• تاریخ خبر : سه شنبه ۰۵ تیر ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۰:۲۰

خنکای کوه سبلان، مقصدی برای روزهای گرم تابستان


۱۱۰ دهنه چشمه آب معدنی در دست کم چهار شهرستان، کوه سبلان ، جنگل فندقلو، دریاچه های نئور و شورابیل، پیست اسکی آلوارس، منطقه سیاحتی بولاغلار، رود ارس، غارهای روستایی و تالاب های گوناگون از جمله جاذبه های طبیعی استان اردبیل است که در کنار یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند.

آناهید نیوز-این جاذبه ها همه ساله میلیون ها گردشگر را به خود جلب می کنند ، آماری که از سوی مسئولان استان اردبیل درباره تعداد گردشگران ارائه می شود سالانه بین ۶ تا ۱۰ میلیون نفر در نوسان است.

 

 

اردبیل2

 

وجود چشمه های آب گرم و سرد معدنی در شهرهای سرعین، مشگین شهر، نیر و کوثر، استان اردبیل را به عنوان مهم ترین کانون آبهای معدنی و درمانی کشور و حتی جهان تبدیل کرده است .

استان اردبیل بواسطه داشتن این تعداد آب گرم معدنی به سرزمین چشمه های بهشتی معروف و عمده ترین ویژگی استان نیز وجود این تعداد آب گرم طبیعی جوشان از دل زمین است .

چشمه های آب معدنی در استان به ۲ صورت نیمه سنتی و نوین مورد بهره برداری قرار می گیرد و برنامه های متنوعی نیز برای تبدیل آن بعنوان یکی از منابع خدمات رسان پزشکی در حال تدوین و اجرایی شدن است.

شهر سرعین با داشتن ۲۲ دهنه آب گرم معدنی بعنوان مهمترین کانون آب درمانی ایران بوده شهرت جهانی دارد، شهر گردشگری سرعین در ۵۲ کیلومتری غرب اردبیل و دامنه های خنک و سرسبز کوه سبلان واقع شده است. آب های گرم این شهر هر یک با خواص شیمیایی، درمانی و درجه حرارت متفاوت یکی از عوامل مهم در جذب گردشگر به منطقه است.

اغلب آب گرم های سرعین در سال های اخیر نوین سازی و تبدیل به مجتمع های آب درمانی شده اند اما احداث مجتمع های با ظرفیت درمانی از نیازهای ضروری این مجتمع ها است که اقدام های اولیه برای این منظور در حال انجام است.

شهرستان مشگین شهر درشمال اردبیل دومین شهر پر تعداد از نظر داشتن آب های گرم های محسوب می شود، ‘ قینرجه ، شابیل و قوتور سویی از جمله مهم ترین این آب گرم ها است .

 

 

اردبیل

 

در شهرستان های نیر و کوثر نیز چندین دهنه آب گرم وجود دارد که با توجه به مدرن سازی آنها ، مسافران تابستانی زیادی از آنها استفاده می کنند.

کوه ها و دره های شگرف و زیبا همچون کوه اسطوره ای سبلان، دومین کوه مرتفع ایران، کوه آق داغ، دره اعجاب انگیز شیروان دره سی، گونه های متنوع گیاهی و جانوری، مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع ؛ رودهای پرآب و همیشه جاری ارس، قزل اوزن، دره رود، قره سو و بالخلو و دریاچه های زیبای شورابیل، نئور، سبلان ؛ دشت های پرمحصول و فراخ اردبیل و مغان و تفرجگاه های چشم نواز فندقلوی نمین و بولاغلار نیر از جاذبه های طبیعی استان اردبیل است.

دریاچه شورابیل از مهمترین این جاذبه ها است که در داخل شهر اردبیل واقع شده و با توجه به ایجاد مجتمع بزرگ تفریحی و فرهنگی در آن به یکی از مناطق گردش پذیر مرکز استان تبدیل شده است.

دریاچه نئور نیز یکی دیگر از مناظر گردشگری استان اردبیل در دامنه های رشته کوه باغرو قرار گرفته و حدود ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل واقع است، این دریاچه با حدود ۲۷۰۰ متر ارتفاع از سطح دریا از زیبایی و تنوع منحصر بفرد زیستی برخوردار است.

تفرجگاه جنگلی ‘فندقلو’ از دیگر مناظر دل انگیز طبیعی استان اردبیل است، فندقلو در ۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهرستان نمین با مناظر دل انگیز طبیعی همه ساله پذیرای ده ها هزار نفر از گردشگران است. در این جنگل گونه هایی از درختان به همراه گیاهان متنوع، ترکیب زیبایی از جنگل و مرتع را به وجود آورده اند.

آن سوی جنگل فندقلو گردنه سرسبز و زیبای حیران در جاده اردبیل به آستارا به فاصله کمی از دریای خزر هر بیننده ای را متحیر می کند. فاصله هوایی شهر ساحلی آستارا در منتهی الیه جنوب غربی دریای خزر با شهر اردبیل بیش از ۴۰ کیلومتر نیست اما از پیچ و خم های حیران به سمت اردبیل بالا می رویم، خنکی هوا جان تازه ای می دهد، سرسبزی و زیبایی های مراتع و جنگل های انبوه واقع در کوه های بلند و دره های عمیق این منطقه هر نقاش و هنرمندی را در این هنرنمایی خالق هستی به شگفتی وامی دارد.

این مناظر طبیعی در محور اردبیل به آستارا توجه رهگذران را به خود جلب کرده و همه ساله بسیاری از مسافران و مردم اردبیل از تفرجگاه های آرام و دل انگیز این منطقه استفاده می کنند.

 

 

 

اردبیل3

ارتفاعات سرعین و پیست اسکی آلوارس واقع شده در آن از دیگر جاذبه هایی است که همه ساله گردشگران بیشماری را به خود فرا می خواند، پیست آلوارس حتی در تابستان نیز رگه هایی از برف را در خود جای داده و از این جهت مکانی جذاب برای گردشگران محسوب می شود.

این پیست اسکی در فاصله ۱۲کیلومتری روستای آلوارس و ۲۴ کیلومتری سرعین قرار گرفته و از آنجایی که پیست فوق در ارتفاع ۳۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد به سبب بارندگی برف فراوان در طول پاییز و زمستان و به جهت دیر ذوب شدن برف های این منطقه می تواند در حدود ۶تا هشت ماه از سال مورد استفاده قرار بگیرد.

از ویژگی های بارز منطقه ای که مجتمع ورزش های زمستانی آلوارس در آن واقع شده علاوه بر جاذبه های زمستانی می توان به جاذبه های بهاری و تابستانی آن از جمله روی آوردن عشایر با گله های خود به مناطق حوالی آن، هوای خنک و معتدل در اوج تابستان، پوشش گیاهی و گلهای رنگارنگ بصورت دشت های وسیعی از شقایق های کوهی، گل ختمی، گون و غیره همچنین قرار گرفتن مسیرهای صعود به قله سبلان و قلل دیگر از فاصله نزدیک کمپ مجتمع و مشرف بودن آن به شهرهای سرعین، نیر، اردبیل است که استفاده از آن را در تمام فصول سال مفید و خاطره انگیز می کند.


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."