• تاریخ خبر : شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴
  • ساعت ۱۳:۳۵

خاطرات تالار عروس در آلبوم غار نخجیر


حد فاصل نراق و دلیجان در استان مرکزی مکانی واقع است که به راستی از دل میلیون ها زمان سفر کرده است و در دوران ما رخ نشان داده است.

آناهید نیوز- شاید غار ها قدیمی ترین ، نشان از دوران های بسیار کهن جهان باشند؛ شاید هم سالم ترین نشانه از هجوم انسان ها به دوران گذشته و طبیعت  غار نخجیر که به آن چال نخجیر هم گفته می شود؛ کشفش حاصل دست درازی بشر به طبیعت بود؛ درست یا غلطش را نمی دانم؛ چرا که هنگام  انفجار برای دستیابی به آب، خودنمایی کرد.غار نخجیر از آنجا که معنی لغوی آن نشان می دهد، محلی برای  شکار بوده است، چراکه گود و محصور است.

 

 

غار2

 

به آن لقب شگفت انگیز ترین غار را  داده اند، چرا؟

قدمت غار ۷۰ میلیون سال است؛ دمای هوا در تمامی فصل ها بین ۷ تا ۱۴ درجه؛ شبیه نای انسان با هزار  فرعی است؛ غاری سه طبقه است که دو طبقه از آن با ایجاد مسیر و پله راه را گشوده است؛  تشکیل غار از سنگ های آهکی که بیشتر آن سنگ های رسوبی است؛ وجود منشورها و اسفنج‌های بلورین کلسیت، باغ‌های مرجانی، دالان‌ها، دهلیزها، تراس‌ها و حوضچه‌های متعدد؛ رسوبات دولومیتی به مقیاس قابل توجهی به صورت لایه‌های سفید‌رنگ، کف کریدورها و دالان‌ها و دهلیزهای مسیر اصلی غار؛طبقه نخست سفره آب زیرزمینی و دریاچه‌ای را شامل می‌شود که در عمق ۶۱ متری از سطح غار است و تا ۱۹ متر عمق دارد؛ طبقه‌های دوم و سوم غار هم پوشیده از آبشارهای آهکی، قندیل‌ها و سنگ‌های آهکی است؛ تهویه ‌طبیعی هوای درونی غار در فصول تابستان و زمستان؛ زنده بودن غار.

تالار عروس تنها به شهر و آدمی های شهری محدود نمی شود؛ غار نخجیر تالار عروس دارد که به زیبایی هر چه تمام سعی در خودنمایی بهترین عروس شدن را دارد؛ هیولا واژه ای که کودکان نه چندان دیروز با آن بیگانه نیستند ؛ برای پرهیز از کاری زشت. حالا این موجود ناشناخته در غار نخجیر واقعیت عینی پیدا کرده است و در لای سنگ های آهکی با بازدید کنندگان  “گرگ م به هوا “بازی می کند.

عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر  تندیس های آهکی غار نخجیر؛ بدون الگوبر داری ،ناب و کمیاب ، ساخته دست طبیعت.

 

 

غار3

 

انسان تخریب می کند و طبیعت دوباره آن را می سازد و این ویژگی خاص غار نخجیر است ، نه ترک می خورد  و نه هیچ  زمان می میرد.

یکی دیگر از بخش‌های جذاب غار، تالار آب‌چکان است. جایی که به یکباره رطوبت هوا به دلیل وجود قطرات آبی که از سقف و دیواره‌های غار فرو می‌چکد افزایش می‌یابد و دیگر تقریبا هیچ سطح خشکی نمی‌توان یافت.

در قسمت پایانی مسیر بازدید هم تالاری از قندیل‌های بلوری به چشم می‌خورد که به دلیل شرایط ویژه‌ آن، رشد قندیل‌ها سریع‌تر و بلورها بسیار شفاف‌تر از دیگر قسمت‌های غار است. یکی از راهنمایان غار در باره ویژگی‌های آن می‌گوید: غار نخجیر که در سال‌های بسیار دور مردم بدان غار «هوهو» می‌گفتند، در انتهایش  دریاچه ای دارد که امکان قایقرانی در آن وجود دارد و این فرضیه را قوت می بخشد که  به غار آبی علیصدر در همدان راه داشته باشد؛ اکنون  هزار و۳۰ متر از غار برای بازدید عموم کف‌سازی، ایمن‌سازی و نورپردازی شده است ولی؛ کوهنوردان تا عمق ۲ هزار متری آن پیشروی کرده اند؛ به تازگی  غارنوردان تا شناسایی دومسیر انحرافی به انتهای غار دست یافته اند.

 

 

 

غار5

 

در داخل غار هیچ نوری وجود ندارد، هیچ نوری؛ و آن سبب وجود حیات موجود زنده ای به جز خفاش است ، که آن هم  از نور بیزار است.

برای غار در ورودی قرار داده اند؛  دری که باز و بسته می شود؛ حفاظی است از انسان برای انسان؛ تا آب چاه ها را آلوده نکند؛ سازندهای آهکی داخل غار را غارت نکند.

دهانه غار بالاتر از چاه‌های آب آشامیدنی دلیجان است و به سمت جنوب باز می‌شود. در گذشته دهانه غار به وسعت کنونی نبوده و به صورت حفره ای به ابعاد ۱ تا ۱٫۵ متر بوده است. پس از کشف غار دهانه آن بر اثر انفجاری غیراصولی بازتر شد و آن شد که می بینید.

 

 

غار6

 

 

 

غار

 

 

 

غار4

 

غار نخجیر  استان مرکزی شماره ثبت در  اسناد آثار ملی ۱۳۸۱۴؛ راه دسترسی به آن از سمت اتوبان اصفهان وارد شهر دلیجان شده؛ در خیابان اصلی از میدان اول و میدان دوم گذشته و بعد از میدان دوم (میدان سپاه) به خیابان سید عبدالهادی دلیجانی رسیده و وارد خیابان شده پس از آن به میدان بسیج رسیده و وارد بلوار فاضل نراقی شده و پس از آن به میدان دیگری می رسیم از آن میدان وارد جاده نراق شده و در کیلومتر ۱۵ این جاده تابلوی راهنمای غار نصب شده پس از طی مسافتی در جاده، به ورودی غار می رسیم.

در فضای بیرون غار برای بازدیدکنندگان این غار امکانات و تجهیزات رفاهی همچون سالن انتظار، بوفه و مهمانسرا در نظر گرفته شده است؛ البته کانکس است و شاید نیش خندی بر لبان محیط زیست دوستان بیاورد که ساخت و ساز در اطراف غار نشده است.

گزارش و عکس : شادی کابیانی


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."