از سایر باغ های ایرانی متمایز و ممتاز می‌سازد، بنایی است دو اشکوبه (طبقه) که تقریبا به صورت منفرد ساخته شده و طبقه همکف آن از طبقه اول حجیم و پرتر است و طبقه فوقانی آن دارای اطاق هایی است که برای زندگی و پذیرایی پیش بینی شده‌اند. به علت آنکه ساختمان نیمه تمام باقی مانده، جز بخش های مختصری از نمای طبقه همکف، سایر بخش ها ی این عمارت فاقد نماسازی و تزئینات است.

شاه نشین در انتهای فوقانی باغ قرار دارد هم اکنون به یک رستوران تبدیل شده و توسط بخش خصوصی اداره می‌شود. این عمارت دو طبقه و از زیبایی منحصر بفردی برخوردار است.

 

 

ماهان1

 

سایر بناهای خدماتی باغ مماس به دیوار اصلی و خارج از آن واقع شده اند و به صورت دیواری مرکب بناهای مختلف خدماتی را در نقاط مناسب در خود جا داده است

از دیگر قسمت های ارزشمند باغ شاهزاده ماهان شبکه آبرسانی و حوض های آب و فواره های آن است که در محور مرکزی باغ، به صورت پلکانی ساخته شده است. درجلوی عمارت اصلی، حوض بزرگی با ۵ فواره مشاهده می شود و آب این حوض که سرچشمه آن قنات معروف تیگران است به پاشویه سنگی اطراف آن ریخته و از آنجا به طرف ده شرشره آبشارگونه جاری می شود .

آب و هوای میمند از نوع معتدل کوهستانی است که از ویژگی های آن زمستان های سرد و تابستان های معتدل است.پس می توانید در ۴ فصل سال به آنجا سفر کنیدو از دست کند های اجداد خود لذت ببرید.

چگونه به کرمان برویم؟

پیشنهاد ویژه ما برای سفر به کرمان و بازدید از غار ایوب، مراجعه به دفاتر خدمات مسافرتی و آژانس های معتبر و ثبت نام در تور های کرمان است اما ؛ به هر دلیلی اگر نتوانستید می توانید با هواپیما سفر کنید.

از تهران و شهر های دیگر پرواز مستقیم به کرمان وجود دارد و حتی می توانید شهرهای مختلف این این استان، که به مقصد شما نزدیک تر است پروا خود راز را انتخاب کنید.

فرودگاه کرمان،فرودگاه رفسنجان،فرودگاه سیرجان،فرودگاه جیرفت،فرودگاه بم شهر هایی هستند که پرواز مستقیم در آنها دایر است.

 

 

ماهان2

 

باقطار

شما با قطار از پاکستان ،ترکیه و شهرهای دیگر می توانید به استان کرمان بروید

خط راه آهن تهران -یزد – بافق -کرمان – زاهدان ادر شهرهای زرند ،کرمان ،بروات شهرستان بم و ارگ جدید بم

خط راه آهن بافق – سیرجان – بندرعباس نیز از غرب استان می گذرد و در سیرجان این استان نیز ایستگاه دارد

با اتوبوس۹۸۶ کیلومتراز شهرهای مختلفی برای این استان اتوبوس وجود دارد

با اتومبیل

شما با اتومبیل نیز می توانید وارد این استان بشوید مهمترین مسیرها

از شرق از طریق مسیر زاهدان – بم

از غرب از طریق فارس مسیر نیریز – سیرجان و از یزد مسیر هرات -شهر بابک

از شمال از یزد مسیر یزد-بافق -زرند -کرمان و مهریز -رفسنجان

از جنوب از مسیر حاجی آباد-سیرجان

از تهران تا شهر کرمان حدود ۱۰۲۲ کیلومتر راه است

از یزد تا شهر کرمان حدود ۳۵۱ کیلومتر است

 

کجا را ببینیم

ارگ بم در بم. ار گ راین، بازار بزرگ کرمان ، باغشاهزاده ماهان ، غار ایوب ،محوطه های باستانی جیرفت، کلوت های شهداد،پارک ملی خبر  و… از جمله جاذبه های برجسته استان کرمان است که می توانید آنها را ببنید.

 

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."