• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۴
  • ساعت ۰۹:۱۲

تنها تمساح ایران در چابهار زندگی می کند


گاندو یا تمساح پوزه‌کوتاه، بزرگ‌ترین خزنده ایران است که در ناحیه بلوچستان دیده می‌شود. این تمساح تنها تمساح ایران است.

آناهید نیوز- شاید به دلیل چهار فصل بودن ایران، این تصور در ذهن شما به وجود بیاید که تمساح مربوط به کشورهایی با جنگل های انبوه و مرداب ها و رودخانه های فروان است، اما این تصور بسیار اشتباه است چرا که در استان سیستان و بلوچستان و در منطقه حفاظت شده گاندو که بخش از آن در چابهار و شهر ستان سرباز قرار دارد ، تمساحی زیست می کند که به دلیل پوزه کوتاه و کوچک آن به تمساح پوزه کوتاه معروف است.
بیشتر این تمساح‌ها در برکه‌های میان راسک و باهوکلات و باتلاق‌های دلگان و کلانی متمرکز هستند. طول این جانور تا چهار متر است. این خزنده بازماندهُ خزندگانی است که حدود ۲۶۵ میلیون سال پیش می‌زیسته‌اند.

 

 

تمساح2

 

این تمساح دارای پوزه‌ای پهن است که فک بالایی ۱۹ دندان و فک پایینی ۱۵ دندان دارد. در قسمت پشت سر و در ناحیه گردن دو جفت صفحه شاخی بزرگ دیده می‌شود. دارای پاهای کوتاه بوده و پنج انگشت منتهی به ناخن‌های بلند در پاهای جلوئی و چهار انگشت منتهی به ناخنهای کوتاه تر در پاهای عقبی دیده می‌شود. رنگ عمومی بدنش زیتونی تا قهوه‌ای بوده و شکمی بدون فلس و به رنگ سفید متمایل به زرد دارد. تمساح حیوانی بسیار خجالتی، محتاط و ترسوست و به سختی می‌توان آن را مشاهده نمود. تمساح حیوانی باهوش و زیرک است و به محض احساس خطر و با حضور مزاحم در آب فرو رفته و مخفی می‌شود ولی برای تنفس باید سریعاٌ به سطح آب برگردد. غذایش را عموماٌ ماهیان، پرندگان و پستانداران تشکیل می‌دهند و عموما شبها شکار می‌کند.

 

 

تمساح

 

تمساح پوزه کوتاه ایرانی مانند کروکودیلهای استرالیا و رودخانه نیل کشور مصر گودالی شبیه کوزه به عمق ‪۳۰سانتیمتر در زمین حفر می‌کند و بسته به عوامل متفاوت مثل نوع تغذیه بین ‪۲۰تا ‪۳۵تخم می‌گذارد.

نوزادان گاندو پس از ‪۶۵روز هنگام خروج از تخم دارای حدود ‪۲۵سانتی‌متر طول، رنگ زیتونی روشن بالکه‌های سیاه روی بدن و دم و پهلوها هستند که با رشد آنها رنگ این لکه‌ها تغییر می‌کند.

گاندو برای تهیه غذا در اطراف رودخانه و برکه‌های محل زیست شبها به شکار می رود.

 

 

تمساح4

 

جفت‌گیری و تخم‌گذاری

فصل جفت‌گیری گاندو در اسفندماه و تخم‌گذاری آن در ماه خرداد است. گاندو با کندن گودال عمیقی در مکانی که از رطوبت کافی برخوردار باشد، حدود ۲۰ تا ۳۵ تخم می‌گذارد. ۶۰٪ تخم‌ها پس از ۶۵ روز تبدیل به نوزاد می‌شوند. توله‌ها با طولی برابر ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر به دنیا می‌آیند. تغذیهٔ نوزادان از حشرات و لارو آنها، دوزیستان و لارو آنها و بچه‌ماهی‌ها است، تنها ۵ تا ۱۰٪ نوزادان به سن بلوغ در ۵ تا ۱۰ سالگی می‌رسند و بقیه خوراک پرندگان شکاری و ماهی‌خوار، روباه، شغال، سگ، و بزمجه می‌شوند.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."