• تاریخ خبر : چهارشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۷
  • ساعت ۱۲:۲۲

خواسته راهنمایان  گردشگری از مسئولان؛شغل ما را تایید کنید


رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی با تاکید بر ضرورت هویت بخشی به شغل راهنما در شرایطی که گردشگری با حمله‌ها و تهدیدهای مستقیم (آمریکا) روبرو شده است، گفت: می خواهند جلوی ورود گردشگران خارجی را به ایران بگیرند چون می‌دانند افزایش این سفرها، سیاه نمایی آن‌ها را خنثی می‌کند.

آناهید نیوز- علی صدرنیا در آستانه روز جهانی راهنمای گردشگری در نشست خبری که به بهانه برگزاری دوازدهمین جشن راهنمایان گردشگری، برگزار شد، تاکید کرد: در دوازدهمین جشن که همزمان با روز جهانی دوم اسفندماه (۲۱ فوریه) برگزار میشود، بر هویت شغلی راهنمای گردشگری تاکید شده است. ما از مسؤولان میخواهیم شغل ما را به رسمیت بشناسند.

 

 

جامعه

 

او به پیشینه فعالیتهای صورت گرفته در چند دهه اخیر اشاره کرد و گفت: با وجود آن که در سیزده چهارده سال اخیر در مقام مشاور در کنار سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قرار داشتیم، اما نه این سازمان و نه مردم جایگاه ما را نمیدانند. این سازمان به عنوان متولی، جایگاهی را برای راهنمای گردشگری مشخص نکرده است و حرفه ما شغل محسوب نمیشود، برای همین در دوازدهمین جشن تصمیم گرفتیم روی هویت شغلی مان تاکید کنیم.

صدرنیا اضافه کرد: تعربف راهنما به عنوان شغل و موضوع بیمه آنها تا به حال دوبار در مجلس و یک بار در هیات دولت پیشنهاد شده اما هنوز جواب روشنی داده نشده است. شاید اولین قدم در این راه بیمه کردن راهنماها باشد که البته با دریافت کد بیمه در این مسیر گامهایی برداشته شده است. اما مساله این است که بیمه را هم راهنماها، خویش فرما و شخصی پرداخت می‌کنند.

این مدرس راهنمای گردشگری گفت: وقتی در کشور همه متفق القول تمایل دارند تعداد گردشگران را افزایش دهند، باید به ارکان گردشگری هم توجه نشان دهند. جذب ۲۰ میلیون توریست طبق سند ۱۴۰۴ بدون ایجاد زیرساخت امکان پذیر نیست.

صدرنیا به ساخت برند گردشگری اشاره کرد و افزود: سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قول داده که برند ایران را تا خردادماه آماده کند، باید توجه کرد که داشتن برند به تنهایی کافی نیست، باید زیرساخت‌ها را همسو با آن توسعه داد، نیروی انسانی کارآمد آموزش داد و جایگاه مشخصی را برای راهنما تعریف کرد.

او درباره موازی کاری‌هایی که در گردشگری و بویژه در صنف راهنمایان تور میشود، گفت: این موازی کاریها وجود دارد اما بازدارنده نیست، در صنف راهنما چندین تشکل فعال است اما هر یک کار خود را انجام میدهند. معتقدم در موازی کاری ایراد زیادی وجود ندارد و حتی برخی مواقع اثر مثبت دارد. در جامعه راهنمایان بیشتر با راهنماهای فعال در گردشگری ورودی ارتباط داریم، اینجا بحث پارتی بازی و جانب گیری نیست، چون آژانسهای گردشگری براساس سواد راهنما مسؤولیت را واگذار میکنند. در این جامعه راهنماهای پیشکسوت و باسوادی حضور دارند که درحال انتقال تجربه و دانش خود به نسل بعدی هستند. ما انتخاب کردهایم که در این صنف یک برند باشیم.

رییس هیات مدیره جامعه راهنمایان ایران سپس به شرح موقعیت راهنماهای ایرانی از نگاه گردشگران خارجی پرداخت و افزود: حجم کاری که راهنمای ایرانی انجام میدهد به مراتب خیلی متفاوت از راهنماهای گردشگری در کشورهای دیگر است، سطح کار راهنمای ایرانی به تایید همکاران و گردشگران خارجی، از سایرین بالاتر است. در واقع راهنمای ایرانی جزو راهنماهای خوب دنیا شناخته میشود، البته به این شرط که استانداردها را آموزش دیده باشد.

او در نقد دوره‌های آموزشی که برای راهنمایان گردشگری برگزار می‌شود، اظهار کرد: به نظر این دورهها کاربردی نیست، چون افرادی که این دورهها را گذراندهاند نمی توانند به عنوان راهنما کار کنند. ما در قالب جامعه راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی سعی کردیم این خلاء را با برگزاری دورههای علمی آموزشی پر کنیم. لازم است سیستم آموزشی را متحول کنیم. متاسفانه برخی فکر می‌کنند برای تربیت راهنمای حرفه‌ای باید از خُم رنگ رزی استفاده کنند.

 


برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
" باسپاس از اظهار نظر شما دیدگاه و نظرات ارسالی پس ازتایید در وب سایت آناهیدنیوز قرارخواهد گرفت. پیام های غیرمرتبط و یا مطالبی که در آن شئونات اخلاقی رعایت نشده باشد، منتشرنمی شود."