• تاریخ خبر : شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۸
  • ساعت ۱۳:۵۰

تعطیلات آخر این هفته را نمایشگاه گردشگری سپری کنید


نمایشگاه بین‌المللی گردشگری ایران به همراه نمایشگاه صنایع دستی، تعطیلات پایان این هفته در تهران برپا می‌شود.

آناهید نیوز- ولی تیموری ـ معاون گردشگری ـ در نشست خبری این نمایشگاه‌ها که با حضور مجریان آن، معاون صنایع دستی و دیگر مدیران معاونت گردشگری در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی روز شنبه (۱۹ بهمن‌ماه) برگزار شد، نمایشگاه گردشگری امسال را استان‌محور دانست و افزود: حدود ١٣ سالن به نمایشگاه امسال اختصاص داده شده که ٩٨۵ شرکت داخلی و حدود ۶۰ شرکت به نمایندگی از کشورهای خارجی در آن حضور دارند. این نمایشگاه بیشتر فرصتی برای گردشگری و سفرهای داخلی است، در نتیجه به بخش خصوصی پیشنهاد شده با تنوع‌بخشی در مقصد و سفرها در این نمایشگاه حاضر شوند.

 

 

WhatsApp Image 2020-02-08 at 13.02.05

 

او بیان کرد: توسعه گردشگری داخلی، به طور مستقیم گردشگری بین‌المللی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود تردید برای سفر به ایران کنار گذاشته شود.

تیموری با بیان این‌که نمایشگاه گردشگری تهران دست‌کم در در دو سال اخیر خودگردان برگزار شده است و هزینه‌های آن از محل حضور شرکت‌ها تامین می‌شود و وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مبلغی برای آن پرداخت نکرده و نمی‌کند، درباره علت کنار گذاشتن مجری خصوصی این نمایشگاه پس از دوازده دوره برگزاری، اظهار کرد: ندیدم در جایی آقای مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ درباره مسایل مالی نمایشگاه گردشگری صحبت کرده باشند این نمایشگاه همیشه توسط مجری خصوصی برگزار می‌شد و ما آن را خودگردان می‌دانیم و پولی به مجری داده نشده است و این فرایندی است که بخش خصوصی دارد. شرکت سهامی نمایشگاه‌ها در ازای اجاره غرفه‌ها عددی دارد و دامنه تفاوت آن چنان نیست که هر طور خواستیم مدیریت کنیم.

او همچنین با اشاره به مشارکت صنایع دستی در این نمایشگاه، به راه‌اندازی مرکز جهانی صنایع دستی به پیشنهاد وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران در سازمان جهانی جهانگردی، اشاره کرد و افزود: طرح اولیه این مرکز آماده شده و با کمک سازمان جهانی جهانگردی پیگیری می‌شود.

 

 

 

5

 

پویا محمودیان ـ معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنکی، گردشگری و صنایع دستی ـ درباره ادغام سی‌وسومین نمایشگاه صنایع دستی با نمایشگاه گردشگری نیز گفت: سال ٩۴ زمانی که مسؤولیت دفتر صادرات صنایع دستی را به عهده داشتم، طی مطالعاتی به این نتیجه رسیدیم که صنایع دستی ظرفیتی بیش از برگزاری یک نمایشگاه در پایتخت را دارد، از آن سال تصمیم گرفتیم دو نمایشگاه در تهران برگزار شود که نمایشگاه دوم عیدانه است. از سال ۹۶ نمایشگاه ملی صنایع دستی در شهریورماه همزمان با نمایشگاه فرش برگزار می‌شد. امسال نیز وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، معاونت صنایع دستی را مکلف کرد همزمان با نمایشگاه گردشگری، نمایشگاه عیدانه را برگزار کند. این نمایشگاه از ٢٣ تا ٢۶ بهمن‌ماه برپا می‌شود و فرصتی است برای خرید، همزمان با عید و خانه تکانی.

وی افزود: هدف اصلی این است که در پایان هر فصل، نمایشگاهی با حضور ۳۱ استان در تهران برپا شود.

به گفته محمودیان، از کل فضای نمایشگاه گردشگری، چهار هزار متر فضا در اختیار صنایع دستی قرار گرفته است.

خشایار نیکزاد ـ مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی ـ که اجرای نمایشگاه را به یک شرکت خصوصی واگذار کرده است درباره جزئیات این نمایشگاه‌ها توضیح داد: ١٣ سالن به این نمایشگاه اختصاص داده شده که مجموعا  ١٠٢٨ شرکت‌کننده از بخش‌هایی چون بومگردی، هتل، آژانس‌های مسافرتی، تشکل‌های خصوصی، مناطق آزاد، نشریات تخصصی سفر، دهکده‌های توریستی، تجهیزات سفر، شرکت‌های اکوتوریستی، گردشگری سلامت و ورزشی و حمل و نقل در کنار ۴٣ شرکت‌کننده خارجی از کشورهای مالزی، اندونزی، ترکیه، افغانستان و سوئیس و ١٨ شرکت داخلی به نمایندگی از کشورهایی همچون روسیه، پاکستان و چین و ۳۹۰ شرکت هم از حوزه صنایع دستی حضور خواهند داشت.

به گفته او، ۴۶ هزار متر مربع سطح پوشش این نمایشگاه‌ها در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران است که ۲۲ هزار متر آن سرپوشیده است.

 

 

 

67

 

نکیزاد، برگزاری جشنوراه‌های موسیقی اقوام، عشایری و غذا را در کنار کارگاه‌های گردشگری ادبی، دیجیتال مارکتینگ، بسته‌بندی و برندسازی شخصی، گردشگری ماجراجویانه، گردشگری خوراک، توسعه پایدار گردشگری روستایی و کشاورزی و گردشگری تجربه‌گرا و همچنین نشست انجمن صنفی آژانس‌های مسافرتی را از برنامه‌های جنبی نمایشگاه گردشگری تهران اعلام کرد.

سیزدهمین نمایشگاه گردشگری تهران و سی‌وسومین نمایشگاه صنایع دستی از روز چهارشنبه ۲۳ بهمن‌ماه تا شنبه ۲۶ بهمن‌ماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. ساعت فعالیت این نمایشگاه‌ها از ۹ صبح تا ۱۷ خواهد بود.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."